Čo je Web 2.0? Definícia

„Web 2.0“ je  technický termín, ktorý bol vytvorený v roku 2004. Pomenovanie bolo prvý krát použité na konferencii O’Reilly Media. World Wide Web  sa vyvinul, s pôvodnej statickej verzie Web 1.0. (1989) na dynamické a interaktívne prostredie. Kým vo svojich začiatkoch bol iba zbierkou elektronických dát,  v roku 2003 bol obohatený o funkciu vzdialeného prístupu. Stal sa viac dvojsmerným komunikačným kanálom pre používateľov a to si zasluhovalo nové pomenovanie. 

Web 2.0 ponúka veľa interaktívnych možnosti, z ktorých mnohé názvy sa už dnes udomácnili.  Príklad Web 2.0:

e-mail, internet banking, nástroje na riadenie projektov, správa obsahu, zásielka a obchodovanie  (napríklad eBay), nákupy, spracovanie fotografií, informačné kanály, online rádio, video, mapovacie služby, GPS, domáci bezpečnostný dohľad, psychologické a lekárske poradenstvo, fotogalérie, hudba a zdieľanie súborov, skenovanie vírusov, testovanie hardvéru, design a grafika

Všetky tieto služby a je ich oveľa viac sú k dispozícii online prostredníctvom internetu. Niektoré  sú bezplatné, zatiaľ čo iné vyžadujú predplatenie služieb. 

 

Web 1.0 začiatky

„Web 1.0“ vznikol v roku 1989 ako prostriedok zdieľania informácií na akademickej pôde. Odvtedy značne odklonil od pôvodného kurzu. Web vzplanul ako oheň na poli bezplatného verejného vysielania. V roku 1990 americké spravodajstvo označilo web za vysoko-rýchlostnú informačnú dráhu. Na svojom úspechu začal najviac naberať počas Clintonovej administratívy. 

Milióny Američanov a potom zvyšok sveta, naskočili na Web 1.0 ako moderný spôsob získavania informácií. Prudkému rastu sa tešil až do roku 2001. Vtedy sa objavila a aj spľaskla „Dot Com bubble burst“ (bodka com bublina).  Veľa začínajúcich internetových spoločnosti, nedokázali vďaka internetu veľmi zarobiť. Ľudia odmietli presúvať svoje spotrebné výdavky do internetu. Jednoducho nedôverovali sieti. Mnoho spoločnosti skrachovalo a nárast webu sa spomalil.  V týchto časoch vznikol Google (1998), alebo aj Yahoo (1995).

Spamätával sa až do roku 2004. Pôvodná investorská základná opustila digitálny svet, a Web 1.0 sa stabilizoval do formy statického obsahu, ktorého cieľom bola viac základná informovanosť, než dynamický rozvoj. 

 

Web 1.0 na Slovensku

Za oficiálny termín spustenia internetu  v Čechách a na Slovensku možno považovať 13. február 1992. Je to však len dátum slávnostného ceremoniálu pripojenia do siete. Verejnosť si ho však začala užívať až od roku 1995. Štát totiž podpísal exkluzívnu zmluvu s Eurotelom (dnešný Telekom), no ten internetové pripojenie ako produkt vôbec neposkytoval. Keď zmluva vypršala, internet na Slovensku mohol začať existovať. K prvým slovenským web stránkam patrili  Zoznam.sk, Azet.sk, Pobox.sk. 

Web 2.0

Web 2.0: Dot-Com svet sa revitalizoval

Keď v roku 2004 skončila hospodárska kríza, web sa tešil novému vzostupu. Investori už boli triezvejší a technicky vyspelejší a našli nové spôsoby ako obchodovať. Web 2.0 začal s novým iným cieľom, ktorý prekročil publikovanie iba statického obsahu. 

Web 2.0 sa stal médium pre online softvérové služby. Už to neboli len čisté animácie, firemné vizitky, stal sa univerzálnym kanálom, pomocou ktorého ľudia môžu mať prístup k vzdialenému softvéru, pomocou prehliadača. Spracovanie textu, grafický dizajn, sledovanie vozidiel pomocou GPS, zdieľanie hudby a filmov…to všetko môžete nájsť a používať prostredníctvom prehliadača na webe 2.0.

Aj keď je web aj naďalej miestom statických informácií,  je dnes aj miestom pre rôzne nástroje a počítačové služby. Nedá sa dnes ešte povedať o čom bude „Web 3.0“, ale  dovtedy  tu máme ešte veľa možnosti pre Web 2.0.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.