Čo je WordPress?

Aj keď ste doteraz nikdy nepracovali s WordPress, pravdepodobne ste už o ňom počuli. Ide o systém na správu obsahu. (CMS –content management system) Od svojich prvých krokov roku 2003 si wordpress pomerne rýchlo získal popularitu, a stal sa jedným s najpoužívanejších softvérových riešení na správu web stránok. 

WordPress je ideálny ako pre začiatočníkov tak aj pre profesionálov. Ak sa rozhodnete pracovať s WordPress mali by ste poznať rozdiel medzi WordPress.com a WordPress. org. 

Stručná história

Na začiatku bol WordPress iba blogovací nástroj, napísaný v jazyku PHP, ktorý pomáhal ľuďom vytvoriť si jednoduchú web stránku.  Jednoduché užívateľské rozhranie na pridávanie obsahu, možnosť upraviť si dizajn, widgety zaistili, že sa tento CMS stal rýchlo obľúbený. 

Dnes už dávno prekonal svoj pôvodnú myšlienku. Čím bol atraktívnejší tým rýchlejšie sa začal rozvíjať a tak dnes môžete mat na WordPresse eshop, diskusné fórum, blog… prakticky čokoľvek. 

Každá štvrtá web stránka na internete beží na WordPresse. 

Sila open source

Asi by WordPress nebol tak populárny, ak by nebol úplne zadarmo. To mnoho ľudí mýli. Rozhranie je zdarma, ale žiadny programátor preto nie je povinný na WordPrees pre niekoho zdarma pracovať. Je tak jednoduchý, že mnohý sa domnievajú, že sa neprogramuje (funguje sám od seba).

Programuje, dá sa práve pre svoj otvorený zdrojový kód upravovať a programovať doplnky na mieru. WordPress ako CMS vyvíja stovky vysoko kvalifikovaných programátorov, a poskytujú nepretržitú podporu. Automaticky opravujú chyby.  

Aby ste s WordPress pracovali, nemusíte vedieť programovať. Ale ak máte špecifickú požiadavku je možné ju naprogramovať a zapracovať do WordPressu. 

WordPress je k dispozícií v 50 jazykoch sveta. A prakticky ktokoľvek sa môže podieľať na vývoji prekladu. 

Sila je v číslách

Vo svete sociálnych sieti je komunita taká silná ako jej ľudia. Preto sa WordPress vždy orientoval na komunitu. Spája ľudí, ktorí pracujú na podobných projektoch. Programátorov pri vývoji doplnkov, blogerov, prekladateľov. 

Existuje mnoho stránok a diskusných  fór (vrátane pôvodného fóra WordPress), kde sa môžete naučiť nové veci, spoznať nových ľudí a budovať svoju web stránku.

Organizujú sa aj WordCamps, osobné stretnutia s ľuďmi, ktoré spájajú fanúšikov Wodpress. Ak Slovensko má svoju komunitu. 

Web stránka bez kódovania

Ak nechcete programovať nemusíte, a web stránku aj tak môžete mať. Učiť sa môžete do bodu, ktorý vám vyhovuje.  Možno ste už počuli od svojich priateľov „musíš použiť WP“, „WordPress je najlepší“,  je to ale predpojatý názor. Existuje veľa ďalších schopných CMS, nie sú však tak ideálne pre začiatočníkov ako WP. 

Web stránka pre banku, či v niektorých prípadoch vládne web stránky, by nikdy nemohli bežať na WP. Práve pre jeho otvorený zdrojový kód, ale aj pre spôsob akým je naprogramovaný. Je ale absolútne ideálny pre začiatočníka na vytvorenie si vlastného blogu. 

Záver

WordPress sa stal najobľúbenejšou platformou pre vývoj blogov a web stránok. Existuje veľa dôvodov a v tomto článku som spomenula iba niekoľko. Teraz keď ste sa zoznámili s WP je čas dozvedieť sa ešte viac. Sledujte tento blog, a prevedie vás krok za krokom aby ste si vybudovali svoj úspešný blog a mohli ste tak zažiť nové dobrodružstvo.