Čo je FTP? Definícia, použitie

S týmto termínom, ste sa mohli a nemuseli stretnúť. Ale je to niečo, čo môže byť pri práci na vašej web stránke pre vás prospešné.  FTP je skratka, ktorá označuje File Transfer Protocol. FTP klient je program, ktorý vám umožňuje presúvať súbory z jedného miesta na iné.

V prípade vytvárania web stránok, to znamená, že ak si v počítači vytvoríte web stránku, napríklad pomocou nejakého editora,  potom tieto súbory budete musieť nahrať na sever, teda na hosting. FTP je jeden  z najbežnejších spôsobov ako na to.  Existuje veľa rôznych FTP klientov, ktoré si môžete stiahnuť  na internete. Väčšina je zdarma, ale niektoré sú platené. 

 

Ako funguje FTP? 

Potom ako si nainštalujete program pre správu súborov, si musíte vytvoriť pripojenie. Po otvorení programu, uvidíte niekoľko rôznych tlačidiel, a funkcií, potom ako si zadáte vytvorenie nového spojenia, ako prvé musíte zadať názov profilu. V podstate meno, podľa ktorého viete, pre aký web si vytvárate pripojenie. Môžete použiť aj názov napríklad ako, môj blog, moja stránka. 

V ďalšom kroku musíte vyplniť názov hostiteľa, alebo adresu. To je názov servera, na ktorom je vaša web stránka. Tento názov vám uvedie váš poskytovateľ hostingu, bude vyzerať napríklad takto: ftp.hostname.com.

A nakoniec budete potrebovať ID používateľa a heslo. Najčastejšie ide o meno a heslo, ktoré ste si vytvorili pri objednávke hostingových služieb, ale niekedy ich poskytovateľ hostingu generuje sám, vtedy vám ich poskytne , spolu s údajmi o názve hostiteľa. 

Heslo si môže nechať automaticky uložiť. Vo všeobecnosti sa to ale nedoporučuje, pre vašu bezpečnosť. Po vyplnení všetkých nastavení, kliknete na OK, a uvidíte ako začne prebiehať pripojenie na server. 

 

Používanie FTP  protokolu

Ak sa vám podarilo úspešne vytvoriť si pripojenie, môže začať zábava. Skúste si preniesť nejaký súbor.  🙂  U väčšine FTP klientov, začne prenos dvojklikom. Niekedy sa vám informácie o prenose zobrazí v novom okne, alebo v stavovom riadku – podľa toho aký program ste si vybrali.  

To nie je všetko čo môže robiť pomocou FTP. To čo uvidíte pred sebou, sú koreňové priečinky vašej web stránky, ak nebudete dosť opatrný a niektorý odstránite, môžete si tak svoju web stránku znefunkčniť.  Alebo si zablokovať možnosť, pre aktualizáciu niektorých pluginov na web stránke. Je to ale skvelá pomocka, ak si potrebujete na web stránku nahrať napríklad nejaký PDF súbor, alebo veľký obrázok, a v klasickom admin rozhraní web stránky máte obmedzenia, pre veľkosť nahraného súboru. 

 

FTP klient

Tri najčastejšie používané a asi aj najznámejšie programy pre správu súborov, sú : Total Commander, FilezillaSmartFTP. Aj keď sú v mnohom podobné, majú aj svoje odlišnosti. Ich rozdielnosti využije viac profesionál, ako bežný administrátor, ktorý potrebuje nahrať pdf súbor, či obrázok. Vybrať si teda môžete na základe toho, aké rozhranie vás zaujme viac. 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.