Ako správne vykonať antivírusovú kontrolu, aby ste odhalili vírus?

Kompletné,  správne a pravidelné skenovanie počítača na vírusy a ďalší škodlivý softvér je veľmi dôležité. Antivírusová kontrola môže byť jednoduchým riešením pri odstraňovaní problémov. 

Blue Screen

Blue Screen

Veľa druhov malware spôsobuje zdanlivo nesúvisiace problémy s operačným systémom, ako je napríklad  Blue Screen (modrá obrazovka) , problémy s DLL súbormi, padanie OS, nezvyčajná činnosť pevného disku, neželané pop-up okná a podobne. Preto je dôležité pri kontrole postupovať správne aby sa príčina problému odhalila a odstránila. 

Skenovanie je jednoduché a môže trvať niekoľko minút, ale aj dlhšie.  Záleží od množstva súborov v PC. Ak máte veľa súborov, kontrola bude trvať dlhšie. 

 

Ako skenovať počítač na vírusy, trójske kone a iný škodlivý softvér?

Všeobecný postup kontroly a odstránenia škodlivého softvéru, ktorý sa vzťahuje na os  Windows 10, Windows 8 (vrátane Windows 8.1), Windows 7, Windows Vista a Windows XP.

1. Stiahnite a spustite nástroj na odstránenie škodlivého softvéru softvéru. Tento bezplatný nástroj od spoločnosti Microsoft je dobrý začiatok. Nenájde všetko, ale skontroluje  konkrétny „prevládajúci malware„.

Poznámka: Ak už tento nástroj máte nainštalovaný, pred vykonaním kontroly ho aktualizujte pomocou služby Windows Update.

Tip: Jeden zo spôsobov, ako urýchliť proces skenovania, je odstrániť dočasné súbory a zbytočné dáta, aby  anti-malware program nemusel skenovať všetky zbytočné súbory. Hoci to nie je bežné, môžete odinštalovať aj antivírusový program a po dokončení skenovania ho nainštalovať späť. 

 

2. Aktualizujte antivírusový program nainštalovaný v počítači. Pred spustením skenovania, sa uistite či je váš antivírusový program je aktuálny. 

Tip: Aktualizácie by mali pribiehať sami a automaticky, ale niektoré malware zakážu aktualizáciu antivírusového programu čo je súčasťou útoku. Preto vyhľadajte aktualizáciu na stránkach vývojára a uistite sa, že máte najnovšiu verziu programu. 

Poznámka: Nemáte nainštalovaný antivírusový program? Antivírusový program si môžete stiahnuť aj zdarma. Viac v článku 3 najlepšie antivírusové programy roka 2018 pre os Windows – ZDARMA.

 

3.Spustite kompletnú antivírusovú kontrolu v celom počítači. Ak máte nainštalovaný nejaký ďalší nástroj, ktorý nebeží sústavne, ale slúži na občasnú kontrolu, ako je  napríklad SUPERAntiSpyware,  alebo Malwarebytes, spustite ich po dokončení antivírusovej kontroly. 

Poznámka: Nepoužívajte jednoducho predvolené, rýchle skenovanie systému, pretože nemusí obsahovať mnoho dôležitých súčastí vášho počítača. Skontrolujte, či skenujete každú časť  pevného disku a prípadne aj ďalšie externé zariadenia, ako sú napríklad USB kľúče.

Tip: Presvedčte sa, že akékoľvek antivírusová kontrola obsahuje aj kontrolu zavádzacieho sektoru pre všetky programy, ktoré sa nachádzajú v PC. Je veľmi bežné infikovanie zavádzacieho sektoru. 

 

Nemôžete sa prihlásiť do počítača a spustiť kontrolu?

Je možné, že váš počítač je infikovaný do tej miery, že sa nemôžete prihlásiť do operačného systému. V takom prípade ide o závažný útok a obavy sú na mieste. Avšak máte niekoľko možností ako si pomôcť a zbaviť sa vírusu. 

Pretože sa niektoré vírusy začnú spúšťať pred spustením samotného operačného systému, môžete skúsiť spustiť operačný systém v núdzovom režime.  Tento postup by mal zastaviť tieto vírusy, ktoré sa automaticky načítavajú pri spúšťaní, a potom v núdzovom režime postupujte podľa vyššie uvedených krokov. 

Ďalšia možnosť je skenovanie pomocou antivírusových programov, ktoré sa spúšťajú pred spustením operačného systému –  Bootable Antivirus Program, ako je napríklad Anvi Rescue Disk, AVG Rescue CD, Avira Rescue System atď. Tieto antivírové programy dokážu skenovať pevný disk bez toho aby sa musel spustiť operačný systém. 

 

Ďalšie možnosti skenovania vírusov

Antivírusová kontrolaAk ste vykonali skenovanie, ale stále máte podozrenie, že je váš PC infikovaný, vyskúšajte bezplatný vírus sceneer. Tieto nástroje sú skvelým riešením, ak je váš antivírusový program bezradný. 

Môžete skúsiť aj online nástroje ako sú VirusTotal alebo Metadefender nevedia síce odstrániť problém, ale  dokážu identifikovať napadnutý súbor.  Sú pomerne  jednoduché a zdarma!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.