Čo je virtuálna realita? Definícia

Virtuálna realita (VR) je názov pre akýkoľvek systém, ktorého cieľom je umožniť používateľovi pocit, že zažíva určitú skúsenosť, pomocou špeciálnych nástrojov na zmenu vnímania. Inak povedané, VR je ilúzia reality, ktorá existuje vo virtuálnom, softvérovom svete.

 

Pri pripojení k VR, používateľ môže mať pocit, že dokáže otáčať otočiť hlavu o 360 stupňov, a pozerať sa okolo. Niektoré prostredia VR používajú špeciálne upravené podlahy, a ručné nástroje, aby mal používateľ čo najrealistickejší zážitok. Môže sa pohybovať a komunikovať s virtuálnymi objektmi. 

Existuje niekoľko rôznych typov systémov virtuálnej reality. Niektoré dokážete pripojiť na váš telefón, alebo počítač, iné sa musia pripojiť k hernej konzole, aby správne pracovali. Používateľ ma na hlave nasadený špeciálny displej. Tieto okuliare na virtuálnu realitu, sa napájajú na zariadenie. Môžete tak sledovať napríklad film, hrať hry, objavovať svet fantázie, navštevovať rôzne miesta, skúsiť si adrenalínové športy, naučiť sa lietať, operovať.

Poznámka: Rozšírená realita (Augmented reality – AR) je forma virtuálnej reality s jedným veľkým rozdielom: namiesto virtualizácie celej skúsenosti ako to je vo  VR sa v AR virtuálne prvky prekrývajú a používateľ  ich vidí súčasne, zmiešané do „jednej skúsenosti“.

 

Ako funguje virtuálna realita?

Virtuálna realitaCieľom virtuálnej reality je simulovať skúsenosť a vytvoriť  „pocit prítomnosti“. Vyžaduje to použitie množstva nástrojov, ktoré môžu napodobňovať zrak, zvuk, dotyk alebo iný zmysel.

Primárny hardvér používaný na simuláciu virtuálneho prostredia je zobrazenie. Realistickosť vizualizácie sa dosahuje pomocou strategicky umiestených monitorov. Okuliare na virtuálnu realitu, prekrývajú oči tak, aby užívateľ nevnímal svoje okolie, ale iba to čo ponúka virtuálna realita. 

Tak sa používateľ dokáže maximálne ponoriť do filmu, či hry pretože všetky ostatné fyzické rozptýlenia v miestnosti prestane vnímať. Ak používateľ pozrie hore, môže vidieť oblohu, alebo ak pozrie dole zem, podlahu, trávu, záleží od softvéru VR. 

Väčšina súprav na VR má v sebe vstavané aj slúchadlá, tie zaisťujú priestorový zvuk, podobne ako v reálnom svete. Napríklad, ak zvuk prichádza z ľavej strany na scéne, používateľ najprv tento zvuk zachytáva ľavým slúchadlom. 

Špeciálne predmety, napríklad rukavice, môžu byť použité na vytvorenie hmatového pocitu. Taktiež záleží od softvéru VR, ale ak používateľ uchopí niečo do rúk vo VR, môže mať ten istý hmatový pocit ako v reálnom živote. 

Súčasťou niektorých hier pre virtuálnu realitu, je napríklad bežecký pás, ktorý simuluje chôdzu, alebo beh. Ak používateľ beží rýchlejšie v reálnom svete, jeho avatar môže bežať rovnakou rýchlosťou. Ak sa prestane pohybovať, avatar tiež. 

Plnohodnotný systém virtuálnej reality obsahuje všetky vyššie uvedené nástroje na vytvorenie čo najrealistickejšieho zážitku. Nutnosť používania týchto nástrojov záleží od softvéru a vývojárov, preto vám niekedy postačuje iba jedno či dve. Napríklad inteligentné telefóny, môžu obsahovať podporu zvuku a snímače pohybu, čím už môžu byť nástrojom VR a systémom AR.

 

Aplikácie virtuálnej reality

Virtuálna realitaHoci virtuálna realita  je často videná len spôsob ako si zahrať hru, či pasívne sedieť vo virtuálnom kine, v skutočnosti ponúka oveľa viac. 

Školenie a vzdelávanie. Najlepšia forma učenia je prax. Virtuálna realita môže simulovať zážitok používateľa, bez akýkoľvek rizík v reálnom živote. Ak niekto zvažuje stať sa pilotom, ťažko si v reálnom živote môže skúsiť aké je to lietať s cestujúcimi na palube rýchlosťou okolo 600 MPH, v niekoľko tisíc km výške. A najlepšie na tom je, používateľ môže zničiť lietadlo toľko krát, koľko krát chce, kým sa nenaučí lietať. Pre takúto výuku sú však nutné kombinované ovládacie prvky v systéme virtuálnej reality. To isté platí, ak sa chcete naučiť skákať padákom, vykonávať zložité operácie, viesť motorové vozidlo, prekonávať úzkosť. Atď. 

Pokiaľ ide o vzdelanie, študenti už nemusia navštevovať školu. Vďaka VR môžu by v triede, a učiť sa z pohodlia domova. Čo VR odlišuje od učenia sa doma, je to, že používateľ  sa môže skutočne cítiť, akoby bol medzi spolužiakmi. Dokáže pozerať a počúvať bez rôzneho rozptyľovania. 

Marketing. Virtuálna realita vám môže umožniť otestovať si produkt bez nákupu. Predajcovia môžu poskytnúť svojím zákazníkom otestovať si produkty pred tým ako uskutočnia nákup. Zákazník si môže napríklad otestovať vozidlo, simulovať jazdu a rozhodnúť sa na základe pocitov vďaka VR. Tiež by sa tento spôsob nakupovania dal použiť pri výbere nábytku, nehnuteľnosti, atď.

Inžinierstvo a dizajn. Dizajnéri a inžinieri môžu mať oveľa lepší pohľad na svoje modely, keď ich môžu vidieť s každej možnej perspektívy. Ak architekt navrhne most, mrakodrap, dom, auto. Virtuálna realita mu možní „použiť“ objekt a odhaliť nedostatky. Dokonca je možné simulovať fyzikálne javy, a aplikovať poveternostný vplyv. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.