Ako sa stane, že vám prelomia heslo?

Váš účet bol napadnutý! Stúpa vám tlak a na žalúdku máte nepríjemný pocit. Ako do kelu zistili moje heslo? Za touto myšlienkou nastupuje ďalšia, čo sa teraz stane a aké budú škody?  Odpoveď na základné otázky nájdete v tomto článku. Čo teraz? Článok je zameraný na skutočnosť ako sa to stalo, ako k tomu mohlo dôjsť. Najčastejšie spôsoby ako sa dá prelomiť heslo: 

1. Vykradnutie údajov

Nemusí to byť  vaša chyba. Jeden spôsob, akým môže hacker získať vaše heslo, je masívne vykradnutie údajov. Bohužiaľ, vykrádanie údajov sa v dnešnej dobe stalo súčasťou každodenného života. Nie je výnimočné, že sa spoločnosti stanú obeťou hackerského útoku, a ten viedol k odcudzeniu informácií o zákazníkoch, hesiel, osobných údajov.  Hneď ako sa dozviete, že došlo k útoku na váš účet, mali by ste okamžite konať. Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali urobiť, je zmeniť heslo. 

2. Jednoduché heslo

Niekedy môže byť heslo,  príliš jednoduché. Hackeri používajú rôzne nástroje na prelomenie hesla. Čím jednoduchšia kombinácia znakov, tým kratší čas potrebuje na jeho prelomenie. Vytvorte si tak náročné heslo, ako vám systém dovolí.  Heslo by malo byť zložité a náhodné. Vyhnite sa používaniu celých slov, alebo častí slov pri vytváraní hesla, pretože sú ľahko odhaliteľné pomocou hackerových nástrojov. Vyhnite sa jednoduchým kombináciám klávesnice (napr. 123456 alebo qwerty).

3. Sniffing 

Ste v kaviarni, a surfuje na internete.  Čo si ale neuvedomujete, je, že hackeri môžu sledovať všetku sieťovú prevádzku. Ďalší spôsob, ako hackeri získavajú heslá, je vytvorenie falošného Wi- Fi hotspot prístupu vo verejných priestoroch. Tieto hotspoty, známe ako Evil Twins, môžu mať rovnaký názov ako nejaký oficiálny hotspot s cieľom, aby sa obeť mylne pripojila k  falošnej sieti. Po pripojení na hotspot „Evil Twin“ hackeri môžu sledovať dátový tok a zachytiť heslá bez toho, aby ste to tušili. 

4. Cracknutie Wi-Fi

Ak je vaše heslo  Wi-Fi siete nedostatočné, môže byť napadnuté  hackermi. Ak používate zastarané bezdrôtové šifrovanie, ako je napríklad  WEP (Wired Equivalent Privacy), potom je veľká pravdepodobnosť , že vaša sieť bude „napadnutá“ do niekoľkých minút. Cracking WEP je dnes pomerne triviálna záležitosť, vďaka množstvu nástrojov dostupných na internete a ktokoľvek si ich môže stiahnuť. 

Zmeňte štandard zabezpečenia bezdrôtovej siete na WPA2 (alebo lepšie, ak je k dispozícii). Určite by ste si tiež mali nastaviť sieťové heslo, ktoré nie je ľahko odhadnuteľné. Pri vytváraní hesla pre bezdrôtovú sieť dodržiavajte rovnaké pravidlá ako sú uvedené vyššie. Aj vaše sieťové meno. alebo SSID môže byť bezpečnostné riziko. Mali by ste sa uistiť, že nepoužívate predvolený názov siete alebo bežný názov siete. 

Môže sa Vám ešte páčiť...