Ako funguje Wi-Fi?

Wi-Fi je bezdrôtový sieťový protokol, ktorý umožňuje zariadeniam komunikovať bez káblov. Technicky ide o odborný výraz, ktorý predstavuje typ protokolu bezdrôtovej lokálnej siete (LAN) založenej na štandardnom sieťovom štandarde 802.11 IEEE.

Ide o je najpopulárnejší spôsob bezdrôtovej komunikácie. Ochrannú známu vlastní Wi-Fi  Alliance , medzinárodne združenie, ktoré sa zaoberá technológiami a produktmi bezdrôtovej siete LAN.

Poznámka:  V písomnej podobe sa niekedy uvádza ako : wifi, Wifi, WIFI alebo WiFi, ale ani jeden zápis nie je oficiálne schválený Wi-Fi Alianciou. Wi-Fi sa tiež používa ako synonymum slova „bezdrôtové“, ale bezdrôtová sieť  v skutočnosti zahŕňa oveľa viac riešení a technológií. 

 

Ako funguje Wi-Fi?

Najjednoduchším spôsobom ako porozumieť fungovaniu pripojenia je predstaviť si domácnosť , alebo podnik. Hlavná požiadavka pre funkčnosť  je, že sa v domácnosti či podniku nachádza zariadenie, ktoré dokáže prenášať bezdrôtový signál (router , telefón alebo počítač).

V typickej domácnosti rozdeľuje internetové pripojenie router. Internetové pripojenie poskytuje tretia strana – poskytovateľ internetových služieb. Tá dodáva službu do  zariadení, ktoré môžu prenášať bezdrôtový signál. 

Ďalším spôsobom, ako používať bezdrôtové pripojenie, je hotspot Wi-Fi.  Telefón alebo počítač zdieľajú svoje bezdrôtové alebo káblové pripojenie k internetu, podobne ako router.

Bez ohľadu na to, ako sa používa bezdrôtové pripojenie alebo aký je jeho zdroj pripojenia, výsledok je vždy rovnaký: bezdrôtový signál, ktorý umožňuje ostatným zariadeniam pripojiť sa k hlavnému vysielaču na komunikáciu, napríklad prenášať súbory alebo prenášať hlasové správy.

Wi-Fi z pohľadu používateľa, je len prístup na internet z bezdrôtového zariadenia, ako je telefón, tablet alebo počítač. Väčšina moderných zariadení podporuje bezdrôtové pripojenie, takže má vbudovaný prístup k sieti, aby získal prístup k internetu a zdieľal sieťové zdroje.

 

Je bezdrôtové pripojenie vždy zadarmo?

Existuje veľa miest, kde je pripojenie bezplatné .  Avšak v niektorých  reštauráciách a hoteloch, je  bezdrôtové pripojenie spoplatnené  a rozhoduje o tom ich poskytovateľ internetu, a poplatok za dátové služby. 

Ak má Wi-Fi zariadenie pracovať a vysielať signál, musí mať internetové pripojenie, a to nie je zdarma. Napríklad, ak máte internet doma, pravdepodobne budete platiť mesačný poplatok, u poskytovateľa. Ak používate bezdrotové pripojenie, aby sa váš iPad a Smart TV mohli pripojiť k internetu, tieto zariadenia nemusia platiť za internet individuálne. 

Väčšina domácnosti nemá dátové obmedzenia, a tak nie je problém mesačne stiahnuť stovky giga dát. Avšak telefóny majú zvyčajne dátové obmedzenia, a preto je  hotspot Wi-Fi zaujímavé riešenie. Ak ste u telefónneho operátora obmedzený napríklad na 3G dát mesačne,  hotspot pripojenie sa nezarátava do tohto limitu. A tak môžete byť na internete neobmedzene.  Alebo aj pomocou bezplatného lokátora hotspotov Wi-Fi môžete nájsť bezplatný prístup k sieti vo vašom okolí.

 

Nastavenie prístupu 

Ak chcete nastaviť  bezdrôtové pripojenie doma , potrebujete Wi-Fi router,  prístup na stránky administrátora  a nakonfigurovať  nastavenia, ako je kanál Wi-Fi, heslo, názov siete atď.

Zvyčajne je veľmi jednoduché konfigurovať bezdrôtové zariadenie na pripojenie k sieti. Jednotlivé kroky zahŕňajú zabezpečenie zapnutia bezdrôtového pripojenia  a vyhľadanie neďalekej siete na poskytnutie správneho SSID a hesla na pripojenie. Niektoré zariadenia nemajú vstavaný bezdrôtový adaptér , v takom prípade si musíte  kúpiť  vlastný Wi-Fi USB adaptér .

Môžete tiež zdieľať svoje internetové pripojenie s inými zariadeniami a vytvoriť z vášho počítača bezdrôtový hotspot . To isté sa dá urobiť aj z mobilných zariadení, napríklad z aplikácie Hotspotio pre Android .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.