Čo je Wikileaks a prečo je zaujímavý?

Ak ste v poslednej dobe venovali pozornosť médiám, pravdepodobne ste počuli o Wikileaks.  Väčšinou sa v súvislosti s Wikileaks rieši zverejnenie citlivých (tajných) vládnych dokumentov. Čo je Wikileaks? Prečo je dôležitý? Ako funguje?

Wikileaks je web stránka určená na zverejňovanie a šírenie citlivých informácií. Cieľom Wikileaks je poskytnúť bezpečné útočisko novinárom, súkromným (alebo verejným) občanom a každému, kto potrebuje byť chránený pretože poskytli informácie do Wikileaks.  Inými slovami, ak hľadáte naozaj overené informácie WikiLeaks je jedným z najlepších zdrojov.

 

Ako funguje Wikileaks?

Ak máte citlivé informácie, o ktorých sa domnievate, že potrebujú širšie publikum, môžete ich  nahrať na stránku. Pomocou tlačidla „odoslať dokumenty„. Vami predložené informácie sú chránené a spoločnosť vám poskytuje aj právnu ochranu. Kto odoslal dokumenty, nie je nikde zverené, a odosielateľa chránia pred možnými represiami.  

Wikileaks

 

Je možné dôverovať zverejnenému materiálu?

Kvôli citlivej povahe väčšiny dostupných informácií sa pravosť nielen predpokladá. Spoločnosť  starostlivo preverí všetky podania, takže je si absolútne istá, že nevinní sú chránení a informácie sú overené a zdroj informácií je autentický.

 

Ako hľadať informácie?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov ako sa na stránke orientovať:

Alebo si môžete prezerať kategórie: Most linked-to categories, Most linked-to files alebo Most linked-to pages . Napríklad o Slovensku je zverejnený článok, že asi 1/3 sudcov na slovensku je úplatná

 

Prečo je web zaujímavý?

Web stránka  má za cieľ byť bezpečným miestom pre zverejňovanie  firemných alebo vládnych dokumentov v prípade ak sa odohráva niečo nekalé. Je to bezpečné útočisko pre kohokoľvek, a kdekoľvek na svete.  Zverejnenie citlivých  informácií, a publikovaním na verejnosť, sa od toho sľubuje vyriešenie sporných a nečestných postupov kde je konečný cieľ  transparentnosť a spravodlivosť prostredníctvom verejnej komunikácie.


WikileaksInternetová stránka bola založená a uverejnila svoj prvý dokument v decembri 2006.   WikiLeaks je na verejnosti  zvyčajne zastúpený Julianom Assangeom, ktorý je považovaný za  „Srdce a dušu organizácie“. 

Je zakladateľ, filozof, hovorca, pôvodný kodér, organizátor, a projekt tiež  financuje. Sarah Harrison, Kristinn Hrafnsson a Joseph Farrell sú ďalší verejne známi a uznávaní spolupracovníci. Projekt im v priebehu rokov priniesol nemalé osobné problémy, prenasledovanie, útoky a ohrozenie.