Deň programátorov – 13 september – „Na zdravie, Ada“

Deň programátorov by mal patriť aj spomienke na – Ada Lovelace (1815 – 1852) , anglická matematička  a prvá programátorka, ktorá je známa pre podrobný popis mechanického počítača Babbage (analytický stroj), ktorého vývoj tiež finančne podporovala. Súčasťou jej práce k analytickému stroju bol algoritmus výpočtu Bernoulliho čísel, ktorý sa považuje za prvý algoritmus, ktorý vie spracovať počítač.

Deň programátorov

Navrhla spôsob, ako tento počítač naprogramovať pomocou štítkov. Zaviedla pojmy  ako podmienečný a bezpodmienečný skok, cyklus a podprogram. Existujú aj práce na algoritmus ako základ programovania. Dá sa povedať, že vynašla programovanie, ako ho dnes poznáme.

Ako žena sa počas života nedočkala uznania. Jej dielam sa  pre jej pohlavie neprikladal význam.  Jej životný príbeh nie je  pekný. Podľahla alkoholu a hazardu. Rodinný majetok utratila na dostihoch. Bola nešťastná, že sa jej práci neprikladá význam. Manžel ju opustil a ohovoril, že má pohlavnú nemoc. Zomrela na rakovinu. Jej práce sa  začali študovať až o 100 rokov po jej smrti  Nemci pri vývoji zbraní. Na jej počesť ministerstvo obrany v USA v roku 1976 nazvalo svoj programovací jazyk (predloha Pascal, ale aj php) ADA.

 

Deň programátorov pripadá na 256. deň v roku

V bežnom roku tento deň pripadá na 13. septembra, v prestupnom na 12. septembra. Oficiálne sa deň uznáva od roku 2009, kedy sa začal sláviť v Rusku a postupne sa pripojili aj ďalšie krajiny. Deň vznikol na základe podnetu dvoch webdizajnérov z ruskej spoločnosti Pa­rallel Tech­no­lo­gies, ktorí ho navrhli už v roku 2002.

Deň programátorov

A onedlho 16 septembra oslavujeme deň softvérovej slobody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.