Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť (Cache) v prehliadači?

Vo väčšine prehliadačov môžete vymazať vyrovnávaciu pamäť v nastaveniach prehliadača. U mnohých prehliadačoch pri použití skratky  Ctrl + Shift + Del sa vám otvoria nastavenia pre vymazanie cache. Táto skratka sa však nedá použiť v mobile. 

Čo je to cache?

Vyrovnávacia pamäť vášho prehliadača, cache –  je súhrn web stránok vrátane textu, obrázkov a  ďalších médií, ktoré sú  uložené  na vašom pevnom disku alebo v  telefóne.

Tým, že máte vytvorenú kópiu web stránky, pri ďalšej návšteve dochádza k rýchlejšiemu načítaniu web stránky, pretože počítač či iné zariadenie, nemusí znova preberať z internetu všetky informácie. 

 

Prečo niekedy musíte vymazať vyrovnávaciu pamäť?

Čistenie cache nepatrí medzi bežnú údržbu zariadenia. Existuje však niekoľko dobrých dôvodov, prečo si občas vymazať vyrovnávaciu pamäť: 

  • Vymazaním vyrovnávacej pamäte získate najnovšiu kópiu  web stránky, ktorú často navštevujete. To by sa malo odohrávať automaticky, ale nestane sa to vždy.  
  • Niekedy môžete mať problém s načítaním nejakej podstránky, alebo sa prihlásiť do nejakého rozhrania. Vymazanie vyrovnávacej pamäte vám môže pomôcť tento problém vyriešiť. 
  • Všetky dáta sa ukladajú vo vašom zariadení a niekedy je nutné aby ste si uvoľnili miesto na disku. 

Dôvody môžu byť rôzne a vďaka podobe dnešných prehliadačov je to naozaj jednoduché. 

 

Chrome: Vymazanie cache

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Google chrome

V Google Chrome aby ste mohli vymazať vyrovnávaciu pamäť musíte prejsť do nastavení. Potom v časti →  Ochrana súkromia a zabezpečenie, úplne posledná voľba v tabuľke → Vymazať dáta prehliadania. 

Tiež môžete použiť klávesovú skratku : Ctrl + Shift + Del  čo vám automaticky zobrazí okno pre vymazanie cache. 

Ak používate Google chrome v mobile prejdite do nastavení a potom na časť  súkromie. Vyberte si  možnosť Vymazať údaje prehliadania. V tejto časti si môžete tiež skontrolovať čo sa nachádza v  cache. Ak ste pripravený stačí kliknúť na tlačidlo vymazať. 

 

Internet Explorer: Odstrániť históriu prehliadania

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Internet Exploler

V Internet Explorer, ktorý má väčšina Pc už predinštalovaný, si vyrovnávaciu pamäť vymažete v nastaveniach v oblasti odstrániť históriu prehliadania.  V týchto nastaveniach si aj skontrolujete dočasné internetové súbory. Vymažete ich pomocou tlačidla odstrániť. 

Aj v prehliadači IE je možné použiť klávesovú skratku  Ctrl + Shift + Del.

Ďalšia možnosť  je tlačidlo „Nástroje“ (ikona ozubeného kolieska), vyberiete si položku  „Bezpečnosť“ a „Odstrániť históriu prehliadania ….“Internet Explorer často pomenováva vyrovnávaciu pamäť prehliadača (cache)  ako dočasné internetové súbory, ide o to isté.

 

Firefox: Clear Cache

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Mozilla Firefox

V prehliadači Mozilla Firefox vymažete vyrovnávaciu pamäť v časti – vymazať nedávnu históriu v možnostiach prehliadača. Po tom skontrolujte Cache a kliknite na vymazať teraz.

Klávesová skratka Ctrl + Shift + Del je pravdepodobne najrýchlejší spôsob ako si otvoriť rozhranie pre vymazanie cache. 

Môžete použiť aj hlavné (hamburger) menu a vybrať si časť –  ochrana osobných údajov a zabezpečenie , kde nájdete odkaz na vymazanie histórie prehliadania.

Ak používate mobilnú aplikáciu Firefox,  v pravej dolnej časti si vyberte položku nastavenia. Nájdite sekciu ochrana a práva  a  klepnite na vymazať súkromné ​​údaje. Potvrďte pomocou tlačidla OK.

 

Safari: Vymazať vyrovnávaciu pamäť

vymazať vyrovnávaciu pamäť

Safari

V prehliadači Safari od spoločnosti Apple sa vymazanie vyrovnávacej pamäte uskutoční pomocou Develop menu. Stačí klepnúť alebo kliknúť na položku develop a vyprázdniť vyrovnávaciu pamäť.

Ak uprednostňujete klávesové skratky , vyrovnávaciu pamäť si vymažete pomocou  Option-Command-E.

Vymazanie vyrovnávacej pamäte v mobilnej verzií  Safari,  v zariadeniach  iPad alebo iPhone, vykonáte pomocou rozhrania nastavenia, kde si nájdete sekciu Safari.    V dolnej časti nájdete položku – vymazať históriu a údaje prehliadania. Kliknite na vymazať a potvrďte. 

 

Viac informácií o cache

Väčšina prehliadačov má aspoň základné nastavenia na správu vyrovnávacej pamäte. Niektoré umožňujú automatické vymazávanie cache, alebo automatické vymazávanie ďalších údajov, ktoré môžu byť osobné. Častoktrát dochádza k prepísaniu údajov vo vyrovnávacej pamäte, keď zadávate príkaz pre obnovu web stránky. Pri vymazávaní cache, si môže neúmyselne vymazať aj uložené hesla. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.