Čo je Bitcoins? Definícia. Ako funguje Bitcoins?
Bitcoins – prvá mena virtuálneho bankovníctva na internete. Existuje už niekoľko rokov a mnoho ľudí má ešte veľa nezodpovedaných otázok. Odkiaľ prišli? Sú legálne? Kde ich môžete získať? Prečo sa rozdelili na Bitcoin a Bitcoin Cash ? V tomto článku nájdete základné informácie, ktoré musíte mať.
Definícia Kryptomeny (Cryptocurrency)
Cryptocurrencies (kryptomena) sú riadky kódu, ktoré majú peňažnú hodnotu. Tieto riadky sa vytvárajú pomocou a vysoko výkonných počítačov.
Cryptocurrencies (kryptomena) sa tiež označuje aj ako digitálna mena. Či tak alebo onak, ide o formu digitálnych verejných peňazí, ktoré sú vytvorené náročnými matematickými výpočtami a uchované v množstve počítačov nazývaných „miners„. (Miner – prekl. baník). A teda fyzicky nie je čo uskladniť.
„Crypto“ je odvodené od slova cryptography. (cryptography – prekl. kryptografia, šifrovanie). Ide o bezpečnostný proces, ktorý sa používa na ochranu transakcií, pri online nákupe. Kryptografia tiež kontroluje vytvorenie nových „coins „, (coins – prekl. mince) ktoré sa používajú na vyjadrenie špecifického množstva kódu.
Vlády nemajú žiadnu kontrolu nad fungovaním cryptocurrencies (kryptomemeny) a zrejme práve vďaka tomu sa tešia svojej popularite. Väčšina krypto obchodov súvisí so spôsobom myslenia na trhu, čo znamená, že ich množstvo na trhu bude časom pravdepodobne klesať. V ideálnom prípade sa v budúcnosti premení na reálne mince.
Čo je Bitcoins?

Bitcoin
Bitcoins je prvá vynájdená kryptomena. Nikto presne nevie, kto menu vymyslel. Kryptomena je navrhnutá s ohľadom na maximálnu anonymitu. Avšak bitcoins sa prvýkrát objavili v roku 2009 od developera s údajným menom Satoshi Nakamoto. Potom sa stratil a zanechal bitcoinovo bohatstvo ľudstvu.
Vzhľadom k tomu, že Bitcoins je prvá kryptomena, všetky ostatné digitálne meny vytvorené po vzniku bitcoins sa nazývajú altcoins, alebo alternatívne mince. Litecoin, Peercoin , Feathercoin , ethereum a stovky ďalších to všetko sú Altcoins.
Jednou z výhod bitcoins je to, že sa dá uložiť offline na vlastný hardvér. Tento proces sa nazýva cold storage a chráni mince pred tým, aby ich niekto ukradol. Keď je mena uložená niekde na internete (hot storage), riziko krádeže je vyššie.
Na druhej strane, ak stratíte prístup k hardvéru, ktorý obsahuje bitcoins, mince sú jednoducho navždy preč. Odhaduje sa, že až 30 miliárd dolárov v bitcoins bolo stratených alebo nesprávne uložených. Napriek tomu sa bitcoins tešia stále väčšej popularite a ide o najznámejšiu kryptomenu všetkých čias.
Prečo sú Bitcoins kontroverzné?
Stretlo sa niekoľko okolností vďaka ktorým sa bitcoin stal mediálna senzácia. Od roku 2011 do roku 2013, nakúpili túto virtuálnu menu kriminálny obchodníci v hodnote miliónov dolárov. Svoje peniaze presunuli do virtuálneho sveta čím ich odstránili s dohľadu daňových úradníkov, polície a zákonov. To malo za následok vzrast hodnoty bitcoinu.
Prebieha aj množstvo podvodných falošných predajov bitcoins. Bitcoins, alebo aj Altcoins sú kontroverzne hlavne preto, že účty nemôžu byť zmrazené, nie sú dostupné daňovým úradom, či polícií a pre ich „správu“ vôbec nie sú potrebné banky. Sú mimo kontrolu tradičných inštitúcií.
Ako fungujú Bitcoins?
Virtuálne mince sú navrhnuté tak, aby boli „samostatné“. Nie sú potrebné banky na ich presun a uloženie. Akonáhle vlastníte bitcoins, správajú sa ako fyzické zlaté mince: majú hodnotu a môžete obchodovať. Rovnako ako kedysi nugáty zlata vo vrecku. Svoje bitcoiny môžete použiť na nákup tovarov a služieb online , alebo ich môžete uložiť a dúfať, že ich hodnota v priebehu času vzrastie.
Bitcoins putujú z jednej osobnej „peňaženky“ do druhej. Peňaženka je malá osobná databáza, ktorú ukladáte napr. v PC (napr. cold storage), vo svojom smartfóne , tablete alebo na cloude (hot storage).
Bitcoin je aj veľmi ťažko falšovateľná mena. Výpočet je tak náročný, že zatiaľ falšovateľom nestojí zato systém manipulovať a pokúšať sa o to.
Hodnota Bitcoins
Hodnota Bitcoin sa denne mení. Vývoj je možné sledovať na rôznych web stránkach napr.: Coindesk, Aktuálne existuje asi dve miliardy bitcoins. Virtuálna mena sa prestane vytvárať, keď jej celkový počet dosiahne 21 miliárd, čo by malo nastať okolo roku 2040.
Mena je absolútne neregulovaná a úplne decentralizovaná. Neexistuje národná banka alebo národná mincovňa a neexistuje žiadne krytie poistenia vkladov. Samotná mena je samostatná a neuzatvorená, čo znamená, že bitcoin nie je krytý zlatom.
Bitcoins sú riadené prostredníctvom „miners„, masívnou sieťou ľudí, ktorí poskytujú svoje osobné počítače pre správu transakcií. Miners tým fungujú ako roj účtovníkov a audítorov pre bitcoinové transakcie. Miners sú platený v bitcoinoch.
Sledovanie Bitcoins
Bitcoin obsahuje veľmi jednoduchý súbor údajov, ktorý sa nazýva blockchain . Blockchain je jedinečný reťazec, generovaný pre každého užívateľa a je ho peňaženku zvlášť.
Všetky bitcoinové transakcie sú zaznamenané a sprístupnené v public ledger, (public ledger – prekl. verejná kniha) čo im pomáha zabezpečiť ich pravosť a predchádzať podvodom. Tento proces pomáha zabrániť tomu, aby sa transakcie duplikovali alebo kopírovali.
Poznámka: Zatiaľ čo každý bitcoin zaznamená digitálnu adresu každej peňaženky, ktorej sa transakcia dotýka, bitcoinový systém nezaznamenávaná mená osôb, ktoré vlastnia peňaženky. Z praktického hľadiska to znamená, že každá bitcoinová transakcia je digitálne potvrdená, ale zároveň je úplne anonymná.
Takže aj keď ľudia nemôžu vidieť vašu osobnú identitu, môžu vidieť históriu vašej peňaženky. Verejná história prináša transparentnosť a bezpečnosť a pomáha odrádzať ľudí používať bitcoins pochybným spôsobom.
Bankové a iné poplatky
Existujú veľmi malé poplatky za používanie bitcoinov. Neexistujú však žiadne bankové poplatky , pretože v procese nie sú zapojené žiadne banky. Namiesto toho budete platiť malé poplatky v troch prípadoch:
- bitcoinové služby: server (nodes), ktoré poskytujú miners,
- online výmeny, ktoré konvertujú bitcoiny na doláre alebo eurá
- a mining pools, ktoré zastrešujú sieť miners, a pomáhajú pre rýchlejšie spracovanie a vykonávanie prevodu.
Majitelia serverových uzlov si spravidla účtujú jednorazové transakčné poplatky vo výške niekoľkých centov a to pri každom odosielaní peňazí cez svoje uzly alebo pri online výmene bitcoinov za eurá alebo doláre. Väčšina miners si účtuje malý poplatok za pripojenie. Poplatky sú nakoniec ale oveľa lacnejšie a menej nákladne ako pri klasickom konvenčnom bankovníctve.
Bitcoins fakty
Bitcoins môžu byť „razené“ kýmkoľvek, kto má silný počítač. Vyrábajú sa prostredníctvom veľmi zaujímavého samoobmedzujúceho systému nazývaného kryptografické baníctvo. Ľudia, ktorí tieto mince spravujú, sa nazývajú miners. Ich počet je limitovaný, pretože v budúcnosti má existovať len 21 miliónov bitcoinov, pričom približne 11 miliónov je už v obehu.
Pre prevádzkovanie bitcoinovej banky, je nutné aby domáci počítač pracoval nepretržite a dokázal riešiť problémy s „proof-of-work“ (výpočtovo náročné matematické operácie). Bitcoinová matematika má 64-miestne možné riešenia. Počítač musí byť schopný zvládnuť ich do dvoch , troch dní. Jeden počítač tak môže zarobiť asi 50 až 75 centov na deň, mínus náklady na elektrickú energiu. Ak by ste plánovali príjem 500 uds na deň, je nutné prevádzkovať cca 36 zariadení.
Ak sa pre takéto prevádzkovanie rozhodnete v malom merítku, na jednom pc je pravdepodobne že spotrebujete viac elektrickej energie než zarobíte na tom byť miner. Bitcoin mining je ziskový len, ak máte spustených viac počítačov súčasne, a pripojíte sa k skupine miners.
Bitcoins bezpečnosť
Bitcoins sú rovnako bezpečné ako fyzické vlastníctvo drahých kovov. Rovnako ako vlastníctvo zlatých mincí, osoba, ktorá prijme primerané opatrenia, ich ochráni pred krádežou a teda hackermi.
Ako už bolo spomenuté vyššie, peňaženka môže byť uložená online (na cloude) alebo offline (pevný disk,USB kľúč ). Metóda offline je hackerovo odolnejšia a absolútne odporúčaná pre každého, kto vlastní viac ako 1 alebo 2 bitcoins, ale nie je bez rizika. Hrozí totiž strata zariadenia, alebo jeho poškodenie. Peňaženka nie je nikde automaticky zálohovaná. Je preto dôležité, aktualizovať súbor .dat pri každej transakcii, a pre istotu si vytvoriť ešte na inom mieste jeho kópiu.
Nevýhody
1) Technická nedokonalosť – časové oneskorenie v potvrdení prevodu:
Vzhľadom k tomu, bitcoinový prevod funguje pomocou peer-to-peer riešenia, trvá niekoľko sekúnd, kým je transakcia potvrdená a realizovaná. Počas týchto niekoľkých sekúnd môže nečestná osoba, zadať dve platby súčasne. Systém zachytí dvojité výdavky, ale zrealizuje iba jednu transakciu. Príjemca ale už môže tovar odovzdať a to skôr než dostane potvrdenie o úhrade.
2) Ľudská nepoctivosť – pool organizers, a ich nespravodlivé podielové platby : Keďže správa a technická údržba bitcoins je najvýhodnejšia spojením sa s ďalšími miners (správcami) , organizátori každého fondu (správcovia menších miners) získajú výsadu, že rozhodujú o podiele za prácu. Bitcoin mining pool organizers si tak môžu privlastniť väčší podiel, než im morálne náleží.
3) Zlý manažment ľudí – online exchanges: Spoločnosti ktoré prevádzkujú službu zmeranú na bitcoins môžu byt nečestné, alebo nekompetentné. Klasické banky sú v prípade straty čiastočne poistné, zatiaľ čo obchod s bitcoins nemá žiadne krytie.
Výhody
1) Bitcoins nie sú vytvorené žiadnou centrálnou bankou, ani regulované žiadnou vládou. V dôsledku toho neexistujú banky, ktoré zaznamenávajú pohyb peňazí, a daňové úrady či polícia nemôžu sledovať tok peňazí. Pravdepodobne sa to jedného dňa zmení, pretože neregulované peniaze sú hrozbou pre vládnu kontrolu, a nepodliehajú zdaneniu.
Bitcoiny sa v skutočnosti stali nástrojom prania špinavých peňazí a nelegálno obchodovania, práve kvôli nedostatku vládneho dohľadu. Hodnota bitcoinov v minulosti vzrástla, práve pretože bohatí zločinci začali nakupovať bitcoins vo veľkých objemoch.
2) Bitcoins – žiadne zneužívanie a klamanie ľudí bankami. Bitcoins sú prenášané prostredníctvom siete peer-to-peer medzi jednotlivcami, bez bankového sprostredkovateľa, aby sa priživoval.
Bitcoinové peňaženky nemôžu byť exekuované alebo zmrazené alebo kontrolované bankami či orgánmi činnými v trestnom konaní. Bitcoinové peňaženky nemôžu ísť do mínusu. Nikto okrem majiteľa peňaženky nerozhoduje, o tom ako bude hospodáriť so svojím bohatstvom. Banky to ohrozuje a môžete hádať prečo.
3) Bitcoins menia spôsob akým pozeráme na svoje vlastníctvo. Od nástupu tlačených (a nakoniec virtuálnych) peňazí svet odovzdal silu meny centrálnej mincovni a rôznym bankám. Tieto banky generujú virtuálne čísla, ukladajú virtuálne data, presúvajú naše virtuálne peniaze a účtujú nám poplakty za sprostredkovateľské služby.
Reálne ma banka v priemere fyzicky tak 10% čiastky vzhľadom k číslám ktoré udáva. 90% sú virtuálne čísla s ktorými pracuje, v skutočnosti ich reálne nikdy nemá a ak by sa všetci rozhodli transakcie ukončiť a vybrať svoje peniaze fyzicky, banka väčšinu ľudí neuspokojí. Jednoducho toľko peňazí nemá a ani nikdy nemala.
Ak banky potrebujú viac peňazí, jednoducho si ich dotlačia, alebo vygenerujú virtuálne čísla. Tento systém je ľahko zneužívaný a hrá v prospech bank, pretože papierové peniaze sú v podstate papierové šeky s prísľubom, že majú hodnotu, bez pokrytia zlatom. Slúžia iba na podporu sľubov.
Bitcoins sú navrhnuté tak, aby ovládanie osobného bohatstva si prevzal späť do rúk jednotlivec . Namiesto papierových alebo virtuálnych bankových bilancií, ktoré sľubujú, že majú hodnotu, bitcoins sú skutočné balíky zložitých dát, ktoré majú samy osebe hodnotu.
Komentáre