Čo je Phubbing?

Phubbing („fabing“)  je ignorovanie inej osoby, tým, že sa venujete mobilnému telefónu. Dnes je to dôverne známa situácia. Niekto dostane správu, či telefonát a vy musíte čakať na úkor mobilného telefónu. Situácia konči slovami „ospravedlňujem sa“ a chvíľkou napätia. Obzvlášť hrubé je ak váš spoločník dostane nutkanie surfovať na internete či kontrolovať facebook, alebo instagram. V podstate tým hovorí, že vaša prítomnosť je pre neho momentálne menej dôležitá.

 

V anglickom jazyku sa niekdy používa tvar pphubbing, na začiatku je dvojité p, čo ma vyjadriť  „zasnúbenie/manželstvo“  s mobilným telefónom. Je to v prípade ak telefón dostáva viac pozornosti, ako životný partner. Pojem je kombináciou dvoch slov (Neologizmus) – phone a snubbing. (snubbing – nevšímať si, ignorovať, odbiť, uraziť, odmietnuť). Výraz vymyslela a   zaviedla austrálska reklamná agentúra McCann Melbourne , keď ho v roku 2012 použila v reklamnej kampani Stop phubbing

Situácia na celom svete nie je priaznivá. Stále viac ľudí porušuje spoločenskú etiketu a neodolajú nutkaniu byť online. Nie je to problém len u „nášťročných“.  Sociálne siete a rôzne aplikácie stále viac sú nastavené tak, aby pútali pozornosť a užívateľa zaplavujú upozorňovaním. Odolať je ťažké. 

Phubbing

Ako reagovať na Phubbing?

Rovnako ako u iných spoločensky nepríjemných situáciach. Dajte najavo svoje sklamanie. Či už slovne, alebo pohľadom. Alebo môžete cez web stránku stop phubbing zaslať priateľovi email s upozornením som tu.  🙂  Na web stránke sa nachádza online formulár a stačí vám vyplniť email. Na stránke nájdete ja rady a tipy ako tieto situácie riešiť. 

 

Mobilné telefóny sú užitočné zariadenia, ale môžu byť taktiež spúšťačom psychologických problémov. Phubbing, často súvisí s obsedantno-konkluzívnou poruchou, a môže podporiť a rozvinúť rôzne osobnostné poruchy ako je napríklad narcizmus. Skreslený názor na seba samého. 

Ak so svojim mobilným telefónom strávite viac času ako s rodinou a priateľmi, začnú sa vaše osobné vzťahy poškodzovať. Svojím blízkym dávate najavo, že vás nezaujímajú a oni podľa toho aj zareagujú. Moderné technológie sú úžasným výdobytkom dnešnej doby. Ale nemali by vás pohltiť za cenu straty najbližších.  Niekedy stačí v telefóne vypnúť iba desiatky upozornení od sociálnych sieti, hier, aplikácií a aj vše nutkanie nebude tak silné. 

Phubbing

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.