Čo je Google Bomba?

Google Bomba sa vyskytuje vo výsledku vyhľadávania vtedy, keď sa skupina ľudí spojí, aby umelo pozdvihla vo výsledku vyhľadávania nejaké slovo, alebo frázu. Spoločnosť Google na túto techniku reagovala úpravou vzorca hodnotenia web stránok, a obmedzila tak schopnosť malých skupín vytvárať tieto bomby, ale nezabránili tomu úplne.

 

Google Bomba

„Bomby Google“ sú kolektívne snahy o prepojenie stránok na kľúčovú frázou, alebo slovo a umelé zvýšenie web stránky vo výsledkoch vyhľadávania Google pre túto hľadanú frázu. Google bomby ťažko závisia na sile PageRanku. Niektoré bomby motivované politicky , niekedy ide o žarty, a niektoré sú súčasťou self-promotion (sebapropagácie).

 

Totálne zlyhanie (Miserable Failure)

Google bombaAsi najznámejšia bomba bola fráza „Totálne zlyhanie(Miserable Failure) „. Bola vytvorená v roku 2003. Ak si niekto zadal do Google túto frázu, vo výsledku vyhľadávania sa objavili odkazy a bibliografia na  Georgea W. Busha . Išlo o výzvu politického blogéra Georgea Johnstona.

Odvtedy sa spojenie „nešťastné zlyhanie“ spojili aj osobou  Jimmyho Cartera, Michala Moora a Hillary Clintonovej. Ak ide o Busha, jeho meno bolo spojené aj s kľúčovými slovami ako  „najhorší prezident vôbec“ a „veľký prezident“.

Google bomba sa objavila aj na Slovenku. Ak ste si v roku 2012 zadali do vyhľadávania obrázkov pojem „kokot“, zobrazili sa obrázky Róberta Fica.

 

Ako to funguje?

Presné algoritmy vyhľadávania sú tajomstvom spoločnosti Google, ale vieme, že PageRank hrá silnú rolu.

Vyhľadávač Google má tendenciu predpokladať, že slová používané v odkaze na odkazujúci zdro, odrážajú časť obsahu tohto zdroja. Ak veľa ľudí odkazuje na článok pomocou konkrétnej frázy, ako napríklad „efektívne využívanie Google“, spoločnosť Google predpokladá, že „efektívne využívanie Google“ súvisí s obsahom stránky, a to aj vtedy, ak sa táto konkrétna fráza nepoužíva na samotnej stránke. Pre vytvorenie google bomby, musí dostatok ľudí vytvoriť odkaz na nejakú frázu.

 

Aké kroky podnikol Google proti Google bombe?

Spočiatku nič. Potom umiestnili odkaz na verejné vyhlásenie, pri zobrazení kľúčových slov „nešťastné zlyhanie“ a „zlyhanie“. Vyhlásenie spoločnosti Google: 

Neschvaľujeme praktiky google bombingu alebo akýchkoľvek iných krokov, ktoré sa snažia ovplyvniť integritu výsledkov vyhľadávania. Máme však výhrady, meniť výsledky vyhľadávania ručne, aby sme zabránili takému to zobrazovaniu. Tieto žarty môžu pobaviť, ale neovplyvňujú celkovú kvalitu našej vyhľadávacej služby, ktorej objektívnosť zostáva na prvom mieste.  

Avšak odvtedy Google svoj postoj prehodnotil, zmenil algoritmus vyhľadávania a veľa týchto bômb odstránil.

 

Najznámejšie Google Bomby

Google bombaKompletný zoznam nájdete na stránke Blogoscoped

  • Prvá bomba bola spustená ako vtip Adama Mathesa. Spojil web stránku svojho priateľa Andyho Pressmana s kľúčovým slovom „bez talentu“.
  • „McDonald’s“ bol spojený s filmom Supersize Me, ktorý bol veľmi kritický voči reťazcom reštaurácií spoločnosti McDonald.
  • „Žid“ bol spojený s  Wikipediou o judaizme. Cieľom bolo znížiť výsledky vyhľadávania antisemitského webu. Aj v tomto prípade Google umiestnil nad výsledkami vyhľadávania verejné vyhlásenie.
  • Komik Stephen Colbert, Colbert Nation bol bombardovaný fanúšikmi s frázami „giant brass balls“ a „greatest living American„.

 

Koniec Google bombám?

V januári 2007 Google oznámil, že vylepšil svoj vyhľadávací algoritmus na odstránenie väčšiny bômb. Je to koniec google bomb? Pravdepodobne nie. Aj keď tento algoritmus vylepšil mnohé, neodstránil všetky bomby a je možné, že budúci pranksters (vtipkári)  vylepšia svoju stratégiu.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.