Čo je HTML?

Skratka HTML znamená Hypertext Markup Language. Je to primárny značkovací jazyk používaný hlavne na písanie obsahu na webe. Každá webová stránka na internete obsahuje aspoň niektoré HTML značky vo svojom zdrojovom kóde a väčšina webových stránok sa skladá z mnohých súborov .HTML alebo .HTM.

 

Kto vynašiel HTML?

htmlHypertext Markup Language bol vytvorený v roku 1991 inžinierom Tim Berners-Lee, ktorý je oficiálny tvorca a zakladateľ toho, čo dnes poznáme ako World Wide Web. Prišiel s myšlienkou zdieľať informácie bez ohľadu na to, kde je počítač umiestnený, pomocou hypertextových odkazov (HTML odkazy spájajú jeden zdroj s druhým), HTTP (komunikačný protokol pre webové servery a používateľov webu) a URL (zjednodušený systém adresy pre každú webovú stránku na internete). Program HTML v2.0 bol vydaný v novembri 1995, po ktorom nasledovalo sedem ďalších aktualizácií, ktoré nakoniec v novembri 2016  viedli k verzii 5.1. 

 

Ako vyzerá HTML?

Tento značkovací jazyk používa takzvané tagy, čo sú slová, alebo skratky ohraničené zátvorkami. Typický zápis vyzerá napr. takto:

html

Značky (tagy)  sú napísané ako dvojice. Musí existovať značka začiatku a koncová značka, aby sa kód zobrazil správne. Prvá značka označuje ako bude nasledujúci text zoskupený, alebo zobrazený a záverečná značka (zaznačená opačným lomítkom) označuje koniec skupiny, alebo zobrazenia.

 

Ako webové stránky používajú HTML?

Webové prehliadače čítajú  kód obsiahnutý na web  stránkach, ale nezobrazujú znaky používateľom. Namiesto toho softvér prehliadača prekladá kódovanie  do čitateľného obsahu. Tágy môžu obsahovať základné stavebné prvky web stránky, ako je názov, nadpis, odsek,  odkaz, zoznamy atď. Môže tiež určiť základný vzhľad textu, nadpisov atď.

 

Kde sa dá naučiť značkovací jazyk?

HTML je jeden z najjednoduchších jazykov. Jedným z najobľúbenejších miest, kde sa učiť  online je W3Schools. Na stránke nájdete veľa príkladov, praktické cvičenia a testy. K dispozícii sú informácie o formátovaní, komentároch, CSS triedach, cestách k súborom, symboloch, farbách, formulároch a pod. Codecademy a Khan Academy sú tiež zaujímavé web stránky ako začať. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.