Ako naučiť deti programovať? 7 najlepších programovacích nástrojov zdarma.

Programovanie môže byť cestou k lukratívnej profesií.  A tak dnes veľa rodičov dúfa, že z ich deti vyrastú programátori a raz budú mať zaujímavý a stabilný príjem. Ak chcete naučiť svoje deti, programovať, kde začnete? Pre začiatok vyskúšajte niekoľko programovacích jazykov a skúste niektorý z uvedených  nástrojov, ktoré sú vhodné pre deti.

 

Scratch – od 8 do 16 rokov

Je ideálny pre úplných začiatočníkov, bez akýchkoľvek predošlých znalostí. Rozhranie je doplnené návodmi a má silnú užívateľskú komunitu. Pomocou jednotlivých kariet sa tak dieťa môže naučiť základy programovania.  Má príjemné užívateľské rozhranie, a intuitívne ovládanie. Pomocou programu je možné si vytvoriť jednoduché animácie, vložiť zvuky, a funguje aj bez internetového pripojenia. Deti si  môžu svoje výtvory zdieľať s online komunitou Scratch. Popis na web stránke uvádza: 

So Scratchom môžeš programovať svoje vlastné interaktívne príbehy, hry a animácie – a zdieľať svoje výtvory s ostatnými v online komunite. Scratch pomáha mladým ľuďom naučiť sa kreatívne myslieť, systematicky uvažovať a spolupracovať – základné zručnosti pre život v 21. storočí. Scratch je projektom Lifelong Kindergarten Group na MIT Media Lab. 

Požiadavky na os : Mac, Windows, Linux Viac »

 

Blockly – od 10 rokov

Blockly  je vylepšený Scratch od spoločnosti Google. Pomocou vytvárania blokov, ako stavebných kameňov sa užívateľ postupne dostáva do tajov programovania. Aktuálne  zahŕňa výuku programovacích jazykov:  JavasScript, Python, PHP, Lua a Dart. Výuka prebieha pomocou vizuálneho editora, ktorý je farebný a lákavý pre deti, na bočnej strane sa potom zobrazuje kód programovacieho jazyka. Program nie je výlučne určený iba deťom, ale každému kto má chuť učiť sa niečo nové.

Požiadavky na os : Mac, Windows, Linux  Viac »

 

Alice – od 10 rokov

Bezplatný 3-D programovací nástroj určený na výučbu objektovo orientovaných programovacích jazykov, ako je napríklad C ++. Výučba prebieha pomocou  stavebných blokov, a deťom tak umožňuje vytvárať si hry, alebo animácie. Rozhranie „drag and drop“ je  o niečo menej mätúce než v  Scratch. Výsledok je možné konvertovať napríklad do programovacieho jazyka java. 

Požiadavky na os : Mac, Windows, Linux Viac »

 

Swift Playgrounds – od 10 rokov

Swift je programovací jazyk používaný na vytváranie aplikácií pre iOS. Je to  hra určená pre detí, ako programovať v Swift. Je to zdarma na stiahnutie a pochádza od spoločnosti Apple. Nevyžaduje žiadne predchádzajúce znalosti o kódovania. Aplikácia obsahuje veľa návodov na rôzne preddefinované príkazy. Tie sa však v aplikácií zobrazujú a tak akonáhle je dieťa zdatné v aplikácií  Swift Playgrounds, môže sa začať ďalej  rozvíjať v Swift.

Požiadavky na os: iPad  Viac »

 

Twine – od 12 rokov

Ideálny pre  deti, ktoré majú väčší záujem o vytváranie hier a rozprávanie príbehov. Twine je bezplatná nelineárna príbehová aplikácia, ktorú používajú používatelia všetkých vekových kategórií vrátane veľkého počtu dospelých a pedagógov. Pre prácu s ním nie je nutné mať predchádzajúce skúsenosti s programovaním.  Pomocou aplikácie sa nedá naučiť programovať, ale je veľmi dobrý nástroj na rozvoj dizajnérskych zručností, a predstavivosti. Aplikácia má veľa návodov a silnú užívateľskú komunitu. Program môžete používať online, alebo si ho stiahnuť ako aplikáciu. 

Požiadavky na os: Windows, Mac OS, or Linux  Viac »

 

LEGO Mindstorm Robotics od 10 rokov

Aj robotika je súčasť programovania. Veď nie len dospelý, ale aj deti potrebujú vidieť v reálnom čase, čo sa stane, pri nejakom príkaze. Existuje široká škála programovacích jazykov, a balíčkov na programovanie LEGO robota. Programovacie prostredie si môžete stiahnuť zdarma, ale musíte mať súpravu LEGO Mindstorms aby ste mohli program spustiť.  Programovací softvér LEGO EV3 funguje ako v tablete tak aj v počítači. Podľa veku vášho dieťaťa si môžete vybrať z rôznych programovacích jazykov.

Požiadavky na os: Mac, Windows, Android a iOS. Viac »

 

Kodu od 8 do 14 rokov

Kodu je aplikácia od spoločnosti Microsoft určená pre konzolu Xbox 360. Verzia pre Windows je bezplatná, ale verzia pre  Xbox 360 je už spoplatnená cca za 4,99 USD. Deti môžu používať aplikáciu na preskúmanie a navrhovanie 3D hier. Bohužiaľ, neexistuje žiadna verzia Kodu pre Xbox One a pravdepodobne ani nebude. Verzie Xbox a Windows sú však plne rozvinuté, a sú tiež zaujímavé. 

Požiadavky na os:  Windows Viac »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.