Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť (Cache) v prehliadači?

4.8/5 (5)

Vo väčšine prehliadačov môžete vymazať vyrovnávaciu pamäť v nastaveniach prehliadača. U mnohých prehliadačoch pri použití skratky  Ctrl + Shift + Del sa vám otvoria nastavenia pre vymazanie cache. Táto skratka sa však nedá použiť v mobile. 

Čo je to cache?

Vyrovnávacia pamäť vášho prehliadača, cache –  je súhrn web stránok vrátane textu, obrázkov a  ďalších médií, ktoré sú  uložené  na vašom pevnom disku alebo v  telefóne.

Tým, že máte vytvorenú kópiu web stránky, pri ďalšej návšteve dochádza k rýchlejšiemu načítaniu web stránky, pretože počítač či iné zariadenie, nemusí znova preberať z internetu všetky informácie. 

 

Prečo niekedy musíte vymazať vyrovnávaciu pamäť?

Čistenie cache nepatrí medzi bežnú údržbu zariadenia. Existuje však niekoľko dobrých dôvodov, prečo si občas vymazať vyrovnávaciu pamäť: 

  • Vymazaním vyrovnávacej pamäte získate najnovšiu kópiu  web stránky, ktorú často navštevujete. To by sa malo odohrávať automaticky, ale nestane sa to vždy.  
  • Niekedy môžete mať problém s načítaním nejakej podstránky, alebo sa prihlásiť do nejakého rozhrania. Vymazanie vyrovnávacej pamäte vám môže pomôcť tento problém vyriešiť. 
  • Všetky dáta sa ukladajú vo vašom zariadení a niekedy je nutné aby ste si uvoľnili miesto na disku. 

Dôvody môžu byť rôzne a vďaka podobe dnešných prehliadačov je to naozaj jednoduché. 

 

Chrome: Vymazanie cache

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Google chrome

V Google Chrome aby ste mohli vymazať vyrovnávaciu pamäť musíte prejsť do nastavení. Potom v časti →  Ochrana súkromia a zabezpečenie, úplne posledná voľba v tabuľke → Vymazať dáta prehliadania. 

Tiež môžete použiť klávesovú skratku : Ctrl + Shift + Del  čo vám automaticky zobrazí okno pre vymazanie cache. 

Ak používate Google chrome v mobile prejdite do nastavení a potom na časť  súkromie. Vyberte si  možnosť Vymazať údaje prehliadania. V tejto časti si môžete tiež skontrolovať čo sa nachádza v  cache. Ak ste pripravený stačí kliknúť na tlačidlo vymazať. 

 

Internet Explorer: Odstrániť históriu prehliadania

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Internet Exploler

V Internet Explorer, ktorý má väčšina Pc už predinštalovaný, si vyrovnávaciu pamäť vymažete v nastaveniach v oblasti odstrániť históriu prehliadania.  V týchto nastaveniach si aj skontrolujete dočasné internetové súbory. Vymažete ich pomocou tlačidla odstrániť. 

Aj v prehliadači IE je možné použiť klávesovú skratku  Ctrl + Shift + Del.

Ďalšia možnosť  je tlačidlo „Nástroje“ (ikona ozubeného kolieska), vyberiete si položku  „Bezpečnosť“ a „Odstrániť históriu prehliadania ….“Internet Explorer často pomenováva vyrovnávaciu pamäť prehliadača (cache)  ako dočasné internetové súbory, ide o to isté.

 

Firefox: Clear Cache

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Mozilla Firefox

V prehliadači Mozilla Firefox vymažete vyrovnávaciu pamäť v časti – vymazať nedávnu históriu v možnostiach prehliadača. Po tom skontrolujte Cache a kliknite na vymazať teraz.

Klávesová skratka Ctrl + Shift + Del je pravdepodobne najrýchlejší spôsob ako si otvoriť rozhranie pre vymazanie cache. 

Môžete použiť aj hlavné (hamburger) menu a vybrať si časť –  ochrana osobných údajov a zabezpečenie , kde nájdete odkaz na vymazanie histórie prehliadania.

Ak používate mobilnú aplikáciu Firefox,  v pravej dolnej časti si vyberte položku nastavenia. Nájdite sekciu ochrana a práva  a  klepnite na vymazať súkromné ​​údaje. Potvrďte pomocou tlačidla OK.

 

Safari: Vymazať vyrovnávaciu pamäť

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Safari

V prehliadači Safari od spoločnosti Apple sa vymazanie vyrovnávacej pamäte uskutoční pomocou Develop menu. Stačí klepnúť alebo kliknúť na položku develop a vyprázdniť vyrovnávaciu pamäť.

Ak uprednostňujete klávesové skratky , vyrovnávaciu pamäť si vymažete pomocou  Option-Command-E.

Vymazanie vyrovnávacej pamäte v mobilnej verzií  Safari,  v zariadeniach  iPad alebo iPhone, vykonáte pomocou rozhrania nastavenia, kde si nájdete sekciu Safari.    V dolnej časti nájdete položku – vymazať históriu a údaje prehliadania. Kliknite na vymazať a potvrďte. 

 

Viac informácií o cache

Väčšina prehliadačov má aspoň základné nastavenia na správu vyrovnávacej pamäte. Niektoré umožňujú automatické vymazávanie cache, alebo automatické vymazávanie ďalších údajov, ktoré môžu byť osobné. Častoktrát dochádza k prepísaniu údajov vo vyrovnávacej pamäte, keď zadávate príkaz pre obnovu web stránky. Pri vymazávaní cache, si môže neúmyselne vymazať aj uložené hesla. 

PÁČI SA TI ČLÁNOK?

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.