6 najlepších alternatív Photoshop ZDARMA

Ak potrebujete upraviť,  alebo editovať s fotografiu, alebo obrázk, s najväčšou pravdepodobnosťou ako prvé vás napadne Adobe Photoshop. Jeho prvá verzia bola uvoľnená pred tridsiatimi rokmi. Tento výkonný softvér je prezentovaný špičkovými svetovými dizajnérmi. S jeho pomocou je možné vytvoriť neuveriteľné veci. 

Hoci si vyžaduje jeho legálne používanie mesačný poplatok, jeho náhrada sa hľadá veľmi ťažko. Existuje však niekoľko alternatív, ktoré sú zdarma. Každý z týchto programov ponúka vlastné jedinečné funkcie, stačí si vybrať na základe špecifických potrieb. 

 

1) Gimp

Gimp náhrada Photoshop

Gimp náhrada Photoshop

Jednou z najplnohodnotnejších alternatív Photoshopu je GIMP (GNU Image Manipulation Programme), Ponúka množstvo funkcií, ktoré dokážu zvládnuť aj tie najzložitejšie úlohy bez toho, aby ste zaťažili svoj  rozpočet. Aktívna komunita vývojárov rýcholo reaguje na spätnú väzbu používateľov a tak jeho funkcie stále narastajú.  

Aj keď GIMP nie je vždy tak intuitívny ako Photoshop z hľadiska funkčnosti a dizajnu, Gimp má niekoľko návodov pre začínajúcich ale aj pokročilých používateľov. 

Je dostupný v  takmer dvadsiatich jazykoch pre platformy Linux, Mac a Windows, a dokáže rozpoznať  takmer všetky bežné formáty súborov, ako sú napríklad  GIF, JPEG, PNG a TIFF. Má aj čiastočnú podporu súborov PSD,  ale nie všetky vrstvy môžu byť čitateľné. Kompatibilita:  Linux , macOS, Windows. Viac »

 

2) Pixlr

Pixlr nahrada Photoshop

Pixlr nahrada Photoshop

Ďalšia alternatíva  Photoshop, je program Pixlr.  Program vyvíja spoločnosť Autodesk a je pomerne robustný. Umožňuje progresívnu úpravu a profesionálnu prácu s obrázkami. 

Aplikácia Pixlr Express a  Pixlr Editor sa spúšťa pomocou prehliadača. Je nutné aby ste mali integrovaný Flash 10, alebo jeho vyššiu verziu. Program vám ponúkne množstvo integrovaných filtrov, a obmedzenú funkcie vrstiev. Dokáže rozpoznať všetky bežné formáty, ako napríklad  JPEG, GIF a PNG a tiež umožňuje prezeranie niektorých PSD súborov.

Má v sebe zabudovanú funkciu web kamery tá umožní vám vykonávať snímky, a pracovať s nimi. Okrem verzie v prehliadači, je Pixlr dostupný aj ako aplikácie pre  Android a iOS.  Aplikácia Pixlr  pre Android bola nainštalovaná na viac ako 50 mil. zariadení. Kompatibilita: Chrome OS, Linux, macOS, Windows, Android, iOS. Viac »

 

3) Paint.NET

Paint.NET nahrada Photoshop

Paint.NET nahrada Photoshop

Alternatíva zdarma pre os  Windows. Rozhranie Paint.NET pripomína predinšalovaný program Windows maľovanie (skicar)  a nie je to náhoda. Pôvodný zámer vývojára bolo nahradiť MS Paint s niečím lepším.

Od svojej pôvodnej myšlienky byť lepšia náhrada maľovania narástol skokom a dnes sa už dá považovať za pokročilý editačný program. Umožňuje používať viac vrstiev, pokročilé úpravy, miešanie kanálov a to všetko zdarma. V prípade ak potrebujete poradiť s náročnejšou funkciou, je po ruke diskusné fórum. 

Napriek tomu, že aplikácia Paint.NET neposkytuje niektoré z  funkcií Photoshopu, alebo  GIMP,  niektoré funkcie je možné nahradiť aj doplnkami tretích strán.   Aplikácia nedokáže otvoriť PSD súbor, ale dokáže to zvládnuť po nainštalovaní doplnku Photoshop Documents. 

Bol ocenený ako najrýchlejší editor obrázkov dostupný zdarma. Má podporu asi 20 jazykov, je zdarma aj pre komerčné účely.  Kompatibilita: Windows

 

4) PicMonkey

PicMonkey nahrada Photoshop

PicMonkey nahrada Photoshop

Ďalší nástroj na prácu s obrázkami používaný pomocou prehliadača. Tak ako Pixlr potrebuje aby bol v prehliadači integrovaný Flash. Je dostupný prakticky pre každú platformu. Program PicMonkey nenahradí  funkčnosť Photoshopu a nemá podporu PSD súborov, ale je ideálny pre prácu s filtrami a  aj pre vytváranie koláží z vášho prehliadača. Bezplatná verzia ponúka pomerne málo z hľadiska funkcií, a obsahuje reklamu.  Prémiová funkcia stojí 7 dolárov na mesiac, alebo 48 dolárov na rok. 

Pravidelné aktualizovaný blog  PicMonkey  obsahuje veľa návodov, tipov a odporúčaní.  PicMonkey Photo Editor je dostupný aj ako aplikácia pre Android aj iOS

 

5) SumoPaint

SumoPaint nahrada Photoshop

SumoPaint nahrada Photoshop

Bezplatná verzia programu SumoPaint je spustiteľná vo väčšine prehliadačov s podporou  Flash. Program obsahuje reklamu. Nie je veľmi vhodný na zložité projekty a nemá podporu formátu PSD. Dokáže ale otvoriť tradičné formáty ako sú GIF, JPEG a PNG, a obrázok si môžete uložiť ako JPEG alebo PNG.

V ponuke je bezplatná, ale aj platená verzia Sumo Pro. Platená verzia neobsahuje reklamu a má rozšírené funkcie. Pri platbe na rok, je poplatok cca 4 doláre na mesiac. Kompatibilita: Chrome OS, Linux, macOS, Windows

 

6) Krita

Krita náhrada Photoshop

Krita náhrada Photoshop

Krita je open source aplikácia, ktorá v posledných rokoch zaznamenala výrazný nárast množstva funkcií. Má šikovnou paletu a zdanlivo nekonečné množstvom prispôsobení. Táto alternatíva Photoshopu podporuje väčšinu PSD súborov  a ponúka pokročilú správu vrstiev. 

Bezplatná a pravidelne aktualizovaná aplikácia využíva OpenGL a umožňuje vám vytvárať a manipulovať s HDR obrázkami. Krita sa môže pochváliť aj pomerne aktívnym diskusným fórom ktoré obsahuje vzorové umelecké diela. K dispozícií je aj platená verzia cca za 10 dolárov.  Kompatibilita: Linux, macOS, Windows.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.