Čo je url? Definícia

Určite poznáte pojem „webová adresa“ ale neboli ste si istý čo to znamená. Čo je URL? (Uniform Resource Locator = doslova: „jednotný lokátor/lokalizátor/ukazovateľ prostriedku/zdroja“) , a aké má súčasti a čo všetko zapadá do kontextu Word Wide Web?

 

Čo je url? Časti webovej adresy

Príklad: 

http://example.com/od/dailywebsearchtips/qt/dnt0526.htm

 

 • http: // : „HTTP“ znamená Hypertext Transfer (alebo Transport) protokol. Ide o identifikačnú technológiu používanú na komunikáciu medzi webovými servermi a používateľmi, ktorí pristupujú k ich informáciám. V niektorých  URL adresách sa môže zobraziť protokol HTTPS , ktorý označuje protokol Hyper Text Transfer Protocol : bezpečnú technológiu vyvinutú na ochranu citlivých údajov (napr. transakcií)  a informácií online. Táto prvá časť adresy URL určuje, aký protokol bude adresa URL používať na to, aby poskytola informácie zo servera používateľovi. Nachádza sa  pred doménovým názvom oddeleným znakom „: //“.
 • názov domény : názov domény je textové znázornenie adresy IP , ktorá sa používa na identifikáciu konkrétnej webovej stránky alebo stránok a je uvedená za znakom „: //“. Napríklad jedna z adries IP priradených k Facebooku je 69.63.176.13; naopak, názov domény pre adresu IP spoločnosti Facebook je facebook.com . Každý názov domény má doménu najvyššej úrovne. Jedná sa o jednoduché prípony pripojené na koniec názvu domény, ktorý označuje jeho miesto v hierarchii názvov domén. Spoločné domény najvyššej úrovne sú .com, org, .net a .gov.
 • lomítko pred názvom súboru : cesta alebo adresár v počítači  súboru; čo je v našom prípade „od / dailywebsearchtips / qt“. Tieto identifikačné informácie určujú, kde sa nachádzajú súbory na  serveri, a potom sa zobrazia užívateľovi.
 • názov súboru : názov súboru, zvyčajne končiaci v .html alebo .htm. Názov súboru v príklade  je „dnt0526“. 

Adresa URL alebo webová adresa , znamená to isté.

 

Rôzne typy adries URL

Existuje široká škála rôznych typov  URL adries , ako aj rôzne výrazy, ktoré popisujú, ako vyzerá adresa URL. Napríklad:

Messy : URL  adresa s mnohými skomolenými číslami a písmenami, ktoré majú malý organizačný význam, napríklad: “ http://www.example.com/woeiruwoei909305820580 „. Sú typické v prípade automatického generovania pomocou programov, ktoré  vytvárajú tisíce webových stránok s rovnakým názvom domény.

Dynamická : Dynamické adresy URL sú výsledkom databázových dopytov, ktoré poskytujú výstup obsahu založený na výsledku daného dopytu. Webová adresa pôsobí „chaotický“ a často obsahuje nasledujúce znaky:?, &,%, +, =, $. Dynamické adresy URL sa často nachádzajú na web stránkach ktoré majú veľa rôznych dopytov od používateľov.

Statická : Statická URL adresa je opakom dynamickej adresy URL. Webová adresa je „pevne pripojená“ do kódu HTML webovej stránky a nezmení sa v závislosti od toho, čo používateľ požaduje.

Obfuscated : Zmazané alebo skryté adresy URL sa používajú predovšetkým pri podvodoch typu phishing . URL adresa je v podstate skreslená tak, aby pôsobila ako nejaká oficiálna web stránka. Používateľ klikne na „podvodnú“ URL a presmeruje sa na škodlivú webovú stránku.

 

Indikátory, ktoré dokážu poskytnúť informácie o URL 

Existuje veľa informácií, ktoré môžete získať z jednoduchej a URL adresy vrátane:

 • na akom type servera je webová stránka hosťovaná
 • komu webová stránka patrí 
 • kde sa webová stránka nachádza vo svete
 • názvy adresárov na webových stránkach

Najznámejší identifikátor na Slovensku je whois.sk – nick.sk → odkaz

Pri starostlivom pohľade na jednotlivé časti webovej adresy môžete určiť  niekoľko informácií. Okrem toho jednoduchým odstránením častí adresy URL sa môžete dozvedieť viac o webových stránkach a ich štruktúre.  Napríklad:

 • http://www.widget.com/blog/music / : 
 • http://www.widget.com/blog / : 
 • http://www.widget.com : 

Doména najvyššej úrovne je časť  adresy URL,  ktorá špecifikuje, o akú web stránku ide.  (inštitúcia, vláda, škola atď.). Je  ľahko zapamätateľná, pretože sa nachádza vždy po „.“ vo webovej adrese, napr. .com, .edu atď.

Skratka  DNS  znamená  systém Domain Name System . Doména je jedinečná adresa na webe, ktorá identifikuje konkrétnu webovú lokalitu.

Systém názvov domén je jedinečná sada záznamov o názvoch domén; prepisuje textové doménové mená (napr. www.google.com ) do svojich číselných ekvivalentov, tj IP adries, aby bolo jednoduchšie nájsť počítačové siete prostredníctvom numerických počítačových jazykov / protokolov.

 

Typy domén

Existuje mnoho rôznych typov domén vrátane:

 • .com : komerčné domény,
 • .org : organizácia 
 • .gov : vládna agentúra, štát
 • .edu : vzdelávacia inštitúcia
 • .net : poskytovateľ internetových služieb alebo sieť

Existuje oveľa viac webových rozšírení, napríklad každá krajina má tiež priradené jedinečné webové rozšírenie (napr. co.uk Pre Spojené kráľovstvo, .fr pre Francúzsko atď.)

Čo je url?Správu domén najvyššej úrovne pre SR zastrešuje Sk-Nic.  Doména .sk vznikla v roku 1993 a jej správou je poverená spoločnosť SK-NIC, a.s. (predtým EuroWeb Slovakia a.s. a EUnet Slovakia s.r.o.).

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.