Ako si založiť WordPress blog

Blog je obľúbeným médiom, ktoré využívajú milióny ľudí na celom svete. Môžete vďaka nemu šíriť informácie, vzdelávať čitateľov, alebo dokonca radiť zákazníkom, ako využívať váš produkt. Chcete začať blogovať? Rýchlou a jednoduchou cestou je založiť si blog na WordPresse.

Ako si založiť WordPress blogZdroj: Bigstock.com

 

WordPress blog má svoje nesporné výhody oproti iným typom služieb a platforiem. Alternatívou môže byť napríklad Medium.com, ktorý ponúka jednoduché založenie profilu a intuitívne ovládanie bez nutnosti kupovania domény a hostingu, no navštevujú ho skôr zahraniční čitatelia. Ak hľadáte lokálne riešenie, za zmienku určite stojí blog na Denníku N alebo SME.

Počítajte však s tým, že nad svojimi článkami nebudete mať úplnú kontrolu. V prípade rozporu s pravidlami portálov ich môžu administrátori zablokovať. Ak navyše chcete optimalizovať obsah pre zobrazovanie vo vyhľadávaní (SEO), tieto platformy vám poskytujú minimum možností.

 

Kroky pred založením prvého WordPress blogu

Ak ste sa rozhodli pre WordPress, môžete si byť istí plnou kontrolou nad obsahom a optimalizáciou obsahu, ktorý tvoríte. Než sa však pustíte do úpravy stránky a písania článkov, čakajú vás dva kroky: zakúpenie domény a hostingu.

Doména pre váš blog

Mať vlastnú doménu, teda adresu stránky, cez ktorú bude možné váš blog navštíviť, je v záplave stránok, portálov a sietí veľmi dôležité. Môžete tiež využiť aj bezplatné riešenia, no musíte počítať s tým, že názov vašej stránky takáto doména zadarmo predĺži a bude slúžiť aj ako reklama pre poskytovateľa – napríklad meno.blogspot.sk.

Pri výbere domény budete prihliadať na dve základné veci:

  • Názov domény
  • Koncovku domény

Názov môže predstavovať problém. Možno ste si našli perfektné slovo alebo spojenie, ktoré vystihuje váš blog, no je obsadené. Musíte sa preto uspokojiť s iným variantom, kontaktovať majiteľa a odkúpiť od neho doménu (pravdepodobne najdrahšie riešenie), alebo si vyberiete neobsadenú doménu podľa koncovky.

Koncovky dnes nájdete v rôznych formách a už dávno nie len podľa štátov, ako napríklad .sk, .cz či .hu. Vybrať si môžete aj z netradičných koncoviek .guru, .online, dokonca .blog, ktorá je ideálna pre blogerov.

Dostupnosť domén si viete jednoducho a rýchlo skontrolovať.

Hosting pre váš WordPress blog

Najlogickejším výberom pre váš WordPress blog bude webhosting optimalizovaný pre WordPress, ktorý je optimalizovaný pre chod takýchto stránok. Vďaka tomu si nemusíte lámať hlavu so špecifickými nastaveniami a budete mať istotu, že stránka bude mať dostatočnú rýchlosť.

 

Vyberte si tému pre váš WordPress blog

Po zakúpení domény aj optimalizovaného hostingu pre WordPress môžete prejsť priamo k inštalácii, najprv by sme vám však odporučil vybrať si tému.

Téma, respektíve šablóna, je dizajn vašej novej stránky a patrí medzi najväčšie výhody redakčného systému WordPress. Nemusíte sa trápiť s dizajnovaním alebo programovaním konkrétnych častí webu, stačí si vybrať tému s možnosťami, ktoré hľadáte.

Šablóny pre WordPress nájdete zadarmo, no ak potrebujete zákaznícku podporu od tvorcov alebo netradičné rozloženie grafických prvkov, môžete investovať aj do prémiovej šablóny.

Vyberať si môžete tu:

Stránok a portálov s WordPress témami nájdete omnoho viac, dávajte si však pozor na to, či sú dôveryhodné a aké je ich hodnotenie od používateľov.

 

Inštalácia WordPressu

Po zakúpení domény a hostingu a zvolení šablóny, ktorá vám najviac vyhovuje, môžete prejsť k inštalácii WordPressu. Ide o najjednoduchší krok. Stačí sa prihlásiť do administračného rozhrania, nájsť možnosť inštalácie na jedno kliknutie a kliknúť na ňu. Na vašu e-mailovú adresu vám príde potvrdzujúci e-mail s ďalšími informáciami.

Teraz už stačí prejsť na stránku vášho blogu a prihlásiť sa do redakčného systému. V ňom si môžete nainštalovať vybranú tému, prípadne importovať iné témy, ktoré vám padli do oka. Stačí nájsť v ovládacom paneli vľavo záložku Vzhľadu, rozkliknúť ju a prejsť na Témy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.