Čo je DNS server?
DNS server je počítačový server, ktorý obsahuje databázu verejných IP adries a ich priradených názvov hostiteľov. Vo väčšine prípadov slúži na vyriešenie , alebo prekladanie bežného názvu na IP adresu.
DNS servery pracujú so špeciálnym softvérom a navzájom komunikujú pomocou špeciálnych protokolov. Zjednodušene povedané, DNS server je zariadenie, ktoré prekladá www.blogit.sk, na 46.229.230.34 vo chvíli keď tento názov domény zadáte do prehliadača.
Prečo máme DNS server?
Na túto otázku možno odpovedať otázkou: Je ľahšie si zapamätať 46.229.230.34 alebo www.blogit.sk? Väčšina asi odpovie, že je jednoduchšie pamätať si alena.page skôr ako reťazec čísel.
Ak zadáte do webového prehliadača blogit.sk , všetko, čo si musíte zapamätať je URL adresa. To isté platí pre všetky ostatné web stránky ako Google.sk, Amazon.com atď. Avšak pre počítač je ľahšie pochopiť čísla ako slová. A preto máme DNS servery. Ľudia uprednostnia používanie slov, ktoré sú ľahko zapamätateľné, ale počítače aby mohli pristupovať k web stránkam potrebujú IP adresu. DNS server je prekladateľom medzi názvom hostiteľa a IP adresou.
Malware a DNS servery
Je dôležité mať aktualizovaný a aktívny antivírusový program. Jedným z dôvodov je, že škodlivý softvér môže napadnúť váš počítač spôsobom, ktorý mení nastavenia DNS servera.
Napríklad, ak váš počítač používa DNS server Google 8.8.8.8 a 8.8.4.4 a pod týmto serverom navštevujte rôzne web stránky, a je pravdepodobné, že pristupujete aj na internet banking. Ak škodlivý softvér zmení nastavenia DNS servera (môže sa to stať bez vášho vedomia) zadáte www adresu vašej banky v skutočnosti budete na inej stránke. Táto falošná web stránka, vyzerá ako stránka vašej banky, a po zadaní prihlasovacích údajov vám budú odcudzené. Útočníkom častokrát pre zneužitie vášho účtu stačí meno a heslo.
Malware, ktorý napadne DNS server, vás presmerováva na iné web stránky. Niekedy vás posiela na stránku s reklamou, inokedy ponúka riešenie a zakúpenie programu ktorý problém odstráni. Aby ste sa nestali obeťou podvodu, je dôležité mať antivírusový program.
DNS server
Vo väčšine prípadov sa dva DNS servery, (primárny a sekundárny) automaticky nakonfigurujú na vašom routeri, alebo počítači, keď sa pripájajú k ISP cez DHCP. Ak jeden DNS server z nejakého dôvodu zlyhá, jeho funkciu zastupuje sekundárny DNS server.
Väčšinu DNS serverov prevádzkujú poskytovatelia internetových služieb. Niektoré DNS servery majú rýchlejší pristupujúci čas oproti iným. Ak niekedy máte problém s pripojením, a nedajú sa vám načítať niektoré web stránky, je možné, že problém spočíva práve v DNS. Môže sa to stať aj v prípade, ak DNS server nedokáže nájsť správnu IP adresu, ktorá je priradená k hostiteľovi. Pretože DNS sever komunikuje prostredníctvom IP adries, nie názvov hostiteľov.
Poskytovateľ internetových služieb môže používať a poskytovať jednu sadu DNS serverov, a tá sa vzťahuje na vaše zariadenie, router. Ale router si tiež môže generovať vlastnú sadu a nastavenia, napríklad aby obišiel nastavenia ISP.
Korenové DNS servery
Existuje 13 najdôležitejších koreňových DNS serverov, ktoré ukladajú kompletnú databázu názvov domén a ich pridružených IP adries. Tieto najvyššie DNS servery sú pomenované od A až po M. (Prvých 13 znakov abecedy.) Desať týchto serverov je v USA, jeden v Londýne, jeden v Štokholme a jeden v Japonsku. Zoznam koreňových DNS serverov nájdete na web stránke IANA.
Komentáre