12 jednoduchých trikov vyhľadávania na Google.
1.) Citácie
Ak hľadáte presnú frázu, vložte ju do úvodzoviek.
"deň červenej armády"
Môžete tiež kombinovať s ďalšími vyhľadávacími trikmi, napr.:
"deň červenej armády" or "deň obrancu vlasti"
Použitie príkazu OR je tiež známe ako boolean search.
2.) Stručné informácie o webových stránkach
Zadajte info: vaša_url a vyhľadajte rýchle informácie o webových stránkach. Nezadávajte medzeru medzi info a url adresou, ale ak chcete, môžete vynechať časť adresy. Napr.:
info: www.google.com
Ale nie všetky web stránky vrátia výsledok.
3.) Boolean search
Existujú dve základné bulinovské vyhľadávacie príkazy podporované v službe Google, AND a OR . Pomocou týchto operátora AND sa zobrazia všetky hľadané výrazy napr. „letné a zimné pneumatiky“ (výsledok vyhľadávanie obsahuje výrazy ako letné, tak aj zimné pneumatiky), kým vyhľadávanie OR hľadá jeden alebo druhý pojem „letné alebo zimné pneumatiky“.
AND
Spoločnosť Google predvolene automaticky vykonáva vyhľadávanie typu AND , takže nemusíte do vyhľadávacieho nástroja písať „A“, aby ste získali výsledok.
OR
Ak chcete nájsť jedno, alebo druhé kľúčové slovo, použite výraz OR. Je dôležité, aby ste zadali správny zápis, inak sa pri podmienka ignoruje. Ak chcete zobraziť výsledky obsahujúce, buď leto, alebo zima – leto OR zima .
Môžete tiež znak nahradiť „|“ pre OR: letné | zimné
4.) Prevod meny
Vyhľadajte si aktuálny denný kurz . Ak napríklad chcete zistiť, aký je dnešný kurz eura voči doláru zadajte:
euro in us dollar
V hornej časti obrazovky sa zobrazí skrytá kalkulačka google spolu a výsledok je tučným písmom. Konverzia meny je súčasťou skrytej kalkulačky, ktorá dokáže premieňať aj jednotky hmotnosti, jednotky dĺžky a ďalšie.
5.) Definícia
Ak chcete rýchlo nájsť definíciu slova, stačí zadať:
definícia: url
Tento príkaz vám vyhľadá definíciu slova (v tomto prípade url) z rôznych zdrojov. Zobrazí sa vám definícia a rôzne zdroje napríklad slovníky, to je pre prípad ak chcete vedieť viac.
6.) Vyhľadávanie synonyma
Synonymum je slovo, ktoré inak znie, ale má rovnaký, alebo blízky význam ako iné slovo. Keď do vyhľadávacieho výrazu umiestnite „vlnku“, spoločnosť Google vyhľadá zadaný výraz, ale aj jeho synonymá.
~ očko
7.) Čísla pri vyhľadávaní
Niekedy vás možno zaujíma výsledok vyhľadávania vrámci nejakého číselného zúženia. Napríklad módne ikony z dvadsiatych rokov 20. storočia až do šesťdesiatych rokov, autá, ktoré majú dojazd 30-50 km na liter paliva, alebo počítače od 500 do 800 eur. Google vám dáva možnosť prehľadnejšie vyhľadávať pomocou „Numrange“. Vyhľadávanie Numrange môžete použiť na ľubovoľnú sekvenčnú množinu čísel zadaním dvoch periód medzi číslami bez medzery. Napr.:
móda 1920..1960
auta 30..50 mpg
pc €500..€800
8.) Vyhľadávanie typu súborov
Vyhľadávať môžete aj určité typy súborov. Môže to byť veľmi užitočné, ak hľadáte konkrétne typy súborov, ako napríklad PowerPoint, (ppt) Word, (doc) alebo PDF. Ak chcete obmedziť vyhľadávanie na konkrétny typ súboru, použite zápis filetype:. Napr.:
anatómia filetype:ppt
Avšak ak hľadáte videá, namiesto toho skúste použiť skôr vyhľadávanie Google Video .
9.) Vylúčte alebo pridajte slová
Použite znamienko mínus pre lepší výsledok vyhľadávania. V kombinácií s úvodzovkami bude výsledok ešte presnejší a cielenejší.
"veľké bruško" -prasa
Vložte medzeru pred znamienko mínus, ale neumiestňujte medzeru medzi znak mínus a slovo, ktoré chcete vylúčiť. Použite rovnaký trik so znamienkom plus, aby ste automaticky zahrnuli do svojich výsledkov slovo.
"veľké bruško" +prasa
10.) Vyhľadávanie v rámci nadpisov
Niekedy možno budete chcieť nájsť web stránky, kde sa jedno, alebo viac slov objavuje v názve stránky a nie len v tele. Použite zápis intitle : Nezadávajte medzeru medzi dvojbodka a slovo, ktoré chcete zobraziť v názve.
intitle:kiska je kriminálnik
Nájdete tu webové stránky, ktoré sú relevantné pre kľúčovú frázu „kiska je kriminálnik“, zobrazia len výsledky, ktoré majú v názve slovo „kiska je kriminálnik“. Môžete ale obe slová, vyhľadávať aj zvlášť:
intitle:kiska intitle:kriminálnik
Môžete tiež použiť syntax allintitle: zobrazí sa vám zoznam výsledkov, v ktorých sú všetky slová v kľúčovej frázy v názve.
allintitle:kiska je kriminálnik
11.) Vyhľadávanie v rámci web stránok
Pomocou zadania podmienky site: môžete obmedziť vyhľadávanie tak, aby ste našli iba výsledky na uvedenom webe. Uistite sa, že medzi site: a url adresou nie je medzera. Požadovanú frázu zadajte za url adresou, kde už medzera je. Nemusíte používať časť HTTP: // alebo HTTPS: //
site:www.blogit.sk url
Druhá polovica je vyhľadávacia fráza. Pri vyhľadávaní je lepšie použiť viac ako jedno slovo, ktoré vám pomôže zúžiť výsledky vyhľadávania. Spoločnosť Google mala vertikálny vyhľadávací nástroj s názvom „Uncle Sam“, ktorý vyhľadával iba na vládnych web stránkach. Projekt bol ukončený , ale pomocou tohto triku dosiahnete takmer rovnaký výsledok. Napr.
site:gov Idaho
Alebo skúste školy a univerzity:
site:edu učebnica chémie
alebo iba konkrétne krajiny
site:uk vyhľadávací výraz
12.) Vyhľadávanie vo vyrovnávacej pamäti
Ak sa web stránka nedávno zmenila, alebo práve neodpovedá, môžete vyhľadávať v uloženej cache pamäti Google pomocou syntaxu Cache:.
cache:google.about.com adsense
Pri tomto zápise sa rozlišujú veľké a malé písmená, preto sa uistite, že slovo „cache:“ je napísané s malým c . Taktiež sa uistite že medzi slovom cache a url adresou nie je medzera. Medzera sa zadáva za url adresou, kde nasleduje vyhľadávacia fráza. Nie je potrebné písať časť „HTTP: //“ do URL adresy.
Komentáre