Čo je Abandonware?

Abandonware je softvér, ktorý developeri prestali vyvíjať, aktualizovať, a propagovať, či už úmyselne, alebo neúmyselne. Existuje celý rad dôvodov, prečo sa nejaký softvér prestal vyvíjať. Môže sa to týkať rôznych druhov softvéru;  shareware, freeware , free software, open source,  commercial software.

 

Abandonware nevyhnutne neznamená, že program už nie je k dispozícii na zakúpenie, alebo stiahnutie. Znamená, to, že už nemá technickú podporu. Nevydávajú sa žiadne záplaty, aktualizácie, servisné balíky a pod.  Napriek tomu u tohto softvéru to nemusí znamenať, že sa na neho už nevzťahujú autorské práva. Môže sa aj naďalej predávať, a šíriť. 

 

Ako sa softvér stane Abandonware?

Existuje veľa dôvodov prečo sa softvér prestane vyvíjať:

 • Program nebol dlho aktualizovaný a vývojár nemá pocit, že je potrebné uvoľniť aktualizáciu.
 • Komerčný program už nie je podporovaný, ale spoločnosť stále existuje.
 • Spoločnosť, ktorá vlastní  program, už neexistuje.
 • Nejaká spoločnosť nadobudla práva na program,  buď priamo, alebo nepriamo prostredníctvom akvizície, a projekt sa rozvinie.
 • Financie obmedzujú tvorcu od ďalšieho vývoja softvéru.
 • Softvér sa môže používať len so starším hardvérom, alebo operačným systémom, ktoré už nie sú k dispozícii.
 • Vývojár uvoľní novšiu verziu a opustí od predchádzajúcej verzii.
 • Developer zomrel a nie je nikto zodpovedný za projekt.
 • Licenčný server potrebný na aktiváciu a prácu programu je  nedostupný a súvisiaci softvér nemôže fungovať.

  Vo všetkých týchto prípadoch platí rovnaká  koncepcia: subjekt, ktorý vyvíja, alebo vlastní softvér,  s ním  zaobchádza ako s mŕtvym programom.

   

  Ako Abandonware ovplyvňuje používateľov?

  Bezpečnostné riziká sú zrejmým dôvodom, pre ktorý používateľ prestane program používať. Keďže aktualizácie nie sú k dispozícií  je softvér ponechaný napospas útokom a je tak  považovaný za nebezpečný pre každodenné použitie.

  Abandonware neponúka nič nové, pokiaľ ide o funkcie a ďalšie možnosti. Nielenže sa  nezlepšuje, ale stáva sa  nepoužiteľným pre rôzne nové operačné systémy a zariadenia. 

  Abandonware  je možné zakúpiť od sprostredkovateľa, ale nie je k dispozícii  od oficiálneho vývojára. Používatelia nemajú k dispozícií technickú podporu. Keďže softvér už nemá podporu, a  akékoľvek všeobecné otázky, žiadosti o technickú podporu,  atď. ostávajú nezodpovedané a  bez povšimnutia autora.

   

  Je Abandonware zadarmo?

  Abandonware

  DOOM II – DOS – 1994

  Abandonware nemusí nutne znamenať freeware. Aj keď niektoré boli možno kedysi stiahnuteľné zadarmo, neplatí to pre všetok softvér.

  Keďže vývojár už nie je zapojený do vývoja programu, s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že skončil podnikanie,  je často pravdou, že nemajú prostriedky,  alebo túžbu presadzovať autorské práva.

  Niekedy je nutné, aby  distribútori softvéru abandonware dostali od držiteľa autorských práv povolenie, na vydanie softvéru. Preto sa k jeho stiahnutiu vzťahujú rôzne poplatky.

   

  Kde sa dá stiahnuť Abandonware

  Existuje veľa web stránok  kde je možné nájsť starší softvér. Tu je len niekoľko príkladov:

  Upozornenie: Buďte opatrní pri sťahovaní  starých softvérových programov, alebo hier. Uistite sa, že používate aktualizovaný antivírusový program a  v prípade potreby viete ako spustiť skenovanie škodlivého softvéru.

  • My Abandonware : Tisíce starých hier od začiatku 70. rokov
  • VETUSWARE.COM : Obrovský zoznam hier, softvérových programov a operačných systémov pre os Windows, DOS, Linux a MacOS
  • Abandonia : DOS na stiahnutie
  • Abandonware DOS : Retro hry na stiahnutie pre Windows a DOS
  • OldVersion.com : zastarané softvérové ​​programy, videohry pre Windows, MacOS, Linux a Android
  • Vintage Software Collection : kolekcia softvérových programov z internetového archívu

  Abandonware sa môže  vzťahovať aj na mobilné telefóny a videohry.  Príklad opusteného softvéru je aj Windows XP. Jeho aktualizácia a podpora už nie je k dispozícii pri tej príležitosti spoločnosť Microsoft vydala oficiálne vyhlásenie.