Aký prehliadač používajú Slováci? Top 5 – Desktop, Mobil, Tablet. Viac ako 50% podielu chrome a čo ďalej?

Aký prehliadač je na Slovensku populárny? Chrome nie je prekvapením. Veľkú zásluhu má na tom aj button,  Google odporúča prehliadač Chrome. Vyskúšať?

Dnes sa už neodlišuje zvlášť od funkcií ktoré ponúka Firefox, alebo pekná a oživená Opera, ktorá má v sebe integrovaný WhatsUp.

Jediný ktorý prežíva zázrakom je Internet Explorer. Ak by naše úžasné vládne web stránky za 300 tis eur nenútili k jeho používaniu možno by  6% nedosiahol ani náhodou.  Ale tiež je už nanútený a nainštalovaný v os Windows. Bez možnosti ho odstrániť.

Všetky platformy – Desktop, mobil, tablet

 

Zdroj: StatCounter Global Stats – Podiel prehliadača na trhu

 

Desktop

Desktop prehliadač

Desktop prehliadač

 

Tablet

Tablet prehliadač

Tablet prehliadač

 

Mobil

Mobil prehliadač

Mobil prehliadač

 

Predinštalovaný prehliadač:

V os Windows je už pred-inštalovaný Internet Explorer.  Zariadenia s os Android majú svoj Android browser  a u produktov Apple vedie Safari. A tak je pravdepodobné, že používané prehliadače majú súvis aj používaním zariadení.

Podobné výsledky udáva aj web stránka NetMarketShare.  Dáva ale viac % pre Internet Explorer a ráta aj s Edge. Udáva iný pomer čísel, aj preto, že graf je celosvetovým porovnaním,  ale je očividné že vedie Google chrome.

Celosvetové porovnanie: 

 

Browser Rok vzniku
Google Chrome 2008
Firefox 2005
Internet Exploler 1995
Opera 1995
Safari 2004

 


Celkom zaujímavý je aj webík ktorý ma otestovať browser či je vhodný pre html 5. → odkaz. Google Chrome u mňa dosiahol skóre 518, Internet Explorer 458 a Edge rovnako 458.

Tim Berners-Lee, priekopník použitia hypertextu pri zdieľaní informácií, vytvoril v roku 1990 prvý browser a v roku 1991 ho predviedol kolegom v CERN. Odvtedy je vývoj prehliadačov neoddeliteľne spojený s vývojom samotného webu.

Pôvodný účel prehliadača bol pôvodne ako užitočná aplikácia pre prácu s obrovským telefónnym zoznamom CERN. V spôsobe interakcie s používateľom sledoval protokoly gopher/telnet, čím umožnil každému používateľovi jednoducho prezerať stránky iných. Bola to však neskoršia integrácia grafiky, ktorá ho urobila predátorom internetu.

Všetky spomenuté prehliadače sa dajú stiahnuť z internetu zadarmo v slovenskej verzii. Pri aktuálnych verziách sú rozdiely najmä v drobnostiach, ktoré však majú veľký vplyv na to, aký pocit prehliadač zanechá.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.