Ako a kedy použiť Iframe?
Inline frames, sa bežne označuje ako „iframe“, je jediný typ „rámčeka“ povoleného v HTML5. Tieto „rámčeky“ obsahujú časť inej web stránky, ktorá je vložená do vašej web stránky. Akoby výrez. V zásade je iframe oknom prehliadača vložené vo vašej web stránke. Medzi najčastejšie používané iframe patrí google mapa a video z YouTube.
Ako používať iframe?
Základné atribúty pre HTML 4.01:
- URL adresa zdroja
- výška okna
- šírka okna
- názov okna
Tri nové atribúty v HTML5:
- srcdoc – Tento atribút má prednosť pred akoukoľvek URL adresou v atribúte src.
- sandbox – Zoznam funkcií, ktoré majú byť povolené, alebo zakázané v okne „rámčeka“.
- seamless – Rozhoduje o tom, či sa má rámček vykresliť, akoby bol neviditeľná súčasť rodičovského dokumentu.
Ak chcete vytvoriť jednoduchý „rámček“, zadajte zdrojovú URL adresu , šírku a výšku:
<iframe src=“URL“ width=“200px“ height=“200px“>
Alternatívny text, v prípade ak sa iframe nevykreslí.
</iframe>
Nemusíte zadávať hodnotu v pixeloch v nastaveniach „rámčeka“, môžete použiť aj percentuálne vyjadrenie. Zadať hodnotu v percentách je vhodné práve vtedy ak sa mení veľkosť obrazovky zariadenia, ktoré pristupuje na web stránku. Prvok sa pomerne rozloží v každom zariadení. Bude rezponzívny.
Ak ide HTML 4.01 existujú atribúty, pre pomerné rozloženie, dnes sú, ale už zastaralé. Väčšina web stránok dnes, pracuje prevažne s HTML 5.
Iframe a podpora prehliadačov
„Rámček“ je podporovaný všetkými modernými prehliadačmi:
Android, Chrome, Firefox, Internet Explorer 2+, iOS / Safari Mobile, Netscape 7+, Opera 3+, Safari
Aj keď mnohé priehliadače podporujú prvok iframe, stále musíte rátať s tým, že HTML 5 má ešte obmedzenia v podpore funkcií. Napríklad funkcia „overflow to turn off scrolling“, nefunguje ešte spoľahlivo. Tiež funkcie srcdoc, sandbox, a seamless v súčastnosti ešte nepodporujú žiadne prehliadače.
Odkaz v „rámčeku“
Ak si vytvoríte „rámček“ a priradíte mu id, potom si môžete v rámčeku umiestniť odkaz Ak používateľ klikne na odkaz, otvorí sa mu vo vnútri rámčeka namiesto nového okna.
<iframe id=“mojramcek“ src=“http://www.blogit.sk/#lp-main“ height=“200px“ width=“500px“>
<p>Toto je môj iframe
</iframe>
Ak vás tieto nastavenia zaujali, viac informácií ako pracovať s rámčekom nájdete napríklad na web stránke: www.w3schools.com
Bezpečnosť
Vložiť „rámček“ samo o sebe nepredstavuje riziko pre návštevníka web stránky. Bohužiaľ iframe získal zlú reputáciu, pretože môže v sebe obsahovať webovú lokalitu, ktorá môže infikovať počítač návštevníka. Najčastejšie sa to odohrá pomocou odkazu v „rámčeku“. Vnútri obsahuje pre užívateľa neviditeľný script, a keď klikne na odkaz v „rámčeku“ nenastane žiadna viditeľná akcia, avšak na pozadí, bez vedomia užívateľa sa spustí nejaká neželaná aktivita.
Mnohé počítačové vírusy, vložia na vašu web stránku neviditeľný „rámček“ a premenia tak vašu web stránku na botnet. Odohráva sa to prostredníctvom SQL injection ale aj iným typom útoku. Mali by ste pamätať na to, že ak vkladáte do web stránky „rámček“ mali by ste používať obsah ktorý je bezpečný, pre vás, a aj pre vášho užívateľa. Ale v zásade používanie iframe nepredstavuje veľké bezpečnostné riziká.
Komentáre