Čo je Adware?

Adware je pomenovanie softvéru, ktorý je určený na zobrazovanie reklám vo vašom počítači. Tiež môže presmerovať vašu žiadosť o vyhľadávanie na reklamné web stránky.  Okrem iného, zhromažďuje o vás údaje pre marketingové účely – napríklad aké web stránky navštevujete.  To všetko preto aby mohli byť prispôsobené zobrazované reklamy priamo pre Vás.

Adware – ktorý zhromažďuje údaje s vaším súhlasom – by nemal byť zamieňaný s trojskými spywarovými programami. Trojan  zbiera informácie bez vášho súhlasu.  Ak Adware neoznámi, že zhromažďuje informácie, považuje sa za škodlivý softvér napr. Trojan-Spy.

 

Akú hrozbu predstavuje Adware?

Okrem zobrazovania reklám a zhromažďovania údajov  tento program  vo všeobecnosti neoznamuje svoju prítomnosť. Zvyčajne nebudú žiadne stopy programu v ovládacom panely   – a žiadna indikácia vo vašom zozname programov, že je vo vašom počítači nainštalovaný.

Existujú dva hlavné spôsoby, ktorými sa môže dostať do vášho počítača:

 • Prostredníctvom freeware, alebo shareware
  Môže byť súčasťou niektorých programov freeware (zdarma) alebo shareware – ako legálny spôsob generovania príjmov z reklamy, ktoré pomáhajú financovať vývoj a distribúciu freewarového alebo sharewarového programu.
 • Infikované web stránky
  Návšteva infikovaných web stránok môže mať za následok neželanú inštaláciu programu do vášho počítača.  Napríklad váš počítač môže byť napadnutý trojanom a ten v tichosti bez vášho vedomia program nainštaluje.

 

Ako sa chrániť?

Tento softvér často krát nie je možné odinštalovať klasickým spôsobom. Nie je vylúčené, že spustenie prebieha bez povšimnutia. Avšak môžu existovať dôvody, prečo chcete mať adware vo vašom počítači vedome. Vnímate to napríklad ako nutnú daň za používanie iného programu bezplatne. Antivírusové programy preto  často krát nie sú  schopné určiť, či konkrétny program predstavuje hrozbu.

 • Odstránenie adware
  Adware môže byť hrozba. Ak napríklad nesúhlasíte s inštaláciou programu a neviete, odkiaľ program pochádza, alebo ak ste si prečítali nejaký článok na na web stránke a teraz máte obavu o svoju bezpečnosť. V takýchto prípadoch vám pomôže dobrý antivírus.
 • Detekovanie adware
  Pre prípady, keď sú detekované programy Adware, ale ste si istý, že ide o program, s ktorý chcete používať, môžete zakázať detekciu týchto programov,  alebo  pridať konkrétne programy do zoznamu výnimiek – takže antivírusový program nebude tento program označovať za škodlivý.

Mnoho programov freeware a shareware prestane zobrazovať reklamu, akonáhle sa zaregistrujete,  alebo zakúpite program. Niektoré programy však používajú zabudované pomocné nástroje tretích strán a v niektorých prípadoch tieto nástroje môžu zostať nainštalované v počítači aj potom, čo ste si zaregistrovali, alebo zakúpili softvér. U niektorých programov, ak odstránite komponent Adware,  program prestane pracovať správne. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.