Čo je to Affiliate? Ako zarábať na blogu?

Veľa blogerov túži nájsť spôsob ako speňažiť svoj blog. Akonáhle je váš blog založený a dosiahnete určitú návštevnosť, možno budete chcieť začať skúmať affiliate programy, ktoré by vám umožnili zarábať.

 

Čo je Affiliate reklama?

Affiliate reklama je online marketingový kanál. Inzerent zaplatí bloggerovi za propagáciu produktov, alebo služieb inzerenta na stránkach blogu. Existujú tri hlavné typy partnerských reklám:

  1. platba za kliknutie (pay-per-click),
  2. platba za „akciu“  (pay-per-lead) („vykonania akcie“ užívateľa, registrácia, vyplniť dotazník,…)
  3. platba za sprostredkovanie objednávky (pay-per-sale) 

Každý z týchto typov  affiliate má jednu spoločnú vec. Všetky sú výkonné, čo znamená, že nezískate žiadne peniaze, kým užívatelia nevykonajú nejakú akciu, napríklad kliknutím na odkaz, alebo zakúpením produktu na stránke, na ktorú odkazujete.

Existuje niekoľko veľkých a dobrých partnerských programov, ktoré môžete použiť na svojom blogu. A to v priebehu niekoľkých minút bez ohľadu na to, aký silný  je váš blog. Uvádzam však úmyselne príklady spoločnosti a stránok mimo SR.

Na Slovenskú máme DogNet, alebo aj Etarget a tiež môžete využiť Google AdSense , prípadne aj Alza má svoj affilate program, a veľa ďalších.  Avšak výsledky, a finančný dosah, ktorý pri affilate vzniká je neporovnateľný pre niekoho kto je v USA a vyžije Amazon, alebo je na Slovensku a vyberá z možnosti v našej krajine. 

  • Amazon: Môžete si vybrať zo širokej škály reklám, textové odkazy, bannerové reklamy a ďalšie. Ak chcete, môžete si tiež  vybrať konkrétne produkty Amazon , a umiestniť ich na blogu.
  • eBay: Môžete si vybrať aukcie na eBay a nájsť konkrétne produkty,a inzerovať na svojich stránkach.
  • AllPosters: Môžete si vybrať s ponuky 400 000 produktov a inzerovať na blogu.

affiliate

 

Čo je  affiliate sieť?

Aby ste speňažili svoj blog, môžete vyžiť aj affilate sieť. Rôzny online obchodníci zverejnia svoj záujem o nového inzertného partnera. Prečítate si zadané podmienky a zvážite či spĺňate podmienky inzercie pre umiestnenie reklamy. Väčšina inzerátov obsahuje konkrétne podmienky, obmedzenia týkajúce sa blogov s ktorými chcú spolupracovať. 

Pri tejto forme už napríklad neprebieha automatické schválenie a zaradenie blogu medzi partnerov, záleží na vašom obsahu, návštevnosti, vzhľade web stránky. Rôzne affiliate programy ponúkajú rôzne platby.

Opäť musím poukázať na to, že na Slovenku nie je žiadna funkčná sieť, ktorá ponúka zaujímavé podmienky. V zahraničí sa stretnete s províziou aj 70% kým na Slovensku vo výnimočnom prípade sa hýbete okolo 10-15%. 

Môžete však sami oslovovať online obchody, web stránky, kamenné predajne… a vyskladať si vlastnú ponuku inzercie. (Je však dosť možné a pravdepodobné, že mnoho Slovenských obchodníkov, spoločností, nebudú tušiť čo ponúkate a chápať význam pojmu  a princíp affiliate programu.)  Príklady Affilate adresárov v zahraničí:

 

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere affiliate programu

  1. Prečítajte si dôkladne podmienky spolupráce,  vrátane podmienok pri vyplácaní, za inzerciu
  2. Vyberte reklamy (partnera), ktoré sú v súlade s obsahom blogu. Reklamy, ktoré nezodpovedajú vášmu obsahu, budú mať nepochybne nižšiu mieru kliknutia  (čo pre vás znamená menší výnos) a tiež to  môže znížiť dôveryhodnosť  blogu.
  3. Netapetujte blog reklamou. Ak budete mať príliš veľa reklám nielenže váš blog bude pôsobiť podozrivo,  ako spam, ale aj vyhľadávacie nástroje začnú váš blog hodnotiť ako kanál šíriaci spam. Google vás preto môže vyradiť s výsledku vyhľadávania (alebo znížiť pozície) a užívateľ je otrávený množstvom reklamy tak, že prestane váš blog navštevovať. 
  4. Neočakávajte veľký zisk (prinajmenšom nie na začiatku). Existujú blogeri, ktorý majú vďaka affiliate programu slušný bočný príjem, ale väčšina blogerov sa nemôže pochváliť zázračným výsledkom. Zvýšenie vášho príjmu prostredníctvom affiliate reklamy si vyžaduje čas a prax. Nebojte sa otestovať nové reklamy, umiestnenia, programy atď, kým nenájdete ten najlepší mix, ktorý splní vaše ciele.

Môže sa Vám ešte páčiť...