Ako spustiť blog Príručka ako si vybudovať úspešný blog pre začiatočníkov

Výhody blogovania

Tréning písania, aj myslenia. 

Keď začnete písať zistíte, že vás písomný prejav bude stále lepší. Tvoriť obsah si vyžaduje kreatívne myslenie. Keď sa ponoríte do písania, budete stále premýšľať nad tým, ako vytvoriť čo najlepší obsah. A tak je to skvelý spôsob na tréning kreatívneho myslenia. 

Zvýšite si sebavedomie

Čím viac budete blogovať, tým viac sa vám bude tvoriť kreatívnych štiav. To je jedna z príčin prečo je blogovanie tak populárne. Keď máte dosť vedomosti o oblasti o ktorej píšete, a zistíte že máte nasledovateľov vaše sebavedomie začne stúpať. To zároveň vedie, ešte k väčšej tvorivosti. Majte myseľ otvorenú a vychutnávajte si novo nadobudnutú dôveru vo vaše schopnosti.  

Zarábať si blogovaním

Blogovanie nemusí byť iba vaša vášeň, ale môžete si takto aj začať zarábať. V zahraničí je to pomerne bežný a slušný spôsob obživy. Na Slovensku to dokáže iba zopár autorov, ale nie je to nemožné. Existuje veľa spôsobov ako svoj blog speňažiť. Môžete umiestniť reklamu či propagovať výrobky, alebo predávať vlastné produkty. 

Prezentujete sa ako odborník

Blog je skvelý nástroj vďaka ktorému môžete prezentovať svoje skúsenosti aj odborné poznatky. Všetci sa o niečo zaujímame tak prečo sa o informácie nepodeliť? Ak je váš pohľad na tému jedinečný, publikum to spozná a tak s trochou úsilia sa môžete stať autoritou v danej oblasti záujmu. 

Zábava a nový priatelia

S trochou praxe a úsilia ľahko si vytvoríte základňu čitateľov. Tak môžete spoznať nových a zaujímavých ľudí. A ak píšete o cestovaní, môžete si takto vytvoriť priateľov a kontakty po celom svete. 

 

Ako si vybrať dokonalú tému pre váš blog? 

Predtým, než si vytvoríte web stránku a stanete sa úspešným blogerom, vyberte si tému o ktorej máte veľa vedomosti, niečo v čom ste odborníkom. Môže to byť vaša práca, či koníček. Úspech si vždy vyžaduje aj trochu šťastia, ale výberom správnej témy a doplnením vášho pohľadu na vec, je dobrý začiatok.

Brainstorming – ako si vybrať tému

Tieto kroky vám pomôžu zadefinovať si okruh tém pre váš blog:

  • Vytvorte zoznam svojich záujmov a vášni. Aké témy vás fascinujú? Napíšte si zoznam, napríklad:  golf, rybolov, jogu, hranie hier alebo varenie…
  • Svoj zoznam doplňte o úspechy v danej oblasti. Napíšte svoje prednosti, napríklad hudobný talent, umelecký talent, alebo športové úspechy…
  • Nakoniec si napíšte zoznam ťažkosti, ktoré ste museli prekonať. Napríklad : strata  váhy,  finančné prekážky, choroba…

Toto cvičenie vám pomôže získať lepší pocit a výber tém ktoré vo vás rezonujú. Získate prehlad v tom, aká téma je pre vás najvhodnejšia a tak máte predpoklad byť úspešný. 

PÄŤ JEDNODUCHÝCH KROKOV K SPUSTENIU BLOGU:

PLATFORMA, DOMÉNA, HOSTING, INŠTALÁCIA, DIZAJN

Wordpress blog

Jeden z  najznámejších systémov na správu obsahu (CMS) je WordPress. Na tejto platforme beží 25,4% web stránok na internete. Čo je v prepočte  76,5 miliónov webových lokalít. 

VYBERTE SI  PLATFORMU

Ak už viete o čom chcete písať, ako ďalší krok by ste si mali vybrať platformu. Teda potrebujete nejaký systém na správu obsahu s ktorým budete pracovať. Okrem dobré známeho Wodpress, si môžete vyberať aj medzi Joomla, Drupal, Blogspost, Webnode a mnohé ďalšie. Každá platforma má svoje plus aj mínu a dali by sa rozdeliť do troch hlavných skupín:

  • Free
  • Freemium 
  • Self- host 

FREE

Pre mnohých nových blogerov je dostupnosť bezplatných platforiem ako Blogger, Tumblr, Webnode lákavá. Samozrejme, je tu jedna veľká výhoda, sú zdarma. Musíte však prihliadať aj na to, že názov web stránky  v  tvare – mojblog.blogspot.com,  alebo mojemeno.tumblr.com je znamením neskúseného začiatočníka, ktorý blogovanie pravdepodobne neberie dosť vážne. 

Udržiavaním blogu na bezplatnej platforme si len veľmi ťažko vybudujete meno. Tiež často krát podliehajú obmedzeniam. Buď si tam nemôžete vložiť reklamu, alebo vám ju poskytovateľ vloží nanútené.  Ak chcete brať blogovanie vážne, tieto platformy nie sú šťastné riešenie. 

FREEMIUM 

Sú to riešenia, kde máte nejakú skúšobnú verziu k dispozícií predtým, než začnete platiť. Náklady sa pohybujú od 5 do 30 eur na mesiac. V rámci služby už máte všetko pripravené, stačí iba začať písať. A v prípade ak máte záujem môžete si cez túto službu zakúpiť aj doménu.

Platforma je veľmi jednoduchá na používanie, ale možnosti prispôsobenia sú značne obmedzené. Chýbajú isté vlastnosti. 

 

SELF-HOSTED

Platforma sef-hosted znamená, mať blog na vlastnej doméne s vlastným hostingom. Okrem pravidiel ktorými vás zaviaže registrátor domény, a poskytovateľ hostingových služieb je blog a doména výlučne vaša. Čo znamená, že ste aj zodpovedný za obsah. 

Ak ide o systém na správu obsahu (CMS systém) veľmi často používaný je wordpress, ale môžete si vybrať aj joomla, drupal a mnohé iné. 

Za priestor pre vašu web stránku, teda hosting musíte platiť poskytovateľovi služieb. Zvyčajne stojí od 4 do 8 eur mesačne, podľa spoločnosti a poskytovaných služieb. Cena domény sa pohybuje od 3 do 15 eur na rok. 

Hoci sú spomenuté aj možnosti zdarma, najlepšia voľba je mať vlastnú doménu a hosting. Cena nie je neprimeraná a budete pôsobiť viac ako profesionál. Čo vám umožní spolupracovať s veľkými spoločnosťami na úrovni. 

VYBERTE SI  NÁZOV DOMÉNY

Názov domény bude vašou jedinečnou adresou na internete. Doména bude vaša pokiaľ budete platiť pravidelný ročný poplatok. ( 10 až 15 eur za domenu .sk).  Používatelia budú zadávať názov vašej web stránky do prehliadača. Iný vašu web stránku nájdu pomocou vyhľadávačov, ako je napríklad Google alebo DuckDuckGo. 

Dnes sú veľmi populárne domény s koncovou ako napr. .guru, .sport, .page. Záleží na vás čo sa vám páči.  Je iba jedno základné pravidlo, aby bola doména pre užívateľa ľahko zapamätateľná. 

WEB HOSTING

S výberom domény si budete vyberať aj poskytovateľa hostingových služieb. Je dôležité koho si vyberiete, budú od toho závisieť funkcie a výkonnosť vašej web stránky.

Hostingové spoločnosti zabezpečujú, aby bol váš blog k dispozícií 24 hod denne pre návštevníkov a je to miesto kde sú vaše súbory uložené. Hosting je posledný kúsok puzzle k tomu, aby bol váš blog úspešný, preto vyberajte starostlivo. 

Na Slovensku je najväčším poskytovateľom WebSupport, nie sú ale jediný. Sú jediný ktorý ak a im váš projekt páči, môžu vás sponzorovať vo forme hostingu zdarma. Cez ich rozhranie je aj veľmi jednoduchá inštalácia CMS WordPress. 

INŠTALÁCIA

Inštalácia úzko súvisí s tým, pre akú platformu sa rozhodnete a kto je poskytovateľom hostingových služieb. Pre úplného začiatočníka je ideálne rozhranie u WebSupport. Po zaplatení hostingu sa vám otvori menu na ľavej strane, kde v časti CMS kliknete na tlačidlo inštalovať.

Po dokončení inštalácie obdržíte email, ktorý obsahuje dočasné meno a heslo pre prihlásenie do web stránky. To si musíte zmeniť na vlastné. Po nainštalovaní máte všetko základne a nutné pre wordpress, a obsahuje základný vzhľad. 

DIZAJN

Prvá vec, ktorú váš blog potrebuje je dizajn. Mali by ste si vybrať atraktívne a praktické prostredie. Z dlhodobého hľadiska chcete, aby vaši návštevníci sa na blogu ľahko orientovali. Nechcete aby ich odradili farby, či nepraktický spôsob zobrazovania článkov. Váš dizajn môže vyvolať okamžitú nedôveru a nezáujem, alebo naopak, podnietiť užívateľa zotrvať na web stránke. 

 

Po nainštalovaní ma Wodpress predvolených niekoľko tém. Mali by ste sa však popozerať aj po iných. Aby dizajn vystihol to o čom píšete, bol moderný a zaujal návštevníkov web stránok. 

KONTROLNÝ ZOZNAM PRE VÝBER TÉMY

1. Prečítajte si popis

Väčšina tém obsahuje krátky popisom funkcií a vlastnosti. Vďaka popisu tak zistíte či sa téma téma zhoduje s vašimi potrebami.

3. Pozrite si hodnotenia
V náhľade a pod popisom témy uvidíte hviezdičkové hodnotenia, ktoré vám poskytnú  predstavu o tom, ako obľúbená a dobrá téma je.

2. Skontrolujte responsivitu

Responsive u témy znamená to, že sa správne zobrazuje v mobile a ďalších zariadeniach. Okrem toho, že je to pohodlné pre návštevníkov web stránok je to aj doporučenie od Google. 

4. Pozrite si ukážku témy

Zobrazte ukážku témy (demo) a získajte predstavu o celkovom vzhľade, rozložení a tom, ako je možné tému prispôsobiť.

Priemerná cena kvalitných tém pre WordPress sa pohybuje okolo  40€. 

Akonáhle si nainštalujete tému, ktorá sa vám páči, možno to nebude to čo ste čakali.  Téma je však len skeletom vášho blogu. Ak chcete, aby bola web stránka príťažlivá, musíte ju doplniť  obsahom (text, fotografie, videá atď.).

TÉMA: ZDARMA, PREMIUM ALEBO NA MIERU?

Na web stránke WordPress.org nájdete tisíce tém zdarma. Nemusia byť ale to, čo očakávate. Zakúpenie si témy je ďalší náklad, ale existujú dôvody prečo sa pre takú tému rozhodnúť. Platená téma sa pohybuje v cenách od 30 do 500 eur. Záleží od vášho výberu a typu licencie. Ak vám ale ani s platených tisícov tém nič nevyhovuje, môžete si nechať naprogramovať tému na mieru. Vtedy sa ceny pohybujú od 500 do 2000 eur. 

 

93% platených tém na internete sa predalo prostredníctvom web stránky ThemeForest 

Téma na mieru, ale neznamená, že ju niekto vyskladá nejakým doplnkom. Vtedy máte inzeráty na web stránkach ako jaspravim.sk, cenovú ponuku napríklad 20 eur. Na mieru znamená úpravu kódu a vlastnosti web stránky podľa vami zadaných podmienok. 

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Aká platforma je najlepšia?

Určite si uvedomujete, že existuje niekoľko dostupných riešení. Hoci odpoveď závisí od vašich potrieb a želaní (samozrejme každá platforma má svoje plus aj mínus). Pre začiatočníka silne odporúčam WordPress. 

Je veľmi jednoduchý aj bez znalosti programovania, a ak budete sledovať tento blog, naučíte sa sním skvele pracovať a dosiahnuť dobrý želaný výsledok. 

 

 

 

Ako sa naučím pracovať s WordPress?

Vždy ma poteší ak ma niekto záujem dozvedieť sa viac o web stránkach. Preto na sa na tomto blogu usilovne snažím zhromaždiť svoje skúsenosti aj vedomosti, ktoré som rokmi pri svojej práci nazbierala. 

Preto som na tomto blogu vytvorila celú jednu sekciu o blogovaní a WordPress. Sledovaním jednotlivých krokov sa naučíte vytvoriť si jedinečnú web stránku a vybudujete úspešný blog. 

Čo robiť ak už mám vytvorený bezplatný blog?

Nebojte sa. Ak je váš blog vytvorený na WordPress presun je rýchly a bezbolestný. Väčšina platforiem dokáže exportovať obsah. WordPress má funkcie umožňujúce importovanie obsahu. 

Ako si blogovaním zarobím?

Váš príjem z blogu sa dá rozdeliť na aktívny a pasívny. Pasívny príjem je veľmi populárna možnosť. Umožňuje vám zarábať aj keď spíte. Medzi pasívny príjem patrí napríklad vloženie google adsense na vaše web stránky. 

Predstava je veľmi lákava, ale často krát sa nejedná o veľkú sumu. Aby ste na svojom blogu zarábali je nutné byť aktívny. Môžete ponúkať školenia, konzultácie, predávať produkty, alebo si nájsť spoznora atď. 

Koľko si blogovaním zarobím?

Podľa spoločnosti Glassdor blogeri v USA zarábajú od 30 tisícdo jedného milióna  dolárov ročne. Samozrejme to na Slovensku nečakajte. Ale stále môžete písať v Anglickom jazyku a hľadať publikum a príležitosti v zahraničí. 

Príjem Slovenských blogerov nie je známy. Osobne si myslím, že väčšina preháňa a fabuluje v otázkach ich príjmu. 

Nenechajte sa ale odradiť, že vám váš blog nezarobí na nové auto. Tvrda práca nakoniec vždy prinesie ovocie. A aj keď blog pre vás bude znamenať nakoniec príjem 200 či 500 eur mesačne,  môže byť cestou k iným príležitostiam a kontaktom. 

 

 

O čom blogovať?

Možno ste čítali nejaký reklamný článok na Topkách alebo inej web stránke s bulvárom a článok opisoval, že najpopulárnejšie blogy sú o cestovaní a to vás presvedčí, venovať sa tejto téme, aj keď o nej viete iba málo.

V skutočnosti, ak ste v nejakej oblasti odborníkom, máte veľa informácií a viete ich správne podať, pritiahnete publikum. Nemusíte zakladať blog o kozmetike a oblečení, ak sa v tejto téme necítite dobre, iba preto, že  to tvrdí bulvár. Píšte o tom čo milujete, vaši čitatelia to spoznajú a budú vás nasledovať. 

 

 

Čo ak je doména o ktorú mám záujem už obsadená?

Veľa populárnych názvov je už obsadených. Nemusíte ale smútiť, buďte kreatívny a vymyslite si nový, ktorý je ešte voľný. 

Na stránkach ktoré ponúkajú hosting a predaj domény si môžete overiť. predtým než sa rozhodnete, pre ten správny názov, aká doména je voľná. Často krát vám ponúknu aj alternatívy s inou koncovkou napríklad .eu, alebo .net a pod. 

 

 

BLAHOŽELÁM!

Teraz už máte svoju vlastnú doménu, hosting a váš blog je nastavený a pripravený. Ďalej sa musíte zoznámiť s hlavným panelom WordPress, naučiť sa vykonať požadované zmeny, tvoriť obsah a propagovať svoj blog aby ste sa stali úspešným autorom. Nasledujte preto prosím ďalšie články.