5 základných internetových zákonov

4.8/5 (5)

Napriek tomu, čo ste počuli, internet nie je divoký západ. Na internete existujú určité pravidlá. A na to, ako byť zodpovedným občanom na internete, je dôležité pochopenie základných zákonov. 

 

1. Zákon o autorských právach

Bill Clinton

Bill Clinton

Zákon o autorských právach v digitálnej podobe, bol prijatý v roku 1998 prezidentom Billom Clintonom. Patrí medzi základné zákony pomocou ktorých sa riadi používanie obsahu chráneného autorským zákonom v USA. Vytvára poriadok v autorských dielach, ak sa nesprávne používajú a diktuje kto je zodpovedný, keď sa tak stane.

Zdá sa, že najlepšou súčasťou zákona DMCA je ustanovenie o bezpečnom prístupe, v ktorom sa v podstate uvádza, že webové stránky nie sú zodpovedné za porušenie autorských práv svojich používateľov, pokiaľ spĺňajú určité požiadavky. Táto časť zákona DMCA umožnila rozvoj spoločností, ako je napríklad Google či Facebook.

 

2. Zákon o ochrane osobných údajov

European Crop Protection

V roku 1986 sa zákon o ochrane súkromia elektronických komunikácií rozšíril, zo  zákazu odposluchu telefónnych liniek, na počítače. Zákon upravuje všetko; od emailu cez okamžité správy až po úložisko (cloud). 

ECPA je dobrý príklad toho, že sa  vláda snaží chrániť svojich občanov pred neprimeraným sledovaním a odpočúvaním. Tento zákon bol však napísaný skôr, ako sa objavil World Wide Web a tak je dnes žalostne zastaralý. 

 

 

3. USA Patriot Act – Vlastenecký zákon

USA PATRIOT Act (skratka z plného názvu:  Uniting and Strengthening America by Providing appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001 – Zákon o zjednotení a posilnení Ameriky poskytovaním vhodných pomôcok potrebných pre stíhanie a bránenie terorizmu z roku 2001.)

Bežne sa prekladá ako vlastenecký zákon.  Zákon rozširuje právomoci, amerických vládnych agentúr a silových či „zákon-vynucovacích“ zložiek na boj s terorizmom v USA aj mimo USA.

Tento zákon zasahuje do osobných slobôd a do občianskeho života bežného obyvateľa Spojených štátov. Po jeho schválení sa vzniesla vlna protestov.  Koniec koncov aj sami si môžete pozrieť množstvo sarkastických kresieb na internete. 

 Patriot ActPatriot Act

 

4. Zákon o zmene a doplnení zákona FISA

Zákon FISA je zákon o odposluchu. Zákon o zmenách a doplneniach zákona FISA sa osobitne zameriava na zahraničnú spravodajskú službu a odstraňuje podmienku, aby vláda USA určila, kto a na čo sa zameriava. Účelom týchto odposluchov sú “ zahraničné spravodajské informácie „. 

Podobne ako u zákona Patriot Act, jeho podporovatelia tvrdia, že zákon je potrebný na ochranu USA pred vonkajšími hrozbami a pre národnú bezpečnosť.

Tento zákon dovoľuje odpočúvať akéhokoľvek občana USA ak telefonuje napríklad o politike. Kritici varujú pred tým, že tento zákon dáva vláde neobmedzenú špionážnu moc. 

Fisa zákonFISA zákon

 

5. Zákon o slušnosti komunikácie

Zákon o komunikácii pochádza z roku 1996  je to úbohý právny predpis. Obsahuje však jednu dôležitú časť –  § 230. Toto ustanovenie zbavuje  zodpovednosti „interaktívne“ webstránky, za komentáre pridané užívateľmi. 

Napríklad: Ak o mne na Facebook napíšete, že som ukradol auto, a nie je to pravda,  paragraf 230 hovorí, že nemôžem žalovať Facebook, pretože  umožnil pridať komentár, a je to lož. Môžem žalovať iba osobu, ktorá komentár pridala. 

Paragraf 230 tak v podstate umožnil rozvoj mnohým veľkým stránkam a blogom. Kritici sa však domnievajú, že ponecháva tieto spoločnosti príliš pod ochranou , a poškodený má málo možnosti, zvlásť v prípade ak sú komentáre anonymné. 

PÁČI SA TI ČLÁNOK?

Michal Horoščák

Volám sa Michal Horoščák som študentom právnickej fakulty v 3 ročníku. Blogujem, hrám na klavíri a zaoberám internetovou bezpečnosťou, zákonmi v súvislosti s internetom. A o svoje vedomosti a skúsenosti sa s vami rád podelím.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.