Dnes už nie je možné ostať na internete úplne v anonymite. Ale viete ovplyvniť to, ako ľahko ste dosledovateľný.  Ak máte v pláne vyskúšať nejaký postup, či nástroj je dobré ako prvé porozumieť základným princípom internetu. Preto v tomto článku nájdete prehľad základných sieťových princípov a stratégií na zakrytie východiskového bodu vášho emialu.

!Varovanie! Nie je možné ostať sústavne v anonymite  ak ste online. Dajte si pozor na ľudí, alebo internetové stránky ktoré vám to sľubujú. Vždy predpokladajte, že je niekto schopný sledovať vašu online aktivitu.

Ako a prečo ste identifikovateľný?

Myšlienka internetu vznikla počas studenej vojny v USA. Išlo o komunikačný projekt v prípade jadrovej vojny so Sovietskym zväzom.  Internet bol navrhnutý ako decentralizovaná sieť. Každý uzol, skupina serverov, sa môže pripojiť k akémukoľvek inému uzlu a sieť vie tak zvládnuť stratu jedného, alebo viacerých uzlov.

Aby sa uľahčila táto decentralizovaná komunikačná cesta, základné protokoly ktorými sa riadi fungovanie internetu vyžadujú informácie o paketách ktoré sa pohybujú v kybernetickom priestore. Tieto pakety obsahujú informácie o zdroji a cieli. Pretože pakety vždy musia sledovať zdroj, je možné sa v reťazci pohybovať spätne až do miesta pôvodu.

!Upozornenie! Nemôžete presmerovať internetový prenos. Server neprijme prichádzajúcu správu, pokiaľ sa nepredložia potrebné identifikačné informácie.

Nie je spôsob ako túto architektúru obísť, ale existujú kroky, ktoré sťažujú cieľovým paketom (napríklad príjemca emailu) vystopovať pôvod paketov (napríklad vás) .

Ako funguje odosielanie emailov?

Obrázok uvádza spôsob akým sa email dostáva od odosielateľa k príjemcovi.

1.) Napísanie emailu: Keď vytvoríte emailovú správu, vygenerujú sa metadáta na základe toho aký emailový klient použijete. (Napríklad Gmail zaznamená vaše ID používateľa.) Záznam týchto metadát nemusíte vidieť, ani vedieť, že ich email obsahuje.

2.) Odoslanie emailu: Poskytovateľ služieb, cez ktorého odosielate váš  email (poskytovateľ internetových služieb, server knižnice, alebo ISP kaviarne) označí vašu správu  IP adresou a zaznamená informácie o zariadení, ako je MAC adresa zariadenia.

Tieto záznamy  nie sú priložené k emailu. IP adresu môžu používať sústrastne viac užívateľov, ale MAC adresa je jedinečný hardvérový identifikátor zariadenia.

3.) Váš poskytovateľ internetových služieb (ISP)  prijme správu a pošle ju vášmu poskytovateľovi e-mailovej služby.

Každý server, ktorý správu spracováva, zaznamená túto akciu v hlavičke emailu. Server okrem toho zachováva denník záznamov o hlavičkách emailu.

4.) Váš poskytovateľ  služby e-mailových správ prepošle správu  príjemcovi.

Poskytovateľ e-mailu príjemcu (napríklad Outlook.com, Gmail alebo Office365) vykoná kontrolu v hlavičke a tele správy aby určil či správu doručiť , alebo ju odmietnuť či označiť ako spam.

5.) Poskytovateľ internetových služieb príjemcu odošle email na počítač.

Pomocou ISP pripojenia.

 

*ISP (Internet Service Provider) – poskytovateľ internetového pripojenia