Ako funguje Wi-Fi?
Wi-Fi je bezdrôtový sieťový protokol, ktorý umožňuje zariadeniam komunikovať bez káblov. Technicky ide o odborný výraz, ktorý predstavuje typ protokolu bezdrôtovej lokálnej siete (LAN) založenej na štandardnom sieťovom štandarde 802.11 IEEE.
Ide o je najpopulárnejší spôsob bezdrôtovej komunikácie. Ochrannú známu vlastní Wi-Fi Alliance , medzinárodne združenie, ktoré sa zaoberá technológiami a produktmi bezdrôtovej siete LAN.
Poznámka: V písomnej podobe sa niekedy uvádza ako : wifi, Wifi, WIFI alebo WiFi, ale ani jeden zápis nie je oficiálne schválený Wi-Fi Alianciou. Wi-Fi sa tiež používa ako synonymum slova „bezdrôtové“, ale bezdrôtová sieť v skutočnosti zahŕňa oveľa viac riešení a technológií.
Ako funguje Wi-Fi?
Najjednoduchším spôsobom ako porozumieť fungovaniu pripojenia je predstaviť si domácnosť , alebo podnik. Hlavná požiadavka pre funkčnosť je, že sa v domácnosti či podniku nachádza zariadenie, ktoré dokáže prenášať bezdrôtový signál (router , telefón alebo počítač).
V typickej domácnosti rozdeľuje internetové pripojenie router. Internetové pripojenie poskytuje tretia strana – poskytovateľ internetových služieb. Tá dodáva službu do zariadení, ktoré môžu prenášať bezdrôtový signál.
Ďalším spôsobom, ako používať bezdrôtové pripojenie, je hotspot Wi-Fi. Telefón alebo počítač zdieľajú svoje bezdrôtové alebo káblové pripojenie k internetu, podobne ako router.
Bez ohľadu na to, ako sa používa bezdrôtové pripojenie alebo aký je jeho zdroj pripojenia, výsledok je vždy rovnaký: bezdrôtový signál, ktorý umožňuje ostatným zariadeniam pripojiť sa k hlavnému vysielaču na komunikáciu, napríklad prenášať súbory alebo prenášať hlasové správy.
Wi-Fi z pohľadu používateľa, je len prístup na internet z bezdrôtového zariadenia, ako je telefón, tablet alebo počítač. Väčšina moderných zariadení podporuje bezdrôtové pripojenie, takže má vbudovaný prístup k sieti, aby získal prístup k internetu a zdieľal sieťové zdroje.
Je bezdrôtové pripojenie vždy zadarmo?
Existuje veľa miest, kde je pripojenie bezplatné . Avšak v niektorých reštauráciách a hoteloch, je bezdrôtové pripojenie spoplatnené a rozhoduje o tom ich poskytovateľ internetu, a poplatok za dátové služby.
Ak má Wi-Fi zariadenie pracovať a vysielať signál, musí mať internetové pripojenie, a to nie je zdarma. Napríklad, ak máte internet doma, pravdepodobne budete platiť mesačný poplatok, u poskytovateľa. Ak používate bezdrotové pripojenie, aby sa váš iPad a Smart TV mohli pripojiť k internetu, tieto zariadenia nemusia platiť za internet individuálne.
Väčšina domácnosti nemá dátové obmedzenia, a tak nie je problém mesačne stiahnuť stovky giga dát. Avšak telefóny majú zvyčajne dátové obmedzenia, a preto je hotspot Wi-Fi zaujímavé riešenie. Ak ste u telefónneho operátora obmedzený napríklad na 3G dát mesačne, hotspot pripojenie sa nezarátava do tohto limitu. A tak môžete byť na internete neobmedzene. Alebo aj pomocou bezplatného lokátora hotspotov Wi-Fi môžete nájsť bezplatný prístup k sieti vo vašom okolí.
Nastavenie prístupu
Ak chcete nastaviť bezdrôtové pripojenie doma , potrebujete Wi-Fi router, prístup na stránky administrátora a nakonfigurovať nastavenia, ako je kanál Wi-Fi, heslo, názov siete atď.
Zvyčajne je veľmi jednoduché konfigurovať bezdrôtové zariadenie na pripojenie k sieti. Jednotlivé kroky zahŕňajú zabezpečenie zapnutia bezdrôtového pripojenia a vyhľadanie neďalekej siete na poskytnutie správneho SSID a hesla na pripojenie. Niektoré zariadenia nemajú vstavaný bezdrôtový adaptér , v takom prípade si musíte kúpiť vlastný Wi-Fi USB adaptér .
Môžete tiež zdieľať svoje internetové pripojenie s inými zariadeniami a vytvoriť z vášho počítača bezdrôtový hotspot . To isté sa dá urobiť aj z mobilných zariadení, napríklad z aplikácie Hotspotio pre Android .
Komentáre