Ako si jednoducho a rýchlo digitalizovať fotografie?

Či už máte po ruke skener, alebo smatphone, môžete si digitalizovať vaše fotografie. Samozrejme, že výkonný skener vám vytvorí obrázok v lepšej kvalite, ale viete si poradiť aj keď máte po ruke iba smatphone. 

 

Príprava fotografie

Možno sa vám zdá, že pripravovať si fotografiu nemá zmyslel. Ale niektoré fotografie sú extra lesklé. Ich prezeraním na nich vznikli otlačky. Aby ste dosiahli vyššiu kvalitu obrázku, očistite ich. Inak budú aj na skenovanom obrázku.  Vhodná je mäkká tkanina, ktorá nepúšťa vlákna. 

 

Skenovanie pomocou skenera

Ak už máte skúsenosti z nejakým programom na skenovanie použite ho pri digitalizovaní fotografií. Držte sa toho čo poznáte. Ak si, ale nie ste istý, že výsledok bude pre vás uspokojivý pre os Windows môžete skúsiť program Fax & Scan a u  Mac  Image Capture.

Väčšinou však plne postačuje už predinštalovaný softvér vo vašom PC.  Po spustením programu si upravte základné nastavenia: 

 

Formát obrázka: Máte niekoľko možnosti:

 • BMP (bezstratový a  nekomprimovaný obrázok, obrovská veľkosť súboru, široká akceptácia).
 • TIFF (komprimované bez strát, veľká, alebo stredná veľkosť súboru). 
 • JPEG stredná, alebo malá veľkosť súboru, veľmi široká akceptácia). Vo väčšine prípadov je JPEG formát dokonale vhodný pre fotografie.

Farebný režim: Pri skenovaní farebných fotografií nastavte režim na „farba“. Režim šedá je pre všetko ostatné. Čiernobiely režim je určený na skenovanie textu.

Rozlíšenie: Minimálne rozlíšenie pri skenovaní fotografie by malo byť 300 DPI (Umožňuje plnohodnotné výtlačky rovnakej veľkosti). Ak však máte v pláne fotografiu vytlačiť neskôr ako väčší rozmer, ako má pôvodný obrázok nastavte si DPI na 600.

Priečinok: Aby ste mali prehľad a komfortnú prácu pri veľkom množstve fotografii, vytvorte si priečinok kde sa budú vaše skenované fotografie ukladať. 

Ak skenujete viac fotografií, nechajte medzi nimi rozdiel asi 8 cm. Uistite sa, že sú okraje zarovnané a paralelne. Zatvorte skener, spustite program a skontrolujte výsledok. Ak je výsledok uspokojivý, umiestnite novú sadu fotografií. Po dokončení ako výsledok budete mať koláž fotografií, tie si budete musieť rozdeliť. Ak nemáte vhodný dostupný program, môžete sa inšpirovať článkom 6 najlepších alternatív Photoshop Zdarma. Vo vami vybranom programe si môžete fotografie orezať, prípade im upraviť  jas a kontrast a zvýšiť ich kvalitu. 

 

Skenovanie pomocou telefónu 

Ak nemáte po ruke skener, môžete si pomôcť telefónom. Existuje veľa aplikácií, jedna z nich úplne zdarma, je aplikácia od spoločnosti Google PhotoScan.  Je dostupná pre os Android aj iOS

Funguje naozaj jednoducho: 

 • Umiestnite fotku do rámčeka zobrazeného v aplikácii.
 • Stlačte tlačidlo skenovania, a spustite skenovanie. Vnútri rámčeka sa objavia štyri biele bodky.
 • Zarovnajte fotografiu podľa bodiek.
 • Pri skenovaní fotografie sa automaticky vylepší jej kvalita, zmení veľkosť, otočenie, orezanie. Obrázok sa uloží vo vašom telefóne. 

 

Niekoľko tipov pri skenovaní telefónom:

 • Zaistite si dobre a rozmerne osvetlený priestor.
 • Minimalizujte presvetlenie (priame slnko) alebo tieň. 
 • Položte fotografiu na plne farebné pozadie. (Dobrý kontrast pomáha aplikácii identifikovať okraje.)
 • Telefón nenakláňajte snažte sa aby bol rovnomerne nad fotografiou. 
 • Ak máte zle osvetlené prostredie, skúste použiť blesk, nie je to ideálne, ale môže to niekedy pomôcť. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.