Prečo je technológia blockchain dôležitá pre ďalší ekonomický rozvoj?

[David Hamilton – preklad CoinCentral] Technológia blockchain nám umožňuje pracovať s decentralizovaným ekonomickým systémom. Technológia využíva protokol Peer-to-Peer, ktorý je bezpečnejší a efektívnejší ako súčasná globálna ekonomická štruktúra. Nezmeniteľná a jedinečná povaha tejto revolučnej technológie ju robí v našich digitálnych časoch ideálnou.

Náš ekonomický svet sa dramaticky mení. Ľudia sú frustrovaný z neefektívnosti súčasného bankového systému, ktorý sa stal tak silným a centralizovaným, a tieto organizácie už nie sú ohľaduplné k žiadnym zákonom a ani zákazníkom. Tieto organizácie sa  rozširujú a prosperujú bez kontroly s požehnaním vlád.

 

Stručný pohľad na blockchain

Blockchain technológia poskytuje životaschopné ekonomické riešenie. Sieť blockchain využíva obrovské množstvo počítačov v sieti na ukladanie veľkého množstva údajov. Tieto údaje sa nazývajú „blocks“ a keď sa navzájom spoja, vytvoria  „blockchain„.

Každý blok má kód z predchádzajúceho bloku, aby sa zaistilo, že všetky bloky sú v ich presnom poradí a žiadne dáta nemôžu byť zmenené , kým vopred určené množstvo uzlov neschváli transakciu.

 

 

Ekonomika

Budúcnosť blockchain vyzerá jasne. Odvetvia z celého sveta začínajú využívať túto inovatívnu technológiu na dosiahnutie pokroku v súčasných podnikateľských modeloch s pôsobivými výsledkami. Odstránenie potreby tretích strán, je dôležitá pre dosiahnutie vyššej úrovne efektívnosti v globálnej ekonomike a technológia blockchain ponúka spôsob, ako to vyriešiť. 

 

Nezameniteľnosť

Jadrom technológie sú jej nezmeniteľné charakteristiky. Nikto nemôže zmeniť vaše „blokové“ záznamy bez toho aby súčasne a naraz  hackol tisíce počítačov. (12 najväčších útokov v histórií internetu.) 

Blockchain poskytuje nezmeniteľný digital ledger system, ktorý je rýchlejší a lacnejší než súčasné riešenia. Tento systém môže zmeniť spôsob, akým presúvame svoj majetok. 

Prestavte si, že záznam o tom, že vlastníte dom, či byt sú uložené na nejakej blockchain karte. Už sa nikdy nemusíte báť o jeho vyvlastnenie. Už dnes sú vytvorené bloky, pre vlastníctvo realít. Technológia blockchain je ideálna na ochranu hmotného aj virtuálneho majetku.

Taktiež napríklad umelci a umelecké fotografie. Ak ich práca bude zaznamenaná pomocou blockchain, majiteľ ľahko dokáže, že je skutočným vlastníkom, a pôvodným autorom diela. 

Sto ročná spoločnosť Kodak , tento rok spustila projekt KodakCoin ICO , a vytvorila platformu, ktorá využíva túto technológiu na ochranu fotografov a fotografií pred neoprávneným používaním ich obrázkov. Vykrádanie obrázkov je veľký problém a Kodak, dúfa vo veľký úspech svojho projektu.  Technológia automaticky prehľadáva obrázky na internete, a v prípade ak zistí, že sa niekde nachádza obrázok, automaticky upozorní autora, a páchateľovi zašle ponuku na zakúpenie práv na obsah, ak si to autor želá. 

 

Priehľadnosť

Dá sa takmer s istotou povedať, že štruktúra súčasnej ekonomiky má len malú,  alebo žiadnu dôveru. Jedna transakcia musí prejsť cez tridsať,  alebo viac systémov overovania treťou stranou pred jej spracovaním. Okrem toho existujú významné úverové inštitúcie, ktoré poskytujú tieto informácie tretím stranám .

Transparentná povaha technológie blockchain by umožnila, aby boli tieto inštitúcie vyčlenené, a prešlo sa na transparentnejší a otvorenejší obchodný model, kde by niekto mohol dokázať svoju bonitu bez obáv z  poplatkov a iných nákladov. 

Vzhľadom na centralizovanú úlohu, ktorú tieto finančné spoločnosti prevzali, ich odstránením a automatizáciou pomocou blokov, by sa zdokonalil súčasný hospodársky systém. 

 

Výroba

Onedlho bude možné pozorovať výrobné štádia vášho produktu, s cieľom zabezpečiť jeho kvalitu a originalitu. Prestavte si , že vezmete pomaranč a budete môcť získať informáciu, o tom kedy bol vysadený, zozbieraný, koľko trvala doprava a cez akú spoločnosť. To všetko je možné zakódovať do dodávateľského blokového reťazca.  Tento spôsob vám umožní nakupovať skutočne kvalitné výrobky.  Schopnosť dokázať autentickosť produktov a ich spracovanie je dôležitá,  a  technológia blockchain nám umožní mať kontrolu nad tým, čo kupujeme. 

 

Inteligentné zmluvy

Inteligentné zmluvy sú jedným z najväčších prínosov tejto technológie. Na ich vývoji ma zásluhu spoločnosť  Fabian Vogelsteller a taktiež táto spoločnosť zaviedla pojem „Smart Contracts“.

Tieto protokoly umožňujú vložiť špecifické parametre, do blogu, a práve tieto parametre sú nevyhnutné pre fungujúci a prosperujúci ekonomický model. Inteligentné zmluvy umožňujú  viacerým jednotlivcom bezpečne investovať do jedného majetku. Inteligentná zmluva môže byť naprogramovaná tak, aby sledovala investíciu do chvíle kým sa nedosiahne želaný výsledok, akcia. 

Technológia inteligentných zmlúv sa stále rozvíja. Dnes je už v ponuke ich tretia generácia a dokáže zmysluplne dokončiť veľmi zložité postupy. Tento rozvoj otvára dvere decentralizovanému hospodárstvu, a je nevyhnutná pre vybudovanie dôvery technológie blockchain. 

 

Záver

Táto technológia dokáže vytvoriť efektívny a bezpečný hospodársky model. Rýchlo sa stáva inteligentnou voľbou pre najdôležitejšie úlohy v rôznych  hospodárskych odvetviach a jej  integrácia pokračuje. Preto niet pochýb, že sa bude aj naďalej implementovať a  rozvíjať. 

 

[This article is originally posted at Coincentral.com]

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.