Čo je P2P? Definícia.

P2P (alebo PtP) je skratka pre Peer-to-Peer . Pojem sa používa na opis metódy zdieľania súborov medzi používateľmi prostredníctvom internetu. Pravdepodobne jedna z najpopulárnejších P2P sietí, na zdieľanie súborov bola  služba s názvom Napster . Milióny používateľov si mohli bezplatne stiahnuť (a zdieľať) MP3 súbory. Bola ukončená pre porušovanie  autorských práv.

Pri preberaní súborov pomocou P2P,  (napríklad hudba, alebo film) nie je súbor len stiahnutý do vášho počítača. Dáta, ktoré ste prevzali, sa odovzdajú aj všetkým ostatným používateľom, ktorí majú záujem o rovnaký súbor.

 

Ako sa  zdieľajú súbory v sieti P2P?

p2pModel siete sa niekedy označuje aj  ako decentralizovaný komunikačný model. Pretože na distribúciu súborov nie je potrebný žiadny centrálny server. Všetky počítače v sieti fungujú ako server aj klient – a preto  termín peer. Veľkou výhodou decentralizovanej P2P siete je dostupnosť súborov. Ak sa z počítača odpojí jeden počítač, existujú aj iné počítače, ktoré majú rovnaké údaje na zdieľanie.

Súbory nie sú distribuované v jednom bloku ani v sieti. Sú rozdelené na malé fragmenty, čo je oveľa lepší spôsob, ako zdieľať celé súbory medzi užívateľmi. Súbory môžu mať niekoľko gigabajtov, takže náhodné rozdelenie na  malé časti medzi počítače v sieti napomáha k efektívnejšiemu sťahovaniu. Akonáhle máte všetky „kusy“, spoja sa a vytvoria pôvodný súbor.

 

Je P2P to isté čo BitTorrrent?

Ak ste počuli o BitTorrent, potom si možno myslíte, že ide to isté. Existuje však rozdiel. P2P vyjadruje/ pomenováva spôsob zdieľania súborov, ale  BitTorrent je  protokol (súbor pravidiel vytvárania sietí).

 

Ako sa dá  pristupovať k zdieľaným súborom pomocou siete Peer to peer?

Aby ste mohli pristupovať k zdieľaným súborom  musíte použiť nejaký softvér. Napr. BitTorrent ktorý vám umožní pripojenie k ostatným používateľom. Tiež je dôležité poznať stránku BitTorrent,  aby ste našli súbory, ktoré vás zaujímajú.

 

Je legálne používať P2P sieť na prevzatie hudby?

Samotné zdieľanie súborov Peer to Peer nie je nezákonná činnosť. Je to len technológia, ktorá umožňuje používateľom zdieľať súbory. Otázka, či je legálne sťahovať hudbu (alebo čokoľvek iné), však súvisí s autorskými právami. Je skladba, ktorú chcete prevziať (a nakoniec zdieľať), chránená autorskými právami?

Na stránkach BitTorrent existuje množstvo hudobných súborov chránených autorskými právami. Ak sa chcete držať právnych noriem, existujú P2P siete na stiahnutie hudby, na ktoré sa  vzťahuje licencia  – Creative Commons.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 24. septembra 2020

    […]  Peer to Peer (P2P)  sieťach už počul asi každý. Jedná sa o decentralizovanú sieť počítačov, ktorá […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.