Čo je google search console? Sledovanie a správa webu

Služba google search console, je bezplatná služba od Google, ktorá pomáha porozumieť výsledkom vyhľadávania google a analyzovať údaje. Je vhodná pre administrátorov web stránok, vývojárov, seo špecialistov. Aby sa vaša stránka zobrazovala v google nie je nutná registrácia a používanie služby Search console. Jej používanie má však nespočet výhod. Túto službu ste dávnejšie mohli nájsť pod názvom Web Master Tools. 

 

Prečo používať Search Console?

Pomáha vám sledovať výkon vašej web stránky vo výsledku vyhľadávania google. Pomocou search console si tiež viete overiť, či má Google prístup k vášmu obsahu, v prípade ak tomu tak nie je, dokážete požiadať o indexovanie web stránky. Zistite vďaka akým kľúčovým slovám, je vaša web stránka navštevovaná, a v prípade problému napadnutia web stránky vírusom, alebo malware  môže odkomunikovať, znovuzaradenie web stránky do výsledkov vyhľadávania. 

Zistite, ako váš web vidí  Google – a zvyšok sveta. Na aké frázy a slová prichádzajú užívatelia na váš web? Ktoré slová sú populárnejšie oproti iným? Aké web stránky odkazujú na váš web? Je mobilná verzia web stránky dostatočné prispôsobená pre zariadenia? 

 

Komu je služba určená?

Každému, kto má web!  Search Console môže uľahčiť prácu každému – bežným používateľom aj expertom, začiatočníkom aj pokročilým. Majitelia firiem, SEO špecialisti, Administrátori web stránok, Programátori. Všetci si prídu na svoje. 

 

Spustenie a nastavenie Search Console.

Prejdite na odkaz google.com/webmasters. V pravo hore je modré tlačidlo Prihlásiť. Služba sa prepojí s vašim gmail účtom. Po otvorení vás uvíta domovská stránka kde v pravo hore je červené tlačidlo Pridať vlastníctvo. Po kliknutí sa vám otvorí nové okno kde zadáte url adresu vašej web stránky. Po zadaní adresy, musíte vlastníctvo overiť. Na výber máte niekoľko spôsobov overenia.

Odporúčaný spôsob je stiahnutie HTML súboru a ten sa nahrá do web stránky. Medzi alternatívne spôsoby patrí, overenie pomocou Google Analytics, Pomocou správcu značiek a pomocou poskytovateľa domény. (Overenie prostredníctvom poskytovateľa domény na Slovensku nie je funkčné.) 

 

Search Console má mnoho užitočných funkcií. Nástroj na testovanie súboru robot txt, chyby prehliadania, stav indexovania web stránky, a podľa toho aký používate redakčný systém, môžete si pomocou search console nastaviť aj rich snippet. Služba search console je takmer nevyhnutná súčasť webu,  ak chcete rozumieť výsledku vyhľadávania, tomu čo sa odohráva na stránke, alebo potrebujete riešiť problémy.  

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.