Čo je téma v cms WordPress?

CMS(Content Management System) je systém pre správu obsahu. Používa sa predovšetkým na publikovanie, editáciu a správu obsahu web stránok bez nutnosti ovládania programovacích jazykov. Systémy pre správu obsahu web stránok majú zväčša webové rozhranie s prihlasovaním prístupné cez internet. Tiež sa dá zjednodušene povedať, že je to súbor rôznych kódov a obrázkov, ktoré určujú, ako CMS vyzerá. Pre dokreslenie vzhľadu, CMS využíva doinštalovanie témy, alebo šablóny.

 

Aký je rozdiel medzi témou a šablónou? 

Vo svete CMS šablóna a téma v podstate pomenúvajú to isté. Použité slovo závisí od druhu CMS. Drupal a WordPress používajú slovo téma (template) , zatiaľ čo Joomla používa pojem šablóna.

 

Zmeňte vzhľad stránky

Keď premýšľate nad tým, ako web stránka vyzerá, pravdepodobne uvažujete o téme. Cieľom, účelom tém, je zmeniť vzhľad celého webu naraz, na každej podstránke, pričom necháte obsah neporušený.  Aj keď má vaša web  stránka tisíce podstránok, môžete rýchlo a jednoducho zmeniť jej vzhľad.

 

Niektoré témy obsahujú ďalšie nové funkcie

Téma

Téma (alebo šablóna) sa prioritne zameriava na „vzhľad“ a na web stránku pridáva málo, ak ide o nejaké nové funkcie. Zjednodušene povedané, ak chcete, aby malé okienko v bočnej časti web stránky, spravilo niečo špeciálne, musíte si nájsť  a nainštalovať modul (alebo plugin, alebo rozšírenie v závislosti od vášho CMS)

Avšak niektoré  témy (šablóny) obsahujú aj rôzne funkcie, ktoré môžete povoliť. Častejšie sa s tým stretnete u WordPress a Joomla ako u Drupalu. Platí to ako pre témy zdarma, tak zakúpené. Niekedy u platených šablón,  rôzne doplnky napomáhajú jej predaju. Získavate tak väčšiu flexibilitu. Zaobstarať si platenú tému nie je zlé riešenie, pretože často krát zahŕňa aj nejaké obdobie aktualizácií a technickej podpory. 

Téma môže byť zakúpená, alebo stiahnutá zdarma. V článku 10 najlepších free template pre WordPress nájdete výber zaujímavých tém zdarma.  93% platených tém na internete sa predalo prostredníctvom web stránky ThemeForest. Priemerná cena platenej template sa pohybuje okolo 40€. 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.