Čo je ransomware?

Ransomware  je trójsky kôň,  typ softvéru, ktorý je navrhnutý tak, aby vymámil od obete peniaze.  Ransomware si vyžiada platbu, aby zrušil zmeny, ktoré spôsobil vírus trójskeho koňa v počítači. 

Tieto zmeny môžu zahŕňať:

  • Šifrovanie údajov, ktoré sú uložené na disku  – takže obeť nemá prístup k vlastným zložkám
  • Zablokovanie  prístupu k operačnému systému

 

Ako sa Ransomware dostane do počítača?

Najbežnejšie spôsoby, ako je nainštalovaný Ransomware:

  • Prostredníctvom phishingových emailov
  • Dôsledok návštevy webo stránok, ktoré obsahujú škodlivý program

Po nainštalovaní trojana buď šifruje informácie, ktoré sú uložené v počítači obete, alebo zablokuje bežný chod počítača – a zároveň necháva „výkupnú správu“, ktorá vyžaduje zaplatenie poplatku za účelom dešifrovania súborov alebo obnovenia systému.  Vo väčšine prípadov sa výkupné oznámenie objaví, keď používateľ reštartuje počítač.

ransomware

Ransomware metódy – po celom svete

Tento typ útokov na celom svete narastá. Výdavky na výkupné a metódy vydierania sa však môžu líšiť podľa krajín. Napríklad:

  • Falošné správy o nelicencovaných aplikáciách
    V niektorých krajinách trójske kone často tvrdia, že identifikovali nelicencovaný softvér, ktorý beží na počítači obete. Správa potom požiada o platbu.
  • Falošné tvrdenia o nelegálnom obsahu
    V krajinách, v ktorých je softvérové ​​pirátstvo menej časté, tento prístup nie je pre cyberkriminálu taký úspešný. Namiesto toho môže vyskakovacia správa predstierať, že pochádza od agentúry na presadzovanie práv a bude tvrdiť, že v počítači našla detskú pornografiu, alebo iný nezákonný obsah. Správa bude sprevádzaná požiadavkou na zaplatenie pokuty.

 

Joseph Popp

Joseph Popp

Prvý zaznamenaný ransomware sa nazýval „AIDS Trojan“, ktorý vyvinul Joseph Popp v roku 1989. Vírus skryl súbory na disku a zašifroval len názvy súborov (pridal príponu .aids). Zobrazoval správu, že užívateľská licencia na využívania istého programu skončila. Výkupné (ransom) stálo 189 USD (170 EUR).

Tvorca tohoto vírusu, Joseph Popp, vyhlásil, že výkupné bolo použité na výskum liekov proti AIDS. Popp bol neskôr označený za mentálne chorého. Heslo na dešifrovanie počítača však bolo jednoducho zistiteľné z kódu Trojan-a.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.