5 krajín v ktorých je Bitcoin nelegálny
Bitcoin je stále viac populárna kryptomena. Avšak existujú krajiny, kde je obchodovanie s digitálnou menou zakázané. Bitcoin, litecoin a ethereum , sú klasifikované ako nezákonné a neboli uznané ako legálna forma meny.
Používatelia Bitcoin v Severnej Amerike nemusia mať obavu. Vlastníctvo kryptomeny je úplne legálne a je možné nakupovať, predávať a obchodovať v Kanade aj Spojených štátoch. Ale v týchto uvedených krajinách je kryptomena zakázaná:
Maroko. Bitcoin a iné digitálne transakcie boli oficiálne zakázané v novembri 2017. V podstate išlo o reakciu na veľkú marockú spoločnosť MTDS, ktorá ohlásila, že začne akceptovať platby v Bitcoin. Odosielanie a prijímanie platieb prostredníctvom akejkoľvek kryptomeny v Maroku je trestné.
Bolívia. Kryptomena v Bolívii nebola nikdy legálna a vláda je známa tým, že presadzuje silný anti-Bitcoin postoj. Ľudia prichytený pri obchodovaní s Bitcoin alebo inou digitálnou menou môžu byť pokutovaný. Niekoľko ľudí bolo dokonca zatknutých pre obchodovanie a ťažbu Bitcoin.
Ekvádor. Ekvádor zakázal Bitcoin a ďalšie kryptomeny v polovici roka 2014 ako súčasť finančnej reformy . Zákaz digitálnej meny sa považoval za spôsob, ako obmedziť hospodársku súťaž s vlastnou digitálnou menou (Sistema de Dinero Electrónico). Táto oficiálna ekvádorská mena nie je kryptomena a nie je založená na blokovej technológii. Ide o digitálne peňažné riešenie založené na tradičných peniazoch a oceňované podla amerického dolára.
Anti-Bitcoinové zákony v Ekvádore sú pomerne prísne, pretože stále existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá kupovať a predávať Bitcoin aj iné kryptomeny na domácom trhu. Presadzovanie zákona však nie je tak dôrazne ako napríklad v Bolívií. Digitálna mena sa považuje za niečo, technicky nezákonné, ale stále ho používa malý počet obyvateľov.
Čína. Obchodovanie s Bitcoinom a inými kryptomenami bolo v septembri 2017 zakázané . Vzhľadom na to, že technológia bola v krajine veľmi populárna ešte pred zákazom, zákon úplne nezastavil obchodovanie s kryptomenou. Jednotlivci využívajú na vzájomnú komunikáciu rôzne aplikácie ako Telegram alebo WeChat . A tak sa zdá, že čínska vláda sa zamerala hlavne na veľké obchodné spoločnosti.
Nepál. Postoj krajiny k mnohým aspektom digitálnej meny je nejednoznačný. Avšak obchodovanie s Bitcoin je považované za nezákonné. Prebehlo niekoľko zatknutí Bitcoin obchodníkov v roku 2017, to viedlo ku kombinácii pokút a trestom odňatia slobody pre tých, ktorí sú zainteresovaní. Obchodovanie v digitálnej mene sa v Nepále neodporúča.
Bitcoin zákony sa menia rovnako rýchlo ako cena Bitcoinu
Vzhľadom na to, že ide o novú technológiu šifrovacích procesov, väčšina krajín sa stále snaží zistiť, ako sa prispôsobiť početným digitálnym menám, ktoré sa objavili.
Prebieha veľká diskusia na celom svete, a to nielen o tom či budú kryptomeny uznané za zákonné platidlo, ale aj o tom ako má byť zdaňovaná, ako sa má regulovať obchod, ako môže vláda monitorovať transakcie.
Digitálna mena a cestovanie
Zákony a nariadenia týkajúce sa digitálnej meny sa môžu zmeniť niekoľkokrát za rok, keďže finančné inštitúcie sa prispôsobujú podmienkam trhu a vláde. Ak plánujete výlet do zahraničia, odporúča sa spraviť si prehľad ohľadom digitálnej meny v cieľovej krajine ideálne prostredníctvom oficiálnej web stránky vlády. Je to obzvlášť dôležité, ak plánujete obchodovať.
Je nepravdepodobné, že ako turista budete sankcionovaný v krajine, kde je zákaz používania kryptomeny za to, že máte digitálnu peňaženku. Stačí že sa nebudete pýtať na platbu kryptomenou, tam kde to nie je dovolené.
Komentáre