Čo je blog? Aký bol svet pred blogovaním?

Blog je web, ktorý sa skladá z článkov, takzvané príspevky,  ktoré sa zobrazujú v obrátenom chronologickom poradí, pričom posledný článok sa zobrazuje na začiatku. Podobný formát majú rôzne denníky. Blogy zvyčajne obsahujú funkcie ako komentáre a odkazy na zvýšenie interaktivity s používateľmi. Blogy sa vytvárajú pomocou špecifického publikačného softvéru .

Termín „blog“ je odvodený od „web log“. Ďalšie súvisiace pojmy:

  • Blogovanie (Blogging) : činnosť písania príspevkov na blog
  • Bloger (Blogger): osoba, ktorá píše obsah pre blog
  • Blogosféra (Blogosphere): online komunita blogov a blogerov

 

Svet pred blogovaním

Bolo to obdobie, keď bol internet len ​​informačný nástroj. V počiatočnom štádiu fungovania World Wide Web boli web stránky jednoduché a poskytovali jednostrannú interakciu. Postupom času sa internet stal viac interaktívnym, s uvedením internetových stránok založených na predaji a registrácií,  online svet už nemohol ostať jednostranný.

Všetko sa zmenilo s vývojom Web 2.0 – sociálneho webu – kde sa užívateľsky generovaný obsah stal neoddeliteľnou súčasťou online sveta. Používatelia dnes očakávajú, že web stránky poskytujú obojsmernú konverzáciu a tak sa zrodili blogy.

 

Zrodenie blogu

Justin Hall

Justin Hall

Links.net je prvá blogovacia stránka na internete. Pojem blog však vtedy ešte neexistoval. Prvý projekt v podobe blogu spustil v roku 1994 Justin Hall, a označil ho ako svoju osobnú domovskú stránku. Blog je dodnes funkčný a aktívny. 

V druhej polovici deväťdesiatych rokov mali blogy skôr podobu akého si online diára. Jednotlivci pravidelne prispievali   informáciami o svojom živote, názoroch, skúsenostiach. Príspevky boli uvedené v obrátenom poradí dátumov, takže čitatelia si stránku prezreli od najnovší príspevkov  k najstarším. 

Počas vývoja blogov boli pridané rôzne funkcie, ktoré umožnili interaktivitu s používateľom a vytvorili priestor pre obojsmernú konverzáciu. Čitatelia môžu napríklad ponechať komentár pod príspevkom, čo podporuje diskusiu na stránke.

 

Blog dnes

Keďže sa internet stal viac sociálnym, blogy získali popularitu. Dnes je viac ako 440 miliónov blogov, ktoré vstupujú do blogosféry každý deň. Podľa Statistics.com bolo do júla 2017,   350 miliónov aktívnych blogov.

Blogy sa stali viac ako online denníky. Blogovanie je v skutočnosti dôležitou súčasťou online aj offline sveta, pričom úspešný autori ovplyvňujú politické, ekonomické aj spoločenské prostredie.

 

Budúcnosť blogov

Zdá sa, že blogovanie sa v budúcnosti stane ešte populárnejšie, pretože stále viac ľudí a podnikov vníma silu blogerov a ich online vplyv. Blogy zlepšujú optimalizáciu pre vyhľadávače, podporujú vzťahy so súčasnými a potenciálnymi zákazníkmi a pomáhajú budovať značku. Ktokoľvek môže začať písať blog.  Vďaka jednoduchým a často bezplatným online nástrojom. A tak otázka by nemala znieť : „Prečo blogovať?“ ale skôr: „Prečo neblogovať?“.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.