Blog

Viete, čo je blog? Ak nie ste na správnom mieste. Na začiatku bol blog niečo ako osobný denník, ktorý ľudia zdieľali online, a vznikol v roku 1994. V týchto denníkoch ľudia písali o svojom každodennom živote, o tom čo sa im páči, po čom túžia a čo robia. Neskôr blogy nadobudli aj iný charakter, ako prostriedok zdieľania informácií. A tak začal svet blogov.

Čo je blog?

Definícia blogu

Blog (alebo aj „weblog“) je online časopis,  alebo informačná web stránka, ktorá zobrazuje informácie v opačnom chronologickom poradí, pričom posledné príspevky sa objavujú ako prvé. Je to platforma, v ktorej autor,  alebo dokonca skupina autorov zdieľa svoje názory a  postrehy k nejakej téme.

 

Štruktúra blogu

blog

Vzhľad blogov sa vyvíjal, a tak dnešné blogy obsahujú rôzne položky. Ale väčšina blogov obsahuje niektoré štandardné funkcie aj štruktúru. Bežné funkcie, ktoré obsahuje typický blog:

  • Header (Hlavička)  –  ktoré obsahuje v sebe  menu, alebo navigačnú lištu
  • Main content (Hlavný obsah) – oblasť so zvýraznenými, alebo najnovšími článkami
  • Sidebar (Bočný panel) najčastejšie obsahuje odkazy na sociálne siete, niekedy reklamný banner, odber noviniek a pod. 
  • Footer (Päta) najčastejšie obsahuje odkaz na ochranu osobných údajov, štatistika, kontaktné informácie a pod. 

Každá položka má iný význam a pomáha návštevníkom orientovať sa na web stránke. 

 

Vlastnosti blogu

Niekoľko spoločných charakteristík blogu:

Archív

Ak si pozriete titulnú stranu blogu a jeho vzhľad, všimnete si, že sa na titulnej strane nachádzajú najnovšie články. Odkazy vás potom smerujú na starší obsah. Tým sa ponárate hlbšie a hlbšie do web stránky. Preto ako funguje základná štruktúra blogov sa staršie články posúvajú do archívu. WordPress má tutú funkciu nastavenú automaticky.

Komentáre

Komentáre sú jedna zo základných časti blogu, umožňujú návštevníkom reagovať na obsah. Spravidla sa nachádzajú na konci každého článku. Reakcie užívateľov vám pomáhajú zlepšovať kvalitu vášho obsahu. 

 

Blog vs Web stránka

Veľa ľudí sa pýta, či existuje rozdiel medzi blogom a web stránkou. Čo je to blog a čo je web stránka? Rozlišovať ich od seba je náročné. Veľa spoločnosti integruje do svojich web stránok časť blog, a využívajú jeho základné funkcie. 

Čo odlišuje blog od web stránky?

  • Blogy často prispievajú novým obsahom. Všimnete si to najviac u blogov s jedlom, alebo módou či firemných blogov. Nový obsah pribúda často a pravidelne. 
  • Blogy podporujú zapojenie sa čitateľa, dávajú príležitosť vyjadriť sa kým u statických web stránok to nie je až tak bežné. 
  • U článkov na blogu si môžete všimnúť položky ako, dátum vytvorenia článku, autora, články sa nachádzajú v kategóriach. Tieto atribúty u klasických web stránok nie sú bežné. 

Čo je blogovanie?

Najväčší rozmach zaznamenali blogy okolo roku 2000. Začali vznikať politické blogy a blogy ktoré obsahovali rôzne návody a tipy. Začal vznikať rozdiel, medzi žurnalistikou a blogovaním. 

 

Definícia blogovania

Blogovanie vyžaduje aspoň základné technické zručnosti, nutné pre správu blogu. Rôzne platformy sú vybavené nástrojmi na uľahčenie správy a práce s obsahom. ( Napríklad WordPress, práca s ním je tak jednoduchá, že niektorý sa domnievajú, že sa „neprogramuje“. ) Obsah sa potom prepája a dáva priestor na reakciu čitateľom.

 

Prečo je blogovanie populárne?

Blogovanie sa rozvíja každým dňom. Preto skôr než sa dá odpovedať na otázku, čo je blogovanie je nutné pozrieť sa na faktory ktoré blogovanie ovplyvňujú. 

Na začiatku boli blogy hlavným prúdom spravodajských služieb a používali ich ako nástroj na tvorbu verejnej mienky. Stali sa zdrojom informácií.  Neskôr sa pripojili rôzne spoločnosti a blogovanie sa pre nich stal nástroj ako si udržať zo zákazníkom vzťah a propagovať svoju spoločnosť, ale aj produkty. 

Ako ďalšie sa pripojili osobné blogy. Ľudia ktorý majú záujem o konkrétnu tému či oblasť, zdieľajú svoje názory , či skúsenosti. Nakoniec sa týmto blogerom vybuduje sieť verných nasledovníkov. 

Kto je bloger?

Pre niektorých blogerov je ich činnosť aj prácou, ktorá im zaisťuje príjem. Je to možnosť alternatívnej kariéry , a znamená aj veľa práce s ľuďmi. Kto sú teda blogéri? Ľudia, ktorí radi zdieľajú časť svojho života. Vyberajú si rôzne témy, od varenia, domácich práce, výchove deti alebo finančného poradenstva. Blogeri sa nemusia zdržiavať na jednom mieste. Žijú na internete. 

 

Definícia blogera

Blogger je niekto, spravuje blog. Zdieľa svoj názor na rôzne témy pre svoje  cieľové publikum.

 

Prečo dnes tak veľa ľudí bloguje?

Ľudia blogujú z rôznych dôvodov. Každý človek má svoj príbeh a čo k nemu povedať. Autori môžu prostredníctvom blogu komunikovať s veľkou komunitou ľudí. Umožňujú hovoriť o akejkoľvek téme. A ak téma zaujme veľký okruh čitateľov je to cesta k úspešnému blogu. 

 


Chceš si vytvoriť blog a stať sa zarábajúcim blogerom? Sleduj sériu článkov označených ≡B


 

1 odpoveď

  1. /han/ píše:

    dakujem tento clanok mi velmi pomohol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.