5 najlepších webových prehliadačov roka 2018, ktoré ochránia vaše súkromie.

Ak surfujete na internete a prekáža vám všade prítomné sledovanie od google a iných spoločnosti existuje možnosť ako ochrániť svoje súkromie. Samozrejme ako prvé je nutné definovať,  čo sa myslí súkromím. Väčšina ľudí si predstaví aspoň štyri rôzne druhy súkromia. 

Definovanie súkromia

1.) Súkromie môže znamenať to, že vaše zariadenie používate iba vy.  Neželáte si aby ešte niekto iný vo vašej domácnosti používal váš počítač, či mobil. 

2.) Súkromie medzi lokalitami, ktoré navštívite. Napríklad si môžete všimnúť, že sa vám zobrazuje reklama od stránok ktoré ste navštívili. Je to preto, že „sledovače reklám“ sú vložené do rôznych stránok.  

3.) Súkromné pripojenie. Váš prehliadač je závislý na vašom lokálnom pripojení (najčastejšie Wi-Fi),  a teda smeruje cez poskytovateľa internetových služieb, na internet a nakoniec na cieľovú webstránku. Každý krok v tomto procese predstavuje potencionálne riziko straty vášho súkromia. 

4.) V niektorých krajinách vlády monitorujú a obmedzujú prístup k niektorým internetovým stránkam. Aktivisti za ľudské práva trvajú na tom, aby aktivita na internete bola pre vládu anonymná. Sledovanie užívateľa vládou považujú za narušenie súkromia. 

 

Dosiahnuť absolútne súkromné prehliadanie webstránok, ktoré neodhalí o vás žiadne informácie je náročné. Väčšina prehliadačov odhaľuje aspoň základné informácie. Ak váš zaujíma aké informácie svojím prehliadačom poskytujete navštívte Robin Linus , alebo Panopticlick  nástroje ktoré vytvorila  nadácia Electronic Frontier Foundation.

Uvidíte, že váš prehliadač odhaľuje vašu polohu, hardvér zariadenia, softvér, rýchlosť pripojenia atď. Tieto stránky vám zobrazia aj informáciu, či vás váš prehliadač chráni pred sledovaním reklám a ďalšími sledovačmi. 

 

Prehliadače

Veľa ľudí používa Chrome, Sarafi, alebo Edge.  Každá spoločnosť sa stará o zabezpečenie týchto prehliadačov, ale nie je možné  kompletne si pozrieť ich zdrojový kód. Preto mnoho profesionálov považuje tieto prehliadače za menej bezpečné a dôveryhodné a uprednostňujú prehliadače u ktorých je zdrojový kód verejne dostupný. 

Vybraných päť prehliadačov majú otvorený zdrojový kód s možnosťou konfigurácie a prispôsobenia v prospech vášho súkromia. Okrem iného sú relatívne často používané a pravidelne aktualizované. 

 

1.) Maximálna ochrana súkromia – Tor Browser

Tor Browser chráni vaše súkromie za cenu rýchlosti prehliadania. Je k dispozícií pre operačný systém Windows, MacOS a GNU / Linux, ale  je dostupný aj pre Android  (Orbot: Tor for Android),  iPhone a iPad (Onion Browser). 

Väčšina internetových stránok a nástrojov sleduje vašu polohu. Tor sústavne odosiela informácie o zmene polohy, preto je načítanie webstránok pomalšie ako pri bežnom prehliadači. 

Pomocou prehliadača Tor sa môžete pripojiť aj k špecifickým stránkam .onion. Sú vytvorené špeciálne pre ochranu vášho súkromia napríklad DuckDuckGo.onion, alebo Facebook.onion. Bežný prehliadač vám neumožní prístup na stránky .onion a dokonca sú v niektorých krajinách blokované. 

Plus: 

Dlhoročný a  dôveryhodný projekt zameraný na ochranu súkromia.
Dostupný pre všetky bežné platformy.
Tor pripojenie je k dispozícii pre mnoho veľkých webstránok.
Vychádza zo zdrojového kódu  Firefoxu, ktorý je ale modifikovaný a prispôsobený. 

Mínus:

Pomalšie prehliadanie.
Niektoré webstránky nie je možné prehliadať prípadne,  nie je možné využívať niektoré služby webstránok.

 

2.) Rýchle a bezpečné prehliadanie: Brave

Brave je pomerne nový projekt vychádza z  jadra Chomium. Brave štandardne blokuje reklamy, posilňuje bezpečnosť pripojení na webstránky http:// ale aj https:// a posilňuje šifrovanie.

Brave tiež tiež obsahuje jednoduché scripty, ktoré umožňujú blokovať stopy ktoré zanechávate, ako napríklad všeobecné informácie o vás, vaša poloha, počet nainštalovaných aplikácií a pod.  Je k dispozícii pre všetky hlavné platformy ako Windows, MacOS,  Linux, Android aj iOS.

Plus

Rýchle prehliadanie z ochranou vášho súkromia.

Mínus

Je relatívne nový. 

 

3.) Maximálne prispôsobenie: Firefox

Jeden z najstarších a najznámejších prehliadačov, ktorý  je možné maximálne nakonfigurovať na ochranu vašich osobných údajov. Je dostupný pre všetky známe platformy ako Windows, MacOS a Linux, ale aj Android a iOS. Pri nastavení budete musieť stráviť trochu čas, a môžete aj pridať rozšírenia na ochranu súkromia napríklad Privacy Badger.  Slúži na blokovanie reklám a šifrované spojenie medzi prehliadačom a webstránkou. 

Plus:

Plnohodnotný prehliadač s množstvom rozšírení. 

Mínus:

Zložité nastavenia niektorých rozšírení. 

 

4.) Mobilný prehliadač: Firefox Focus

Aplikácia Firefox Focus umožňuje rýchle prehliadanie s predvoleným nastavením ochrany osobných údajov.  Firefox Focus automaticky blokuje reklamy, ako aj sledovače reklám, sledovacie nástroje na analýzu webových stránok, sledovače sociálnych sietí a sledovače obsahu. Prípadne môžete zvoliť blokovanie webových písiem. A samozrejme, môžete si zmeniť aj predvolený vyhľadávací nástroj.

Firefox Focus  zobrazí na ploche zariadenia ikonu  koša. Klepnutím na ikonu sa automaticky vymaže história prehliadania.  Pri prehliadaní webstránok aplikácia zobrazuje ikonu štítu, klepnutím na ikonu zistíte koľko sledovacích zariadení Firefox Focus zablokoval.

 

5.) Mobilné vyhľadávanie s maximálnou ochranou súkromia: DuckDuckGo

Možno ste už počuli o DuckDuckGo.com ako o vyhľadávači ktorý vás nesleduje. Preto si ho mnoho ľudí predvolilo ako hlavný vyhľadávač. DuckDuckGo ponúka aj aplikáciu pre  Android a iOS. Aplikácia blokuje reklamy, analytiku a sledovače sociálnych sietí. Pokiaľ je to možné, šifruje aj spojenie z prehliadača na cieľovú webstránku. DuckDuckGo taktiež umožňuje vytvárať si záložky. 

Podobne ako Firefox Focus, DuckDuckGo zobrazuje ikonu pomocou ktorej okamžite vymažete históriu prehliadania. Avšak uložené záložky vám ostanú nezmenené. 

DuckDuckGo tiež zobrazuje stupeň ochrany súkromia. Ak chcete zistiť, aký stupeň by ste mali bez zablokovania sledovania, klepnite na stupeň kvality. DuckDuckGo tieto informácie čerpá z lokality ToSDR.org.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.