Čo je Bot Net?

Postrehli ste niekedy nápadne spomalenie vášho počítača, bez zjavného dôvodu? Možno to nebolo nič, alebo je tiež možné, že váš počítač práve vykonával iné úlohy a bol zaneprázdnený. Inými slovami mám na mysli, bot útok hekermi, alebo vírusom. Pýtate sa ako sa to môže stať? A máte antivírusový program? Je aktualizovaný? 

 

Bot net je softvér, zvyčajne si ho užívatelia nainštalujú sami v domnienke, že ide o nejaký legálny a oficiálny softvér. V skutočnosti ide ale o scareware a je bránou k rootkits a softvérom ktoré umožňujú manipuláciu v sieti.  Bot net nastaví váš počítač tak, aby prijímal pokyny od „hlavného terminálu“, ktorý je kontrolovaný a spracovaný majiteľom siete, teda útočníkom. Ten si ale spravidla, zakúpil používanie vášho počítača od inej osoby, ktorá napadla jeho počítač. 

Inak povedané v zásade váš počítač nie je infikovaný vírusom, ale útočníci si zarábajú tým, že predajú práva, na používanie vášho zariadenia (bez vášho vedomia) napríklad na vykonávanie útokov a pod. Je to akoby si niekto požičal vaše auto kým nakupujete v obchodnom centre, použil ho a potom ho vrátil späť skôr než zistíte, že je preč. 

Ak bol váš PC napadnutý, nie je jediná ste obeť bot net útoku. V takejto sieti sa nachádza tisíce počítačov, a sú ovládané príkazovým riadkom útočníka. Vďaka tomu, že ide o také množstvo zariadení, heker dokáže kombinovať výpočetný výkon v sieti, a týmto spôsobom vykonať napríklad  nejaký útok. Táto forma útoku sa nazýva DDoS.

Tieto útoky sú veľmi populárne, nedávno im čelila web stránka hydrometeorologického ústavu, cieľ vie totiž málokedy zvládnuť zaťaženie, ktoré vytvorí 20-30 tisíc počítačov v sieti.  Tie sa naraz snažia o prístup, alebo vykonávajú inú opakovanú požiadavku.  Často krát to spôsobí tzv. padnutie web stránky a bežný užívateľ k nej nemá prístup. Niekedy si útočníci vyžiadajú platbu aby útok zastavili, inokedy ide o hacktivizmus. Počas takého útoku sa využíva buď kapacita vašej siete, alebo výkon vášho zariadenia. 

 

Ako môže byť bot net sieť tak veľká?

BotnetVývojári škodlivého softvéru, ktorí,  vytvárajú bot net platia (najčastejšie prostredníctvom malware affilate) aj 250 eur za tisíc inštalácií ľuďom ochotným inštalovať malware do cudzích počítačov. Nepoctivci tak majú motiváciu, navádzať vás k inštalácií programu, cez odkazy na diskusné fóra, web stránky, pomocou emailových sprav, využívajú rôzne cesty, len aby si zarobili. 

Potom vývojár škodlivého softvéru, predá kontrolu nad napadnutými zariadeniami, spravidla v blokoch s 10 tisíc alebo viac „otrokmi“ Samozrejme, čím je počítačov v sieti viac, tým vyššia je cena. 

 

 

Ako sa brániť?

1) Používajte špecializovaný Malware-Specific Scanner

Váš antivírusový program môže byt výkonný pri hľadaní vírusov, ale už nie dosť schopný pri hľadaní  scareware, a iného škodlivého vírusu. Môžete skúsiť napríklad  Malwarebytes, ktorý má dobré výsledky pri odhaľovaní vírusov, ktoré sa vedia maskovať pred bežným antivírovým programom. Prípadne si môžete nainštalovať aj iný skener a používať oboje. 

2) Dajte si pozor na  Fake Anti-Virus Software

Pri hľadaní ochrany pred škodlivým softvérom, by ste mohli nakoniec nainštalovať samotný vírus,  ak si najskôr neurobíte vlastný dôkladný výskum.  A nemali by ste nikdy inštalovať nič, čo vám príde emailom, ako doporučenie. 

Ak ale chcete 100% istotu, že vírus je preč, mali by ste preinštalovať svoj operačný systém. 

Bot net

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.