Čo je IP adresa?

IP adresa, je skratka pre adresu internetového protokolu. Je to  identifikačné číslo pre časť sieťového hardvéru.  IP adresa umožňuje zariadeniu komunikovať s inými zariadeniami prostredníctvom siete založenej na IP,  ako je internet.

Väčšina adries IP vyzerá takto: 151.101.65.121. Ale IP adresa môže vyzerať aj takto: 2001:4860:4860:8844. 

 

Na čo sa používa IP adresa?

IP adresaIP adresa priradí identitu sieťovému zariadeniu. Podobne ako adresa domov, alebo spoločnosti, ktorá udáva konkrétnu fyzickú polohu a pomáha identifikovať  kde sa nachádza miesto, sú zariadenia v sieti navzájom rozlíšiteľné prostredníctvom IP adries.

Ak posielate balíček priateľovi v inej krajine, musíte vedieť presnú adresu. Nestačí len na balík napísať meno,  podať ho na pošte a očakávať, že sa k nemu dostane. Musíte uviesť konkrétnu adresu, ktorú si nájdete napríklad  v telefónnom zozname.

Ten istý všeobecný princíp sa používa pri odosielaní údajov cez internet. Namiesto použitia telefónneho zoznamu na vyhľadanie adresy, váš počítač používa  DNS servery. Pomocou nich identifikuje názov hostiteľa (hostname) , aby našiel  IP adresu.

Napríklad, ak do  prehliadača zadáte  web stránku www.blogit.sk, žiadosť o načítanie stránky sa odošle na  DNS servery, ktoré vyhľadávajú názov hostiteľa (blogit.sk.), aby našli svoju zodpovedajúcu IP adresu (46.229.230.34).  Bez pripojenej IP adresy,  počítač nebude mať poňatie, o čo ide.

 

Rôzne typy IP adries

Aj keď ste už určite počuli o  IP adresách, mali by ste vedieť, že existujú špecifické typy  IP adries. IP adresy pozostávajú z čísel,  alebo písmen, ale nie všetky majú rovnaký účel.

Existujú:

  • súkromné ​​ IP adresy,
  • verejné  IP adresy,
  • statické  IP adresy a
  • dynamické  IP adresy.

 

V skratke:  Súkromné ​​ IP adresy sa používajú „vnútri“ v sieti. Poskytujú spôsob komunikácie vášho zariadenia s routrom a všetkými ostatnými zariadeniami v súkromnej sieti. Súkromné  IP ​​adresy je možné nastaviť ručne, alebo ich automaticky priradí  router.

Verejné  IP adresy sa používajú pre „vonkajšiu“ sieť a sú pridelené vaším poskytovateľom internetových služieb. Je to hlavná adresa, ktorú vaša domáca, alebo pracovná sieť používa na komunikáciu s ostatnými sieťovými zariadeniami po celom svete (t. j. Internet). Stará sa o to akým spôsobom sa vaše domáce zariadenie môže napojiť na internet. 

Súkromné  a verejné IP adresy sú buď dynamické, alebo statické.  To znamená, že sa buď zmenia, alebo nie. Ak je IP adresa pridelená serverom DHCP je dynamická. Ak zariadenie nemá povolenie, alebo nepodporuje DHCP, priradí sa ručne a vtedy je IP adresa statická. 

IP adresa

 

Vyhľadanie verejnej  IP adresy

Existuje veľa spôsobov, ako nájsť verejnú adresu IP routra. Niekoľko jednoduchých web stránok :

Web stránky fungujú online v priehliadači a môžete ich použiť aj v mobile a tablete. Avšak vyhľadanie súkromnej IP adresy konkrétneho zariadenia s ktorým práve pracujete, už tak jednoduché nie je. 

 

Vyhľadanie súkromnej adresy IP

  • Windows – IP adresu nájdete pomocou príkazového riadku, zadaním ipconfig.
  • Linux – použije príkaz  hostname -I(veľké písmeno“i“), ifconfig, alebo ip addr show
  • macOS – pomocou príkazu  ifconfig
  • iPhone, iPad a iPod touch  – zobrazujú svoju súkromnú IP adresu v časti nastavenia v menu Wi-Fi.  Stačí klepnúť na malé tlačidlo „i“ vedľa siete, do ktorej je pripojený.
  • Android  – V časti Nastavenia > Nastavenia bezdrôtového pripojenia > Nastavenia Wi-Fi. Klepnite na sieť, na ktorej sa nachádzate, a uvídite nové okno s informáciami o sieti.

 

Verzie IP adries (IPv4 vs IPv6)

Existujú dve verzie IP protokolu: IPv4 a IPv6. Protokol  IPv4 je staršia a  zastaraná verzia,  IPv6 je nová inovovaná verzia IP adries. IPv6 nahrádza protokol IPv4, a poskytuje oveľa väčší počet  IP adries, ako IPv4. Na internet pristupujú mnohé zariadenia je nutné aby pre každé z nich bola k dispozícií jedinečná IP adresa. 

Spôsob vytvárania  IPv4 adries dokáže poskytnúť viac ako 4 miliardy unikátnych IP adries (232). Hoci ide o veľmi veľký počet adries, pre dnešný moderný svet nestačia. 

IPv6,  podporuje neskutočných 340 biliónov, biliónov, biliónov adries (2128). Za číslom 340 je 12 núl.  To znamená, že každý človek na planéte môže pripojiť k internetu miliardu zariadení. 

Okrem väčšej ponuky  IP adries má  IPv6  ďalšiu výhodu v tom, že už nie sú žiadne konflikty IP adries, spôsobené súkromnými adresami, a ich automatickou konfiguráciou, má efektívnejšie smerovanie,a  jednoduchšiu správu, atď.

IPv4 adresy sa zobrazujú ako 32-bitové  číslo v desiatkovej sústeve, napríklad 207.241.148.80 alebo 192.168.1.1. Ale pretože  IPv6 poúka bilióny možných adries , musia byť napísané v hexadecimálnom formáte, aby sa zobrazili, napríklad 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Lubomír Hromkovič píše:

    prosím vás aké maximálne číslo môže byť v IP adrese ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.