Ako skenovať dokument telefónom?

Nové,  aktualizované funkcie v  iOS 11 a  Google Disk vám umožnia skenovať dokument pomocou telefónu, alebo tabletu jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Ak dávate prednosť aplikáciám, aplikácia Adobe Scan je bezplatná aplikácia skenera, ktorá funguje pre iPhone aj Android.

 

Ako skenovať dokumenty pomocou telefónu?

Ak potrebujete skenovať dokument, už nemusíte priateľa žiadať o pomoc, alebo sa spoliehať na firemný skener. Môžete skenovať dokumenty zdarma pomocou svojho telefónu, alebo tabletu. Ako to funguje? Program, alebo aplikácia v telefóne skenuje pomocou fotoaparátu a v mnohých prípadoch, sken automaticky prevádza na PDF.  Na skenovanie môžete používať aj tablet, avšak ak ste na cestách je skenovanie pomocou telefónu praktickejšie. 

 

Optické rozpoznávanie znakov

Optické rozpoznávanie znakov (OCR) je proces, ktorý robí text v rámci PDF rozoznateľný a čitateľný inými typmi programov, alebo aplikácií. OCR (tiež niekedy označované ako Text Recognition TR) umožňuje vyhľadávať text v rámci dokumentu PDF.

Veľa aplikácií skenera, napríklad aj Adobe Scan, aplikujte OCR do skenovaných dokumentov automaticky,  alebo umožňuje rozhodnúť sa pre túto funkciu v nastaveniach.

V iOS 11 sa vo  funkcii skenovania,  neaplikuje OCR na skenované dokumenty. V službe Google Disk pre zariadenia Android, sa tiež OCR do naskenovaných dokumentov neaplikuje .

Existujú však programy, ktoré umožňujú používať OCR na predtým  už naskenované dokumenty, ale môže to byť časovo náročné. Hlavne ak  potrebujete rýchlo skenovať dokument a hneď ho odoslať.  Ak viete, že budete potrebovať funkcie OCR, môžete prejsť hneď k časti Adobe Scan.

 

Ako skenovať dokument s iPhone?

Aktualizácia iOS 11 pridala novú funkciu skenovania do aplikácie Poznámky. Teda  ak chcete skenovať pomocou aplikácie poznámky,  skontrolujte, či bol váš iPhone aktualizovaný. Skenovanie dokumentu do iPhone pomocou aplikácie Poznámky:

 1. Otvorte aplikáciu poznámky.
 2. Kliknite na ikonu akoby ste chceli napísať novú poznámku.
 3. Kliknite na kruh s označením + (plus v kruhu).
 4. Nad klávesnicou sa zobrazí ponuka. V tomto menu znova kliknite na kruh s označením + (plus v kruhu).
 5. Vyberte voľbu skenovať dokumenty.
 6. Zamerajte fotoaparát telefónu na dokument, ktorý chcete skenovať. Aplikácia automaticky zaostrí a zachytí obrázok dokumentu.  Alebo zaostrenie môžete ovládať manuálne.
 7. Po naskenovaní dokumentu,  vám aplikácia zobrazí ukážku a poskytne možnosti buď možnosť zachovať skenovanie, alebo opakovať záber.
 8. Po skenovaní všetkých dokumentov môžete v aplikácií skontrolovať zoznam naskenovaných dokumentov. Ak potrebujete vykonať opravy, napríklad orezanie, alebo otočenie,   klepnite na obrázok snímky, ktorú chcete opraviť, a otvoria sa vám možnosti pre úpravu. 
 9. Po dokončení  opráv, kliknutím na potvrdzovacie tlačidlo v ľavom hornom rohu sa úprava uloží. 
 10. Ak plánujete skenovať ako PDF, kliknite na ikonu nahrať. Potom zvoľte vytvorenie súboru PDF, kopírovanie do iného programu atď.
 11. Kliknite na položku vytvoriť PDF. Naskenovaný PDF dokument sa otvorí v aplikácii poznámky.
 12. Uložiť
 13. Aplikácia vám dá na výber, kam si želáte dokument uložiť.

 

Ako skenovať dokument s Androidom?

Ak chcete skenovať pomocou os Android, budete potrebovať aplikáciu  Google Disk. Ak aplikáciu nemáte, je to zdarma na stiahnutie na Google Play. Skenovanie dokumentu  pomocou  Google Disk:

 1. Otvore aplikáciu Google Disk
 2. Kliknite na kruh so znakom + (znak plus v kruhu).
 3. Kliknite na skenovať
 4. Nastavte fotoaparát telefónu na dokument, ktorý chcete skenovať. Ak budete pripravený začnite snímať. 
 5. Google Disk automaticky otvorí kópiu vášho skenovaného dokumentu. Môžete ho upraviť, pomocou možností v pravom hornom rohu, orezať, otočiť, premenovať a upraviť farbu. Po dokončení úprav uložte.
 6. Aplikácia vám zobrazí ukážku upraveného dokumentu. Ak to vyzerá dobre, kliknite znovu na uložiť a PDF  sa automaticky nahraje na Google Disk Google.

 

Ako skenovať dokumenty pomocou aplikácie Adobe Scan?

Ak ste sa rozhodli pre aplikáciu na skenovanie a vytváranie dokumentov PDF, program Adobe Scan je ideálny a bezplatný.  Má podporu pre Android aj iOS. Poznámka: Aplikácia má aj platenú verziu, ktorá  ponúka ďalšie  funkcie a možnosti. Verzia zdarma,  však obsahuje všetky základné funkcie bežného používateľa.

Zatiaľ nie je  veľa aplikácií s funkciou skenovania. Dostupné sú napríklad: Tiny Scanner, TurboScan, Objekt Microsoft Office a CamScanner. Adobe Scan má všetky základné funkcie obsiahnuté v bezplatnej verzii. Má jednoduchú navigáciu, a bez veľkej námahy sa ho naučíte rýchlo ovládať.   Ak ste sa ešte nezaregistrovali pre Adobe ID (je to zadarmo), musíte túto aplikáciu nastaviť.

 1. Otvorte aplikáciu Adobe Scan. Pri použití aplikácie prvýkrát sa budete musieť prihlásiť pomocou Adobe ID.
 2. Adobe Scan sa automaticky otvorí v režime skenovania (pomocou fotoaparátu telefónu). Ak sa však z nejakého dôvodu nespustí automaticky, kliknite na ikonu fotoaparátu v pravom dolnom rohu.
 3. Umiestnite fotoaparát/telefón nad dokument. Skener automaticky zaostrí a zachytí dokument.
 4. Môžete skenovať viac dokumentov za sebou.
 5. V dolnej časti sú ukážky naskenovaných dokumentov, a tam môžete vykonávať úpravy, ako otočenie či orezanie. Potom kliknite na Safe PDF v pravom hornom rohu. 

V aplikácií si sami môže nastaviť, aké je vaše preferované miesto ukladania dokumentov. Ak používate zariadenia Android, môže si nastaviť automatické zdieľanie súborov na Google Disk. Ak ste používateľom iPhone, dokumenty môžu byť automaticky odosielané na iCloud. Alebo si dokumenty môžete ukladať vo vašom zariadení. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

 1. mojo píše:

  praktické

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.