Čo je malware? Definícia

Malware, je skratka od slov malicious (zlomyseľný) a software , ide o „catch-all“ termín pre akýkoľvek druh softvéru navrhnutý s nepriateľským úmyslom. Zlým úmyslom je často krát odcudzenie vašich osobných údajov, alebo vytvorenie backdoor na vašom počítači – aby niekto získal prístup k vášmu PC, bez vášho vedomia. Dá sa povedať, že  takmer každý softvér, ktorý vykonáva niečo bež vášho vedomia, môže byť považovaný za malware. 

Malware sa niekedy označuje ako badware a často sa používa aj ako synonymum s mnohými bežnými typmi škodlivého softvéru, ktoré sú uvedené nižšie.

 

Aké sú bežné typy malware?

Aj keď niektoré z týchto pojmov môžu byť použité na opis legálneho softvéru, ktorý nie je škodlivý, škodlivý softvér sa všeobecne chápe v jednej, alebo viacerých z nasledujúcich foriem:

 • Vírus:  Infikovanie programových súborov a / alebo osobných súborov.
 • Spyware : Softvér, ktorý zhromažďuje osobné informácie.
 • Worm : Škodlivý softvér, ktorý sa môže replikovať v sieti.
 • Trójsky kôň : Malware, ktorý sa dokonca môže tváriť ako legálny, neškodný program.
 • Browser hijacker : Softvér, ktorý upravuje váš webový prehliadač.
 • Rootkit : Softvér, ktorý získa administrátorské práva k vášmu zariadeniu s úmyslom škodiť. 
 • Malvertising : Používanie online reklamy na šírenie škodlivého softvéru.

  Existujú aj iné typy programov,  alebo častí programov, ktoré by mohli byť považované za škodlivé.  Ale  vyššie uvedené typy malware, sú také bežné, že majú svoje vlastné kategórie.

  Niektoré typy adware , (termín pre softvér šíriaci reklamu) , sú niekedy považované za škodlivý softvér. Zvyčajnev vtedy, keď sú tieto reklamy navrhnuté tak, aby používateľov obťažovali, aby si stiahli iný škodlivejší softvér.

  malware

   

  Ako dochádza k infikovaniu malware?

  Malware môže infikovať počítač,  alebo iné zariadenie mnohými spôsobmi. Zvyčajne sa to stane úplne náhodou, častokrát prostredníctvom sťahovania softvéru, ktorý je spojený so škodlivou aplikáciou.

  Niektorý škodlivý softvér sa môže dostať do vášho počítača tým, že využíva bezpečnostné zraniteľnosti vo vašom operačnom systéme a softvérových programoch. Zastarané verzie prehliadačov a často aj ich doplnky,  alebo zásuvné moduly sú jednoduché ciele.

  Väčšinu si používatelia sami nainštalujú škodlivý softvér v dobrej viere, že inštalujú nejaký program na ich ochranu. Mnoho programov automaticky nainštaluje malwarové panely s nástrojmi, pomocníkov na sťahovanie, optimalizátory systému a internetu, falošný antivírusový softvér a ďalšie nástroje automaticky … bez vášho súhlasu.

  Ďalším bežným zdrojom škodlivého softvéru je softvér na prevzatie, ktorý sa najprv zdal byť niečím bezpečným ako jednoduchý obraz, video alebo audio súbor, ale v skutočnosti je škodlivý  spustiteľný súbor, ktorý nainštaluje škodlivý program.

   

  Ako odstrániť malware?

  Okrem pár naozaj vážnych napadnutí je väčšina ľahko odstrániteľná.. Najbežnejšie typy malware sú skutočné programy, ktoré sa tvária ako legitímny softvér a je možné, že ho používate deň čo deň. Tieto programy stačí odinštalovať, rovnako ako čokoľvek iné. Avšak sú aj vážnejšie napadnutia, a odstránenie je náročnejšie. Napríklad ak dochádza k napadnutiu kľúčov v registri. Tie je nutné odstrániť manuálne. Prípadne použiť nejaký antimalware či iný špecilizovanž nástroj. 

   

  Ako sa ochrániť pred malware?

  Najúčinnejší spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa malware dostal do vášho počítača, je, že máte nainštalovaný antivírusový / antimalware program a je nakonfigurovaný tak, aby neustále vyhľadával náznaky škodlivých aktivít. Okrem softvéru, ktorý automaticky vykonáva dohľad, najdôležitejšia vec, ​​ktorú okrem toho môžete urobiť zachovať si zdravý úsudok. 

  Neotvárajte prílohy v emailu od organizácií, alebo ľudí ktorých nepoznáte. Zabráňte tomu, aby škodlivý softvér využíval bezpečnostné chyby vo vašich programoch tým, že sa uistite, že pravidelne aktualizujete svoj softvér, hlavne ak ide o bezpečnostné aktualizácie. 

  Môže sa Vám ešte páčiť...