Ako urobiť Google bezpečnejší pre vaše deti?

Deti milujú Google. Vaše deti pravdepodobne používajú Google, aby im pomohol nájsť všetko od domácej úlohy až po hudbu, alebo hry a  všetko medzi tým.

Niekedy však deti môžu na Googli „zle odbočiť“ a skončiť v temnej časti internetu. Môžu naraziť na nevhodný obsah, a stránky ktoré nie sú pre nich určené. Našťastie Google má niektoré funkcie rodičovskej kontroly, ktoré môžu rodičia použiť, aby prinajmenšom mohli ovplyvniť výsledky vyhľadávania.

 

Čo je Google Bezpečné vyhľadávanie?

Bezpečné vyhľadávanie Google je jednou z hlavných možností rodičovskej kontroly ponúkaných v nastaveniach Google a má byť nápomocný rodičom pri kontrole  výsledkov vyhľadávania ich detí. Bezpečné vyhľadávanie pomáha filtrovať explicitný obsah. Je zameraný predovšetkým na sexuálne explicitný materiál (obrázky a videá) a nie na násilný obsah.

 

Ako povoliť službu Google SafeSearch?

Ak chcete zapnúť Bezpečné vyhľadávanie Google, prejdite na odkaz http://www.google.com/preferences

  1. Na stránke predvoľby nastavení vyhľadávania,  začiarknite políčko s označením  „Zapnúť bezpečné vyhľadávanie“.
  2. Ak chcete toto nastavenie zamknúť, aby ho vaše dieťa nemohlo zmeniť, kliknite na odkaz Uzamknúť funkciu Bezpečné vyhľadávanie.
    Ak ešte nie ste prihlásený / -á do svojho účtu Google, musíte sa prihlásiť aby ste nastavenie aktivovali. 

Ak máte vo svojom počítači viac ako jeden prehliadač, musíte pre každý z prehliadačov vykonať nastavenia pre  Bezpečné vyhľadávanie. Ak máte na počítači viacero profilov (t. J. vaše dieťa má samostatný používateľský účet na prihlásenie do počítača), potom budete musieť zablokovať prehliadač z profilu dieťaťa. Pre správne fungovanie nastavenia musia byť povolené súbory cookie

Po  zapnutí,  alebo vypnutí funkcie Bezpečné vyhľadávanie uvidíte vo svojom prehliadači potvrdzujúcu správu. Ak chcete skontrolovať stav bezpečného vyhľadávania, aby ste si overili, či vaše dieťa je chránené, pozrite sa do hornej časti ľubovoľnej web stránky s výsledkami vyhľadávania, tam by ste mali vidieť správu, že je bezpečné vyhľadávanie uzamknuté.

Neexistuje  záruka, že bezpečné vyhľadávanie zablokuje všetok nevhodný obsah, ale prinajmenšom je dobré, že sa funkcia sama od seba nedeaktivuje. Aj iné vyhľadávacie nástroje ako napríklad Yahoo majú svoje vlastné funkcie,  umožňujúce rodičovskú kontrolu. 

 

Bezpečné vyhľadávanie v mobile

Okrem vášho počítača budete pravdepodobne chcieť nastaviť bezpečné vyhľadávanie aj na  mobilnom zariadení, ktoré vaše dieťa pravidelne používa. Pokyny, ako povoliť bezpečné vyhľadávanie na rôznych mobilných zariadeniach, nájdete na stránke s podporou Google SafeSearch Mobile. Ako všetci vieme, deti sa pokúsia a testujú svoje hranice. Ak vytvoríte jednu prekážku pokúsia sa ju obísť. Je to neustála hra na mačku a myš. A vždy sa nájdu dvere ktoré zabudneme zamknúť, ale môžeme spraviť aspoň to čo sa dá. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.