Matematické vyhľadávanie na webe. Boolean Search

Boolean search (bulinovské vyhľadávanie) je základný matematický princíp vyhľadávania, ktorý môžete používať takmer vo všetkých  vyhľadávačoch aby ste našli presne to, čo hľadáte. Jednou z najzákladnejších techník je použitie symbolu sčítania (+)  a odčítania (-) vo vyhľadávacom dopyte. Hovorí sa tomu aj boolean logic (bulinovská logika) a je jednou z najzákladnejších techník, ktoré môžete pri vyhľadávaní použiť. 

Boolean technika je jednoduchá, a pozoruhodne účinná. Fungujte takmer vo všetkých vyhľadávacích nástrojoch a vyhľadávacích adresároch na internete. 

 

Čo je Boolean Search?

Boolean Search  vám umožňuje kombinovať slová a frázy pomocou slov AND, OR, NOT a NEAR (inak známe ako bulinovské operátori) na obmedzenie, rozšírenie alebo definovanie vášho vyhľadávania. Väčšina internetových vyhľadávacích nástrojov a webových adresárov má predvolené  Boolean parametre a dobrý vyhľadávač  by mal vedieť, ako používať základné boolean operátory.

 

Odkiaľ pochádza termín Boolean?

George Boole, anglický matematik v 19. storočí, vyvinul „Booleovu logiku„, aby spojil určité koncepty a vylúčil určité pojmy pri vyhľadávaní v  databáze.  Väčšina online databáz a vyhľadávacích nástrojov podporuje boolean search. Bulinovské vyhľadávacie techniky pomáhajú  efektívne vyhľadávať a odstrániť mnoho nesúvisiacich výsledkov.

 

Je boolean vyhľadávanie komplikované?

Použitie funkcie Boolean Logic na rozšírenie, alebo zúženie vyhľadávania nie je zložité. Pravdepodobne ste si to už skúsili.  Boolean Logic je len pojem používaný na opis  logických operácií, ktoré sa používajú na kombinovanie hľadaných výrazov v mnohých databázach a adresároch vyhľadávacích nástrojov na sieti. Nie je to jadrová fyzika, ale určite zapôsobite ak v bežnom rozhovore poviete: „Vyhľadávam pomocou bulinovskej logiky“.

 

Ako používať Boolean Search?

Máte dve možnosti: môžete použiť štandardné operátory (AND, OR, NOT, NEAR alebo ich matematické ekvivalenty). Závisí od vás čo je pohodlnejšie.

 

Boolean search operátor vyhľadávania:

  • AND sa rovná symbolu „+“.
  • NOT sa rovná symbolu „-„.
  • OR je predvolené nastavenie pre každý vyhľadávač; znamená, že všetky vyhľadávače vyhľadajú automaticky všetky slová, ktoré zadáte.
  • NEAR sa rovná umiestneniu vyhľadávacieho dopytu do úvodzoviek, tj „sponge bob squarepants“. V podstate hovoríte vyhľadávaču , že chcete všetky tieto slová v tomto konkrétnom poradí alebo v tejto konkrétnej fráze.

 

Základná matematika – Boolean

Základná matematika vám môže naozaj pomôcť pri vyhľadávaní na webe. Ako to funguje:

  • Symbol mínus:

Použite symbol „-„, keď chcete, aby vyhľadávací nástroj našiel stránky s jedným vyhľadávaným slovom, ale musíte  vylúčiť ďalšie slová bežne spojené s daným hľadaným slovom. Napríklad:

  • Superman -Krypton

Vyhľadávaciemu nástroju tak hovoríte,  že chcete nájsť stránky, ktoré majú iba slová „Superman“, a vylúčil  informácie o „Kryptone“. Jedná sa o rýchly a jednoduchý spôsob, ako odstrániť informácie o ktoré nemáte záujem a zúžiť tak výsledky vyhľadávania. Môžete vytvoriť reťazec vylúčených slov, napríklad: superman-krypton – „lex luthor“.

  • Symbol plus:

Už viete, ako zúžiť výsledky vyhľadávania. Môžete ich však aj rozšíriť pomocou symbolu „+“. Ak máte napríklad oblasti, kde hľadáte viac informácií, môžete umiestniť symbol plus pred hľadaný výraz napríklad:

  • futbal + NFL

Vaše výsledky vyhľadávania budú obsahovať oba tieto výrazy.

 

Viac informácií o Boolean Search

Nie všetky vyhľadávače a adresáre podporujú boolean search.  Pri používaní to jednoducho zistíte. 

Výslovnosť: Bulin

Tiež známy ako: Boolean, boolean logic, boolean search, boolean operators, boolean operands, boolean definition, boolean searching, boolean commands

 

Efektívne vyhľadávanie

Boolean vyhľadávacia technológia je jedným zo základných konceptov moderných vyhľadávačov. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, používame tento jednoduchý proces vyhľadávania takmer vždy, keď zadávame vyhľadávací dopyt. Pochopenie procesu a znalosti booleovského vyhľadávania nám poskytne efektívnejšie výsledky. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.