Čo je Wayback Machine? Aké má prednosti?

Prejdite sa po dráhe virtuálnej pamäte, ktorú poskytuje internetový archív Wayback Machine. Táto webová stránka je určená výlučne na ukladanie webových stránok, aby ste si ich mohli pozrieť neskôr. Wayback Machine bol vytvorený tak, aby poskytoval miesto na uchovávanie digitálnych artefaktov pre výskumníkov, historikov atď. Ale rovnako ľahko sa dá použiť aj na zábavu. Napíklad: Ako vyzeral Google v roku 2001?

Taktiež tam nájdete web stránky, ktoré sú vypnuté,  alebo už neexistujú.  Wayback má viac ako 300 miliárd webových stránok už od roku 1996. Môžete dokonca ručne archivovať ľubovoľnú web stránku, ktorú chcete, aby ste si ju mohli pozrieť v budúcnosti.

Wayback Machine je skvelý spôsob, ako nájsť skutočne staré stránky, ale ak hľadáte novšie verzie webových stránok, ku ktorým nemáte prístup, skústepoužiť pomocou Google voľbu pamäť.

Tip:  Internetový archív môže byť tiež užitočný pri vyhľadávaní  Abandonware,   alebo iných starých softvérových programov. Ak používate službu Wayback na prístup k vypnutým webovým stránkam, stále budete môcť prevziať softvérové ​​programy, ktoré už nie sú k dispozícii na ich „živých“ stránkach.

 

Wayback Machine

 

Ako používať Wayback Machine

  1. Wayback Machine .
  2. Zadajte adresu URL do textového poľa na domovskej stránke.
  3. Pomocou časovej osi v hornej časti kalendára vyberte rok.
  4. Z kalendára pre daný rok vyberte niektorý z modrých kruhov. Iba dni označené modrou obsahujú archív.
  5. Archív zobrazuje ako vyzerala web stránka v deň, keď bola archivovaná. V hornej časti môžete prepínať na iné obdobia. 

Viac informácií o Wayback

Stránky,  ktoré sú zobrazené, odrážajú iba archivované web stránky , nie frekvencia aktualizácie web stránky.Inými slovami,  web stránka, o ktorú máte záujem, mohla byť aktualizovaná jeden krát denne celý mesiac, ale archivovaná na Wayback Machine bola iba niekoľko krát. Ak chcete archivovať konkrétnu stránku v súčasnom stave,  navštívte domovskú stránku Wayback a vložte odkaz do textového poľa „Uložiť stránku teraz“. Ak máte ďalšie otázky o službe Wayback Machine, odpovede  nájdete v sekcii Často kladené otázky .

 

Môže sa Vám ešte páčiť...