Ako vyhľadávať v rámci konkrétnej web stránky?

Predtým, než sa pustíte do vyhľadávania v rámci web adresy, je základom porozumieť čo je webová adresa.  Skratka URL znamená „Uniform Resource Locator“ a je adresou zdroja, súboru, stránky, služby atď. na internete.  Napríklad URL adresa stránky, na ktorej práve ste,  je umiestnená v paneli,  v hornej časti prehliadača a začína  blogit.sk„. Každá web stránka má priradenú vlastnú jedinečnú webovú adresu. 

Čo znamená vyhľadávanie v rámci webovej adresy? 

Pomocou príkazu inurl môžete vyhľadať  (najlepšie to funguje s Google) a vyhľadávať v súvislosti s konkrétnou url adresou.  Je to výhoda v prípade, ak vás zaujímajú informácie s nejakej konkrétnej web stránky a nemáte záujem o výsledok vyhľadávania s iných web stránok.   Vo vyhľadávaní sa zobrazí obsah, názov, meta data,… želanej url. 

Príkaz INURL: malý, ale účinný

Aby vyhľadávanie inurl fungovalo, musíte sa uistiť, že:

  • Ak hľadáte napr. frázu „tri biele myši“, musíte si uvedomiť, že webové adresy neobsahujú medzeru medzi slovami. Ak však ak váš dopyt obsahuje bežnú frázu, Google automaticky priradí výsledky, ak obsahujú bežné spojenia. Možno sa budete musieť pohrať s tým, aby vyhľadávanie fungovalo tak, ako si želáte.  Aj keď sú dnes už  vyhľadávače neuveriteľne pokročilé, stále potrebujú vašu pomoc pochopiť, čo hľadáte. 
  • Jedným z najväčších  prínosov príkazu inurl  pri vyhľadávaní v Google je, že ho môžete použiť na vyhľadávanie v adresároch a podadresároch. Napr. : povedzme, že chcete nájsť všetky možné podstránky ktoré obsahujú kontaktné údaje na amazon.com. Zadáte: inurl: amazon.com„Kontakt“. 
  • Nechcete, aby sa určité stránky zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania? Môžete ich definitívne vylúčiť pomocou jednoduchého Boolean search (bulinovské vyhľadávanie) matematického vyhľadávania.  Napríklad povedzme, že chcete informácie o futbale, ale chcete vylúčiť  NFL.com zadajte:  football -inurl: nfl. 

Ako získať ešte lepšie výsledky vyhľadávania? 

Môžete tiež skombinovať rôzne operátory vyhľadávania Google s operátorom inurl: získať tak ešte viac filtrovaných výsledkov. Napríklad povedzme, že  chcete vyhľadať stránky so slovom „jahody“ v adrese URL, ale chceli by ste aby sa zobrazili iba  vzdelávacie stránky. Postup:

inurl:jahody site:.edu

Získate výsledky, ktoré majú v adrese URL slovo „jahody“, ale sú obmedzené na domény .edu .

Môže sa Vám ešte páčiť...