Čo je RSS kanál (RSS Feed)?

Možno ste videli textové, alebo obrazové tlačidlo na rôznych web stránkach, ktoré vás vyzýva na „odber prostredníctvom RSS, odber RSS“ (RSS kanál) . Čo to presne znamená? Čo je  RSS, čo sú informačné kanály RSS a ako ich prinútiť pracovať vo váš prospech?

Pre  jednoduchú syndikáciu (Syndikácia obsahu alebo webová syndikácia je moderná metóda zdieľania veľkých objemov rýchlo sa meniacich informácií v internete.)  alebo bohatú súrnosť stránok, RSS zmenil spôsob, akým používatelia komunikujú s obsahom online.

Aby ste nemuseli každý deň kontrolovať konkrétnu stránku a zisťovať, či bola aktualizovaná, zdroje RSS poskytujú používateľom možnosť jednoducho sa prihlásiť na odber RSS kanálov. Podobne ako by ste si  predplatili noviny.  Potom si prečítate aktualizácie z web stránok,  doručené prostredníctvom RSS kanálov, v tzv. „RRS Feeds“. 

Kanály RSS sú prospešné pre majiteľov web stránok tým, že môžu rýchlejšie odoslať aktuálny obsah odberateľom informačných kanálov do rôznych adresárov XML a RSS.

 

Ako funguje RSS kanál?

Zdroje RSS sú jednoduché textové súbory, ktoré po odoslaní do informačných kanálov umožnia odberateľom, prakticky hneď po zverejnení vidieť obsah.  

Tento obsah je možné spájať (agregovať) tak, aby sa dal ľahšie zobraziť pomocou čítačky RSS. Rss čítačka, alebo agregátor (RSS agregátor tiež známy aj ako RSS čítačka)  informačných kanálov je jednoduchý spôsob, ako môžete všetky svoje informačné kanály (web stránky kde ste sa prihlásili na odber) zobraziť naraz prostredníctvom jedného rozhrania. 

 

Ako sa prihlásiť na odber RSS kanálov?

Možno denne navštevujete aj 10 web stránok, ktoré vás zaujímajú. Prejdete na svoj obľúbený web a dúfate, že od poslednej návštevy pribudlo niečo nové, a nebudete sa musieť vrátiť neskôr, a potom znova a znova, až do chvíle, keď sa konkrétna stránka rozhodne aktualizovať obsah.

Frustrujúce a časovo náročné! Existuje lepšie riešenie:  informačné RSS kanályJe niekoľko  spôsobov, ako sa môžete prihlásiť k odberu  RSS kanálu. Ak prvé si vyberte webovú stránku, ktorej aktualizácie obsahu chcete sledovať. 

RSS kanálOranžová ikona s bodkou a dvoma čiarkami je  štandard, akým sa zobrazuje RSS kanál. Ak  tento symbol nájdete na web stránke, ktorú chcete sledovať,  kliknite na ikonu a ste prihlásený na odber  RSS kanálu . Ten sa začne zobrazovať v čítačke RSS podľa výberu. (Čítačka RSS  je agregátor informačných  kanálov RSS  a uľahčuje ich čítanie na jednom mieste. Napríklad Feedly.).

Prihláste sa  informačný kanál. Mnoho web stránok  v dnešnej dobe ponúka rôzne možnosti, aby ste sa prihlásili na odber prostredníctvom RSS kanálu. Zobrazí sa buď text „prihláste sa na túto stránku“, alebo uvidíte zoznam ikon, ktoré obsahujú  RSS ikonu. Kliknutím na niektorý z týchto odkazov sa môžete prihlásiť na odber. 

Odoberajte sa pomocou RSS čítačky. Väčšina čítačiek  vám umožni nastaviť si odber. Ručne si vyberiete stránky ktoré chcete sledovať. Postup sa líši podľa čítačky, ale podstata je rovnaká,  kliknúť a prihlásiť sa k odberu.

Po prihlásení k odberu RSS kanála web stránky si môžete pozrieť aktualizovaný obsah v  čítačke RSS. Čo je v podstate jednoduchý spôsob, ako zhromaždiť všetko čo vás zaujíma na jednom mieste. 

 

Čo je RSS čítačka? 

Všetky RSS čítačky pracujú veľmi podobne. Umožňujú rýchly náhľad nadpisu článku, prípadne aj úvodu článku z rôznych web stránok, na jednom mieste. Niektoré RSS čítačky sú platené. K bežnému použitiu sú jednoduché a pohodlné aj čítačky zdarma. 

  1. Web-based RSS čítačka– Ak chcete prezerať všetky informačné kanály z vášho prehliadača, potrebujete čítačku informačných kanálov na webe. (Tieto sú najpohodlnejšie a ľahko nastaviteľné. Príkladom webových  RSS čítačiek je  Feedly .).
  2. Desktop RSS čítačka – Ak chcete čítať informačné kanály nezávisle od prehliadača musíte si nainštalovať nejakú desktop RSS čítačku. Zvyčajne ponúka zaujímavejšie funkcie ako web čítačky, ale sú určené pre technologicky pokročilejších.
  3. Vstavané čítačky RSS v prehliadači – Niektoré prehliadače, majú vstavané RRS čítačky. Tiež existuje veľa rozšírení a zásuvných modulov, ktoré túto funkciu poskytujú. Pr.:   Firefox Live Bookmarks ,  Opera 
  4. E-mailová RSS čitačka – Ak chcete, aby vám novinky boli doručené prostredníctvom e-mailu, budete chcieť využívať e-mailovú čítačku kanálov. Pr.:   Mozilla Thunderbird  a Google Alerts . 
  5. Mobilná RSS čítačka – Čoraz viac ľudí využíva internet prostredníctvom rôznych mobilných zariadení. Ak ste jeden z nich, možno by ste uprednostnili mobilnú RSS čítačku:   aplikácie Feedly , ako aj  Flipboard  alebo  Twitter . 

 

Čo môžete robiť pomocou RSS kanálov? 

Až začnete pracovať s RSS, zistíte, že existuje veľa možnosti, ktoré vám pomôžu pri vyhľadávaní na webe ale aj v  každodennom živote.

  1. Správy Google – ak potrebujete špecializovanejšie správy, môžete si vytvoriť  upozornenie v  službe Google News .
  2.  Používatelia YouTube ocenia možnosť sledovania: obľúbeného režiséra, kanálu alebo kľúčovú frázu prostredníctvom RSS. Ak máte záujem napr o klipy –  Family Guy. Príklad pre tvar RSS: www.youtube.com/rss/tag/family+guy.rss  Alebo si jednoducho zvoľte odber.
  3. Každá značka v záložke Reddit , má RSS kanál, na ktorý sa môžete prihlásiť.
  4. Fanúšikovia Digg  ocenia, že akýkoľvek používateľ, značka alebo zobrazená stránka (napríklad domovská stránka) sa môže prihlásiť k odberu RSS.
  5. Aj Biely dom a Vatikán, má svoj vlastný  RSS feed ; získate aktuality o Bielom dome, prezidentských prejavoch a ďalšie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.