Čo je Ethereum? Všetko čo potrebujete vedieť o digitálnej mene

Široká verejnosť získala prvé povedomie o digitálnej mene vďaka Bitcoins. Bitcoins je decentralizovaná digitálna mena, alebo kryptomena, ktorá umožňuje ľuďom posielať a prijímať finančné platby navzájom bez potreby sprostredkovateľa, ako je banka, alebo spoločnosť spracúvajúca platby.

Bezpečnosť a platnosť týchto peer-to-peer (P2P) transakcií je umožnená vďaka technológií (šifrovaniu)  blockchain, ktorá tiež uľahčuje prehľad pomocou verejných záznamov  všetkých bitcoinových prevodov v sieti a tak chráni pred podvodom a zneužívaním pri obchodovaní.  Zatiaľ čo blockchain je základnou technológiou, ktorá sa používa pri Bitcoine, nie je novinkou, využíva sa aj na iné účely v rôznych priemyselných odvetviach.

Vzhľadom na  transparentnosť a schopnosť bezpečne odstrániť sprostredkovateľa  pri realizácií platieb, predstavuje blokchain niekoľko jedinečných príležitostí  aj ďalším vývojárom. Tak došlo aj k vzniku ďalšej digitálnej meny :  Ethereum.

 

Čo je Ethereum?

ethereumRovnako ako Bitcoin, Ethereum využíva blokchain technológiu. Rovnako ako u bitcoins, ide o kryptomneu s názvom Ether, ktorú možno kúpiť, predávať, obchodovať. Bola však vytvorená a štruktúrovaná s podstatne odlišným účelom.

V podstate technológia blokchain, je open source platforma čo znamená, že programátori môžu používať Ethereum  na navrhovanie a uvoľňovanie vlastných kryptomien ako je napr.  bitcoin. Podľa  tvorcov je hodnota tejto digitálnej meny „agnostická“ . Na čo sa používa určujú vývojári a podnikatelia.

Rovnako ako u iných blokchain, databáza Ethereum je neustále aktualizovaná všetkými uzlami pripojenými k sieti. Ethereum Virtual Machine (EVM) môže spúšťať aplikácie modelované z  programovacích jazykov, ako je JavaScript a Python, pričom každý uzol vykoná rovnaké súbory kódovaných inštrukcií.

Keďže všetky výpočtové metódy v rámci systému EVM sa vykonávajú paralelne v celej sieti, máte decentralizovaný konsenzus, ktorý nezaručuje žiadne prestoje, okamžitú chybu alebo zotavenie po haváriách, a zabezpečí, aby akékoľvek údaje uložené v blokchain reťazci  nemohli byť napadnuté.

 

Účty a inteligentné zmluvy

Aby ste skutočne pochopili Ethereum, musíte najprv pochopiť koncept inteligentných zmlúv. Blokovací reťazec (blockchain) sleduje aktuálny stav každého účtu spolu s prevodmi hodnoty medzi nimi.

Existujú dva typy účtov. Externé účty (EOA) a zmluvné účty. EOA sú riadené používateľmi a prístupné prostredníctvom jedinečného kľúča. Zmluvné účty  obsahujú kód, ktorý sa spustí po odoslaní transakcie na účet. Tieto programy sa bežne označujú ako inteligentné zmluvy (smart contracts) .

Inteligentné zmluvy otvárajú svet príležitostí na vytvorenie nových kódov, vrátane možnosti vytvárať programy, ktoré vykonávajú zmluvy, alebo presúvajú „peniaze“ v správny čas. Nasadenie nového kódu do bloku reťazca (blokchain)  Ethereum vytvorí nový kontraktový účet, ktorý sa  spustí len vtedy, keď sú pokyny odoslané agentúrou EOA – ktorú kontroluje vlastník účtu, ktorý má príslušný súkromný kľúč.

Keď je inštruktážna transakcia odoslaná z EOA na zmluvný účet, užívateľ je povinný zaplatiť sieti Ethereum za každý krok programu, ktorý chce vykonať. Tento poplatok sa neplatí v klasickej mene, ale v Ethere, kryptomene spojenej s platformou Ethereum.

blockchain

 

Ťažba Etheru

Spoločnosť Ethereum používa pre overenie a vykonávanie transakcií vlastnú sieť. Každá transakcia je zoskupená s ďalšími, ktoré boli predložené ako súčasť kryptograficky chráneného bloku (blokchain).

Počítače, ktoré sú známe ako „miners“, potom využívajú svoje GPU a / alebo cykly CPU na riešenie problémov s výpočtom. Akonáhle k výpočtu dôjde, všetky transakcie sú overené a vykonané a blokchain je pridaný do zoznamu. Miners, ktorí sa podieľali na riešení, sú odmeňovaný  Etherom,  za udržiavanie siete Ethereum.

Noví prichádzajúci pracovníci do ťažby Éteru sa zvyčajne zapájajú do pools, ktoré kombinujú výpočtový výkon niekoľkých miners v snahe rýchlejšie vyriešiť blokchain  a rozdeliť odmeny zodpovedajúcim spôsobom, pričom tie s väčším množstvom hashovania dostávajú väčší podiel éteru. Niektoré z najpopulárnejších miners etérov sú Ethpool , F2Pool a DwarfPool . Pokročilí používatelia vyberajú vlastné riešenie.

Ethereum Charts

Ethereum Charts

 

Nákup, predaj a obchodovanie s étermi

Ether možno zakúpiť, predávať a obchodovať s ním prostredníctvom online výmeny na web stránkach ako sú  Coinbase , Bitfinex a GDAX . Poznámka: Pri investovaní a obchodovaní s kryptomenou nezabudnite kontrolovať red flags.

 

Ethereum peňaženka

Peňaženka je lokálne inštalovaná aplikácia chránená bezpečnostným kľúčom, ktorý bezpečne ukladá  digitálnu menu, ako aj všetky ostatné aktíva. Odporúčame, aby ste si stiahli iba peňaženku Ethereum od Ethereum.org alebo z jej príslušného úložiska GitHub .

 

Ethereum Block Explorers

Celá aktivita je verejná a prehľadná.  Najjednoduchší spôsob, ako si tieto transakcie zobraziť, je na web stránkach Etherchain.org alebo EtherScan .

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.