Blockchain Affiliate Marketing

[Sarah Rothrie – preklad CoinCentral] Blockchain affiliate marketing ponúka nové možnosti riešenia starých problémov. Viac ako 80% známych značiek  využíva affilate marketing, avšak pre väčšiu znamená iba 5% výdavkov na digitálny marketing. Prečo? Affilate marketing závisí od sprostredkovateľov. V tomto prípade sú sprostredkovatelia „pridružené siete“ (Affiliate Network) . Niektoré spoločnosti  si preto budujú vlastné siete, aby znížili náklad pre sprostredkovateľov, a mali absolútnu kontrolu pri online propagácií. 

 

Čo je affiliate marketing?

Je to spôsob, ako rôzne spoločnosti propagujú online svoje produkty. Princíp je veľmi jednoduchý. Publisher (Publisher čiže partner je majiteľ web  stránok) , na svojej web stránke umiestní odkaz, reklamu či banner pre konkrétny produkt, službu alebo značku. Keď zákazník , klikne na tento odkaz a uskutoční nákup, publisher získava províziu z predaja. 

Je to obľúbená forma predaja ako pre predajcu tak predávajúceho. Publisher získava províziu, len na základe predaných produktov, narozdiel od iných druhov reklám, avšak touto formou získava príjemný pasívny príjem. 

 

Čo je Affiliate Network?

Blockchain Affiliate MarketingAk sa nejaká spoločnosti rozhodne pre partnerský program, musí publisherom poskytnúť spôsob sledovania a merania výsledkov. Najčastejšie prebieha pomocou cookie, ktoré pomáhajú sledovať predaj. Aktuálne sú dve najznámejšie spoločnosti CJ Affiliate a Clickbank, ktoré pomáhajú odbremeniť obe strany pri meraní a sledovaní výsledkov. 

Výhodou týchto služieb je aj datatáza veľkého množstva obchodníkov, nevýhoda však spočíva v tom, že ako sprostredkovateľ si požadujú províziu.  Podobný princíp platí napríklad aj u finančných inštitúcií. Za prevod peňazí a ich spravovanie si účtujú poplatok. V prípade obchodovania s kryptomenou, banka ako prostredník stráca úlohu. Túto slobodu priniesla technológia blockchain, a podobná situácia môže nastať aj v prípade affilate network. 

 

Ako funguje Blockchain  Affiliate Marketing?

Na trhu je niekoľko nových hráčov a každý z nich má odlišný model fungovania. Avšak smart contracts (inteligentné zmluvy)  patria medzi štandard. V prípade platforiem založených na platforme Ethereum –  Hoqu a RefToken, blockchain automaticky vytvára smart contracts  počas alebo po uskutočnení predaja. 

Novinkou je spoločnosť Attrace, ktorá vytvorila vlastnú platformu pre blockchain, tá vytvorí smart contracts zakaždým, keď používateľ klikne na partnerský odkaz. 

Smart contracts dokážu tiež spravovať  podmienky zmluvy o predaji, medzi predajcom a publisherom, a tak provízia a suma ktorá má byť vyplatená, tak ako aj načasovanie platby sú riadené pomocou smart contracts. 

Je tiež možné automatické, okamžité vyplácanie platby, a to napríklad aj v kryptomene, alebo fiat mene. (Fiat mena – Mena s núteným obehom či peniaze s núteným obehom. Ide o peniaze vytvorené úradnou mocou, a teda také peniaze, ktorých hodnota je stanovená zákonom.) V prípade takého modelu fungovania sa znížia náklady, ktoré sú vynaložené ako poplatok pre sprostredkovateľa a teda affiliate network.

 

Prečo využívať Blockchain Affiliate Marketing?

Okrem zníženia nákladov pre predajcu, existujú aj ďalšie výhody prechodu na platformu blogckchain. 

Zníženie sporov: Častým problémom obchodníkov aj publisherov je správne meranie výsledkov. Obe strany sa sťažujú, že niekedy dochádza k nepresným meraniam. V prípade blockchain technológií je meranie kliknutí absolútne presné. 

Rýchlosť: Vyplácanie provízie je niekedy zdĺhavé, a taktiež niekedy je nutná minimálna suma pre vyplatenie publishera.  Blockchain umožňuje vykonávať platbu automaticky, v reálnom čase vďaka smart contracts. Pri dnešnom modele, platba putuje od obchodníka k sprostredkovateľovi a od sprostredkovateľa k publisherovi. To znamená, že obe strany ani nemajú možnosť diskusie a vytvorenia si vzťahu. V prípade ak je publisher výkonným predajcom, obe strany nemajú možnosť ako spoluprácu rozvíjať. 

Zníženie počtu prekážok  vstupu pre malých obchodníkov: Tradičné affiliate siete zaujíma provízia. A tak zvyčajne požadujú od obchodníka minimálnu hranicu poplatkov. V prípade blockchain technológií nie sú tieto minimálne poplatky nutné.

 

Noví hráči, ktorí vstupujú do sveta Blockchain Affiliate Marketingu , veria, že ide o odvetvie s veľkým potenciálom. Okrem inovatívnych riešení pre  content marketing, ako je napr Steem, stále existuje ešte veľa možností, ako môže technológia blockchain zmeniť už existujúce trhy. 

[This article is originally posted at Coincentral.com]

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.