Praktická Ascii tabuľka – Ako rýchlo napísať znak €, alebo & keď sa stratí na klávesnici?

ASCII je anglická skratka pre American Standard Code for Information Interchange ( „americký štandardný kód pre výmenu informácií“). V podstate ide o kódovú tabuľku, ktorá definuje znaky anglickej abecedy a iné znaky používané v informatike. Ide o historicky najúspešnejší znakovú sadu, z ktorej vychádza väčšina súčasných štandardov pre kódovanie textu prinajmenšom v euro-americkej zóne.

ASCII tabuľka obsahuje tlačiteľné znaky: písmená, číslice, iné znaky (zátvorky, matematické znaky (+ – * /% atď.), Interpunkčné znamienka (,.:; Atď.), Špeciálne znaky (@ $ ~ atď.)), A riadiace (netlačiteľné) kódy, ktoré boli pôvodne určené pre riadenie periférnych zariadení (napr. tlačiarne alebo ďalekopisu).

 

Kód ASCII

je podľa pôvodnej definície bitový, obsahuje teda 128 platných znakov. Pre potreby ďalších jazykov a pre rozšírenie znakovej sady sa používajú osembitová rozšírenie ASCII kódu, ktoré obsahujú ďalších 128 kódov.

Takto rozšírený kód je napriek tomu príliš malý na to, aby pojal treba len európske národné abecedy. Pre potreby jednotlivých jazykov boli vytvorené rôzne kódové tabuľky, význam kódov nad 127 nie je teda jednoznačný. Systém kódových tabuliek pre národné abecedy vytvorila napríklad organizácie ISO.

 

Kompletná ascii tabuľka

obsahuje oveľa viac znakov, kompletný zoznam si môžete pozrieť napr. aj na wikipedii. V tejto tabuľke sú frekventovanejšie. 

ALT 21 § ALT34 ALT47 /
ALT36 $ ALT58 : ALT241 ±
ALT156 £ ALT59 ; ALT142 Ä
ALT0128 ALT46 . ALT153 Ö
ALT38 & ALT44 , ALT60 <
ALT64 @ ALT94 ^ ALT62 >
ALT33 ! ALT126 ~ ALT37 %
ALT63 ? ALT124 | ALT91 [
ALT35 # ALT 179 ALT93 ]
ALT42 * ALT92 \ ALT246 ÷

Pomocou týchto znakov sa dajú vytvárať aj veľmi zaujímavé obrázky. Existujú na to generátory. Asci art sa svojej obľube na internete teší už dlhý čas. Môžete ho nájsť od jednoduchých obrazkov, až po veľmi zložité. 

ASCII umenie sa používa kdekoľvek je možné text vytlačiť alebo preniesť ľahšie ako grafiku, alebo v niektorých prípadoch, kedy prenos obrázku nie je možný. To záhŕňa písacie stroje, negrafické počítačové terminály, v ranej sieťovej komunikácii.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.